Reklama

Niedziela Wrocławska

Przykład współpracy świeckich i duchownych

ks. Łukasz Romańczuk

W kaplicy Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka przy ul. Fieldorfa odbyła się piękna uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II oraz bł. Hanny Chrzanowskiej. Był to także dzień odpustu, gdyż kaplica szpitalna jest pod wezwaniem św. Jana Pawła II.

Na Eucharystii, której przewodniczył ks. Krzysztof Jankowski, były kapelan tego szpitala obecni byli przedstawiciele personelu medycznego, a także pacjenci. Homilię wygłosił obecny kapelan - ks. Michał Adamkowski.

Ta dzisiejsza uroczystość jest przykładem dla nas współpracy świeckich z osobami duchownymi. Święty Jan Paweł II umacniał wierzących swoim słowem i przykładem, gdy spotykał się z ludźmi, dzielił się z nimi miłością Bożą, a bł. Hanna dążyła z pomocą chorym i potrzebującym. Była tam, gdzie panowała samotność, choroba, cierpienie. Dbała także o to, aby chorzy mieli możliwość pojednania się z Bogiem przed śmiercią i mogli przyjąć sakramenty święte - mówił ks. Krzysztof Jankowski.

Reklama

Homilia, którą wygłosił ks. Michał Adamkowski była ukazaniem wielkości, a zarazem prostoty w życiu i działaniu wielkich polskich postaci: św. Jana Pawła II i bł. Hanny Chrzanowskiej. -Papież Polak w swoim nauczaniu łączył naukę i wiarę. W swojej encyklice „Fides et ratio” pisał, że nauka i wiara są jak dwa skrzydła, na których człowiek wznosi się do Boga. Zapożyczając tę słowa, myślę, że się nie pomylę, stwierdzając, że medycyna i wiara są jak dwa skrzydła, dzięki którym człowiek może przezwyciężyć chorobę, aby wrócić do pełni zdrowia duszy i ciała - podkreślił ks. Michał.

Mówiąc o patronce pielęgniarek, kapłan zaznaczył, że jest ona kobietą niezwykle zasłużoną dla medycyny. Przybliżając życie i działalność bł. Hanny, kaznodzieja mówił o jej zaangażowaniu w pomoc chorym.- Po przejściu na wcześniejszą emeryturę zaangażowała się w organizowanie opieki nad obłożnie chorymi i opuszczonymi na terenach parafii krakowskich, przy pełnej aprobacie władz kościelnych. Potrafiła zdobyć pomoc materialną dla tej pracy, jak również zwerbować osoby chętne do współpracy: pielęgniarki, znajomych, studentów czy siostry zakonne. Przyuczała rodziny i sąsiadów do prostych posług przy obłożnie chorych. Jako pierwsza w Polsce zaczęła organizować rekolekcje dla chorych - mówił ks. Adamkowski.

Kapłan zwrócił także uwagę na fakt, że drogi św. Jana Pawła II i bł. Hanny Chrzanowskiej łączyły się ze sobą. - Hanna Chrzanowska zmarła 29 kwietnia 1973 roku. Kondukt pogrzebowy prowadził kard. Karol Wojtyła - powiedział ks. Michał, cytując słowa z pogrzebu kard. Wojtyły - "Dziękujemy Ci Pani Hanno, za to, że byłaś wśród nas; że byłaś taka, jaka byłaś, z tą Twoją wielką prostotą, z tym wewnętrznym żarem; że byłaś wśród nas jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze; zwłaszcza tego, które mówi: Błogosławieni miłosierni. Dziękujemy Panu Bogu za to życie, które miało taką wymowę, które pozostawiło nam takie świadectwo; tak bardzo przejrzyste, tak bardzo czytelne. Niech nagrodą Twoja będzie sam Pan; niech promieniowanie Twojej posługi trwa wśród nas i wszystkich nas nieustannie poucza, jak służyć Chrystusowi w bliźnich”.

Na zakończenie ks. Michał Adamkowski zachęcił wszystkich do odwiedzania kaplicy szpitalnej, która jest otwarta i dostępna całą dobę. Po błogosławieństwie i instalacji relikwii w kaplicy rozpoczęła się modlitwa litanią do bł. Hanny Chrzanowskiej, a po niej do św. Jana Pawła II.

2021-10-24 17:45

Wybrane dla Ciebie

Głos papieża skłania do refleksji nad problemem migracji

2021-12-06 17:24

Vatican News

Europa powinna na poważnie wziąć odpowiedzialność za migrantów – uważa rzeczniczka Centro Astalli, czyli włoskiej Jezuickiej Służby Uchodźcom, od 40 lat zajmującej się pomocą migrantom i osobom ubiegającym się o azyl. „Głos papieża skłania do refleksji i wybija z wygody, w której żyjemy na Starym Kontynencie” – powiedziała Donatella Parisi.

Więcej ...

Katowice: słowo abp. Wiktora Skworca w nawiązaniu do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej

2021-12-05 08:12

Episkopat.news

Abp Wiktor Skworc skierował słowo do diecezjan w nawiązaniu do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej z 4 grudnia o mianowaniu przez papieża Franciszka biskupa koadiutora dla archidiecezji katowickiej.

Więcej ...

NFZ przygotował poradnik, co robić, gdy podejrzewamy przeziębienie albo COVID-19

2021-12-07 14:37

pixabay

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował we wtorek informację z poradami, co robić, gdy mamy pierwsze objawy infekcji i nie wiemy, czy to przeziębienie, grypa, czy COVID-19.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ratownicy dotarli do 42-letniego górnika

Wiadomości

Ratownicy dotarli do 42-letniego górnika

Katowice: słowo abp. Wiktora Skworca w nawiązaniu do...

Kościół

Katowice: słowo abp. Wiktora Skworca w nawiązaniu do...

Niedzielski: wprowadzamy obowiązkowe szczepienia dla...

Wiadomości

Niedzielski: wprowadzamy obowiązkowe szczepienia dla...

Argentyna: feministki zamordowały dziecko, które...

Świat

Argentyna: feministki zamordowały dziecko, które...

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Polska

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w...

Kościół

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w...

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Zdrowie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku