Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo na rozpoczęcie synodu: Jesteśmy sobie potrzebni

Karol Porwich/Niedziela

– Jesteśmy tutaj, aby rozpocząć wspólną drogę synodu partykularnego. Nie jesteśmy na tej drodze sami. Jest z nami Duch Święty, abyśmy z pomocą Ducha Świętego podążali za Chrystusem, porządkując nasze ludzkie myślenie i nasze słowa według woli Boga, a nie według pseudoreformatorskich pomysłów odbiegających od źródeł Ewangelii i Magisterium Kościoła – mówił na początku Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

29 października, w rocznicę konsekracji bazyliki archikatedralnej, odbyło się uroczyste rozpoczęcie diecezjalnego etapu prac synodu w archidiecezji częstochowskiej. Mszę św. koncelebrowali m.in. biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski i bp senior Antoni Długosz. Na uroczystości przybyli wierni, kapłani, przedstawiciele parafialnych rad duszpasterskich oraz ruchów, wspólnot i stowarzyszeń, a także osoby życia konsekrowanego.

Zobacz zdjęcia: Rozpoczęcie synodu

W homilii abp Depo podkreślił, że od początku zaistnienia Kościoła obok pytania, w którym momencie narodził się Kościół, pojawiło się również pytanie: Kościele Święty, kim jesteś i co mówisz o sobie samym? – W Ewangelii usłyszeliśmy o wspólnocie, która wciąż się stawała i która dzisiaj się wciąż staje. Tajemnica istnienia i działania Kościoła jest wyjątkowym rodzajem zespolenia się osób wokół i na fundamencie Jezusa Chrystusa – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że to „zespolenie się osób wokół Jezusa Chrystusa jest z jednej strony faktem historycznym mającym już ponad dwutysiącletnią historię, a z drugiej strony jest zadaniem, które obejmuje również nas”. – Nie należymy już tylko do siebie, ale to nie jest zniewolenie, to jest wybór, który najpierw dokonuje się z inicjatywy samego Boga, a my zgadzamy się wejść w przestrzeń Jego odkupieńczej miłości – wyjaśnił.

Karol Porwich/Niedziela

– Pierwotny Kościół jako widzialna społeczność był tak kształtowany, by służyć Ewangelii i by pomimo grzechów i słabości służyć świętości i zjednoczeniu ludzi z Bogiem. Temu samemu celowi służy też dziś cała hierarchiczna struktura Kościoła, jak też jego sakramentalny i instytucjonalny porządek – kontynuował.

Arcybiskup zaznaczył, że osoby życia konsekrowanego pomagają zbawczej misji Kościoła i ta sama misja obejmuje również ludzi świeckich, którzy mają własne współuczestnictwo w misji Chrystusa i ze swojej strony sprawują odpowiednie posłannictwo w Kościele i świecie. Zachęcił, aby na drodze synodalnej wpatrywać się w Najświętszą Rodzinę.

Reklama

Odnosząc się do czasów współczesnych, zacytował słowa św. Jana Pawła II z 4 czerwca 1997 r.: „Żyjemy w czasach duchowego chaosu, zagubienia i zamętu, w których do głosu dochodzą różne tendencje liberalne i laickie, często w sposób otwarty wykreśla się Boga z życia społecznego, wiarę chce się zredukować do sfery czysto prywatnej, a w postępowanie moralne ludzi wsącza się szkodliwy relatywizm. Szerzy się obojętność religijna. Nowa ewangelizacja jest pilną potrzebą chwili także w ochrzczonym przed tysiącem lat narodzie polskim. Kościół w pierwszym rzędzie oczekuje od was, że poświęcicie wszystkie siły, aby głosić prawdę o krzyżu i zmartwychwstaniu Chrystusa współczesnemu pokoleniu Polaków i przeciwstawić się największej pokusie naszych czasów – odrzucenia Boga-Miłości”.

Za papieżem Franciszkiem abp Depo przypomniał, że „jeśli nie ma Ducha Świętego, nie ma synodu”. – Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników. Chodzi o wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego – kontynuował i dodał: – Chodzi o umocnienie jedności wiary i moralności Kościoła. Jesteśmy sobie potrzebni. To czas wspólnej drogi i troski.

Metropolita częstochowski wręczył dekrety członkom zespołu synodalnego. Wręczył również „Medal Świętej Rodziny – Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej” dla dr Wandy Terleckiej.

2021-10-29 19:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa w rocznicę śmierci biskupów: Stefana Bareły i Teodora Kubiny

Modlitwa przy sarkofagu bp. Teodora Kubiny

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Modlitwa przy sarkofagu bp. Teodora Kubiny

Pragniemy przywołać w pamięci Kościoła zmarłych pasterzy, bp. Teodora Kubinę i bp. Stefana Barełę, do których w tajemnicy świętych obcowania dołączył dwa miesiące temu abp Stanisław Nowak – mówił w homilii abp Wacław Depo,który wieczorem 12 lutego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, z okazji 71. rocznicy śmierci pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny w latach 1925-1951 i 38. rocznicy śmierci Stefana Bareły trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej w latach 1964-1984.

Więcej ...

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09
Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Więcej ...

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy...

Kościół

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...