Reklama

Niedziela Lubelska

Nie ma jak rodzina! Antoniańskie Dni Rodziny

Ewa Kamińska

Antoniańskim Dniom Rodziny, które odbyły się 8-10 października w parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, przyświecało hasło „Nie ma jak rodzina, w niej tkwi moc i siła”. Był to błogosławiony czas nie tylko dla poszczególnych rodzin, ale dla parafii – rodziny rodzin. W ich organizację zaangażowało się wiele wspólnot m.in. Domowy Kościół, Neokatechumenat, Przyjaciele Oblubieńca, Rodzina Różańcowa, Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej, Harcerze i Harcerki z FSE, a przede wszystkim dzieci, które wprowadzały radosną atmosferę i brały udział różnych zajęciach. Pierwsze zadanie, które było przygotowaniem do Antoniańskich Dni Rodziny, to pokolorowanie obrazka z kościołem św. Antoniego i dorysowanie własnej rodziny zmierzającej do niego. Ich wystawa towarzyszyła spotkaniom w dolnym kościele.

Te niezwykłe dni rozpoczęły się w piątek nabożeństwem różańcowym w intencji rodzin i Mszą św. Ks. Proboszcz Marek Urban w homilii podkreślił znaczenie miłości małżeńskiej i rodzinnej wbrew krytyce, wyśmiewaniu i deptaniu wartości wierności w sakramencie małżeństwa i wiary w Boga. Bóg jest miłością i włożył w każdego z nas pragnienie upodobniania do Niego w miłości, byśmy sami stawali się miłością. Otwarcie się na Ducha Świętego może pomóc w odkrywaniu wyjątkowej relacji między kobietą a mężczyzną oraz w zbliżeniu między członkami rodziny.

Reklama

Po Mszy św. w dolnym kościele Edyta i Rafał Dyrkowie poprowadzili Twórczą Pracownię – z uśmiechem o rodzinie. Rodziny wraz z duszpasterzami rozwiązywały zadania dotyczące interpretacji otrzymanego cytatu i odpowiadały na konkretne pytania. Dzieci czynnie brały udział w tych zajęciach, podawały własne definicje rodziny np. rodzinę się kocha, a znajomych się lubi, lub określenie więzi – to serce przy sercu. Takie pojęcie jak i inne: wsparcie, zaufanie, miłość, więź, dziedzictwo były zobrazowane w formie żywych rzeźb wywołując przy tym żywe emocje. Szczególnie dzieci świetnie się bawiły.

W sobotę ADR rozpoczęły się panelem pt. Jaka jesteś rodzino? Zaproszeni goście psycholog i psychoterapeuta dr Iwona Ulfik-Jaworska oraz Michał Bator z Inicjatywy Tata.Net. Poprowadzili warsztaty – Trudne emocje w wychowaniu czyli jak być wystarczająco dobrym rodzicem oraz Sekrety efektywnych ojców. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani w czasie warsztatów, które pozwoliły im uświadomić sobie, że nie ma złych emocji, że ich źródłem są niezaspokojone potrzeby, że można sobie z nimi radzić. Z kolei panowie mogli dowiedzieć, jak wielka jest ich rola w kształtowaniu silnej osobowości dziecka, dzięki czemu lepiej sobie ono radzi w trudnych sytuacjach, jak ważne jest budowanie relacji z nim i więzi. W czasie warsztatów dzieci miały różne zabawy, zajęcia plastyczne, gry planszowe pod okiem opiekunów.

Po podsumowaniu i wymianie spostrzeżeń, przyszedł czas na nabożeństwo różańcowe i Mszę św. Ks. Radosław Matraszek w homilii zwrócił uwagę na znaczenie Pisma Świętego w rodzinie. Nawiązując do Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 11, 27) „Szczęśliwi są bardziej ci, którzy słuchają Słowa Bożego i strzegą je”, podkreślił, że lektura Pisma Świętego jest wielką pomocą w codziennym życiu. Świadczą o tym dwa przytoczone przez ks. Radosława świadectwa Marka: lektura Pisma Świętego daje mi wewnętrzny pokój i siłę do codziennego zmagania z życiem oraz Kasi - Na modlitwie z Pismem Świętym, Jezus pokazywał mi, kim jestem dla Niego, pokazywał mi, ile dla Niego znaczę; oddawałam Jezusowi czas, który wydawał mi się najlepszy, żeby Jego słuchać, żeby do Niego mówić, żeby odpowiadać na Jego Słowo.

Reklama

Po Eucharystii, w czasie której śpiewała Kapela Turobińska, w Dolnym Kościele odbył pełen dynamizmu i werwy jej koncert. Mimo że trwał ponad godzinę, nikt nie czuł znużenia. Kapela Turobińska imponowała dużą ilością instrumentów oraz wysokim profesjonalizmem śpiewających. Większość kapeli, to młodzież i dzieci. Można było podziwiać i wytrwałość poszczególnych członków, zwłaszcza pani dyrygent, którzy w czasie występu wszystko dawali z siebie. Kapela działa przy Szkole Podstawowej w Czernięcinie. Wśród różnorodnych piosenek wykonywane były m.in. utwory ludowe, a także Barka, Gdyby wiara twa, Polka Dziadek.

Niedziela była trzecim dniem poświęconym rodzinie. Oprawę zapewnił parafialny chór „Inspirante”. Rezydent ks. Tadeusz Fac w swoim kazaniu podkreślił znaczenie Dekalogu, którego przestrzeganie zapewnia szczęście rodzinne.

O 15.00 parafianie spotkali się na Koronce do Miłosierdzia Bożego w intencji rodzin. Następnie drużynowy Jarosław Murat zachęcił rodziny do udziału w grze miejskiej. Zadaniem uczestników gry było przeprowadzenie śledztwa dotyczącego porwania Kardynała Stefana Wyszyńskiego przez UB. Gra polegała na odczytaniu położenia z mapy zaszyfrowanej wiadomości, na rozszyfrowaniu jej, opatrzenie oddziału osób, które walczyły z UB oraz pokonanie samych komunistów w strategicznej potyczce.

Na rodziców i dzieci utrudzonych grą czekała gorąca kiełbaska, herbata oraz ciastka. Piknik pod chmurką przy kościele przyciągnął wielu chętnych. Był to czas na rozmowy rodzin i wspólnot, na zawarcie nowych znajomości. Ks. Proboszcz i księża wikariusze chętnie odpowiadali na pytania parafian, byli dyspozycyjni dla nich.

Uwieńczeniem Antoniańskich Dni Rodziny była wieczorna procesja różańcowa ulicami parafii. Prowadził ją ks. Daniel Mazurek, a rozważania do poszczególnych tajemnic napisane przez bł. Prymasa, czytała główna zelatorka parafialnego Żywego Różańca - Alfreda Tudruj. W procesji wzięło udział wiele dzieci ze swoimi rodzicami i młodzież. Śpiew w czasie procesji prowadził Łukasz Hapka grając na gitarze. Ks. Proboszcz dziękując wszystkim organizatorom i uczestnikom wyraził nadzieję, że w przyszłym roku odbędą się II Antoniańskie Dni Rodziny. Te pierwsze okazały się bardzo udane, dlatego warto je kontynuować.

2021-10-24 18:05

Wybrane dla Ciebie

USA: Nowy Jork wprowadza obowiązek szczepień w szkołach prywatnych i wyznaniowych

2021-12-07 08:49

Karol Porwich/Niedziela

Władze Nowego Jorku zobowiązały wszystkich nauczycieli i pracowników szkół prywatnych i wyznaniowych, aby do 20 grudnia zaszczepili się przeciwko koronawirusowi. Najludniejsza metropolia Stanów Zjednoczonych zareagowała w ten sposób na rosnące zagrożenie nowym wariantem koronawirusa – omikronem, uzasadnił podjętą decyzję 6 grudnia burmistrz miasta Bill de Blasio. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby chronić naszych uczniów i personel szkolny” – podkreślił.

Więcej ...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Więcej ...

Od 15 grudnia m.in. w kościołach do 30 proc. osób

2021-12-07 14:22

Karol Porwich/Niedziela

Nauczanie zdalne od 20 grudnia do 9 stycznia, od 1 marca obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych oraz zmniejszenie od 15 grudnia limitów obłożenia m.in. w kościołach, obiektach sportowych i kulturalnych z 50 do 30 proc. - to niektóre ze zmian w obostrzeniach sanitarnych, które zapowiedziało dziś ministerstwo zdrowia w związku z pandemią koronawirusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ratownicy dotarli do 42-letniego górnika

Wiadomości

Ratownicy dotarli do 42-letniego górnika

Niedzielski: wprowadzamy obowiązkowe szczepienia dla...

Wiadomości

Niedzielski: wprowadzamy obowiązkowe szczepienia dla...

Katowice: słowo abp. Wiktora Skworca w nawiązaniu do...

Kościół

Katowice: słowo abp. Wiktora Skworca w nawiązaniu do...

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Wiara

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Polska

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w...

Kościół

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w...

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Zdrowie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku