Reklama

Polska

Prymas Polski: Chrystus woła do nas – dosyć podziałów, dosyć niesprawiedliwości!

Bożena Sztajner/Niedziela

„Chrystus przyszedł na świat przede wszystkim w celu przywrócenia pokoju. Dzisiaj ten sam Chrystus z Betlejem woła do każdej i każdego z nas: dosyć podziałów, dosyć niesprawiedliwości i uciskania najsłabszych, dosyć języka nienawiści, dosyć stawiania murów i stawania po różnych stronach barykady, pokój mój wam daję!” – mówił w Nowy Rok w katedrze gnieźnieńskiej abp Józef Kowalczyk. Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. sprawowanej z okazji rozpoczynającego się roku 2014 i przypadającej w jego pierwszy dzień uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki. Zachęcał wiernych, by jak Maryja złożyli wszystko w rękach Boga, który jest dla człowieka jedynym, trwałym, niezmiennym punktem odniesienia.

„Dzisiaj każdy z nas tak bardzo doświadcza zmienności świata, braku stabilności, nieustannie drżymy o los dzieci, rodzin, Ojczyzny. Poddajemy w wątpliwość ludzkie obietnice i zapewnienia. Tak często doświadczamy rozczarowania ze strony tych, którzy powinni nam dawać poczucie bezpieczeństwa. W tych wszystkich zawirowaniach Bóg pozostaje wierny, a chcąc czynić człowieka błogosławionym, czyli szczęśliwym, daje mu swoje Prawo, jako gwarancję tego prawdziwego szczęścia” – mówił abp Kowalczyk pytając jednocześnie, czy to Boże Prawo ma swoje miejsce w naszych domach, rodzinach, w naszej Ojczyźnie?

„Czy nie jest czasami tak, że chcemy na swój sposób budować świat, wykluczając z niego obecność Boga? – pytał dalej Prymas dodając, że jeśli tak jest, skazujemy się na porażkę. „Nie damy rady budować szczęśliwego świata, w którym nie ma miejsca dla Boga. Będziemy tylko się ranić i wzajemnie rozczarowywać kolejnymi niespełnionymi obietnicami i zapewnieniami o dobrym, dostatnim życiu. Będziemy manipulować słowami, wzajemnie się zwodzić, wszystko będzie względne i relatywne” – stwierdził.

Reklama

„Tylko Bóg – mówił dalej – jest fundamentem pewnym, trwałym i niezmiennym. Dlatego, wchodząc w Nowy Rok, możemy spoglądać na życie Maryi, by zobaczyć, że człowiek, który pokłada ufność w Bogu, nawet jeśli po ludzku doświadcza tego, co jest codziennym trudem życia, zawsze będzie człowiekiem szczęśliwym i rozpromienionym. Nie dlatego, że wszystko będzie łatwe i przyjemne, ale dlatego, że w tej czasami trudnej codzienności, będzie miał Boga po swojej stronie” – tłumaczył abp Kowalczyk.

Przypomniał również, że Boże Narodzenie jest nade wszystko świętem pojednania. Czasem pojednania może być też Nowy Rok. Chrystus przyszedł na świat przede wszystkim w celu przywrócenia pokoju. Dzisiaj ten sam Chrystus wchodzi w nasz Nowy Rok i chce przywrócić pokój. Woła o zaniechanie podziałów, niesprawiedliwości i uciskania najsłabszych, o porzucenie języka nienawiści i nie budowanie murów i barykad.

„W tym też duchu kieruje do nas papież Franciszek swoje orędzie na światowy Dzień Pokoju, który dziś przeżywamy. I woła do nas, że braterstwo jest podstawą i drogą do pokoju. Przychodzący Chrystus dopomina się swojego miejsca w naszym świecie, ale stawia też przed nami bardzo konkretne zadanie. Pasterze stali się pierwszymi apostołami nowiny o Bożym narodzeniu. Zobaczywszy bowiem wszystko tak, jak im anioł powiedział, poszli i donieśli innym o tym, co widzieli i co im zostało objawione. To opowiadanie pasterzy zawiera wszystkie cechy urzędowego świadectwa: mówili o tym, co sami widzieli. Wiara pierwszych chrześcijan w Nowonarodzonego, podobnie zresztą i nasza wiara, będzie się opierać na zeznaniach autentycznych świadków. To właśnie, Siostry i Bracia, nasze zadanie: stawać się autentycznymi świadkami i głosicielami Chrystusa” – mówił na koniec Prymas Polski.

2014-01-01 16:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: tysiąc lat kultu św. Wojciecha

pl.wikipedia.org

Gniezno, jako miejsce kultu pierwszego Patrona Polski, posiada nieprzerwaną tradycję od przeszło 1000 lat. Za pierwszy akt kultu, jaki Męczennikowi okazał książę Bolesław Chrobry i cała ówczesna Polska chrześcijańska należy uznać wykupienie zwłok biskupa Wojciecha, z wielką czcią przewiezienie ich do Gniezna i złożenie w stołecznym Kościele. Dziś 23 kwietnia Kościół w naszym kraju obchodzi uroczystość św. Wojciecha - głównego patrona Polski.

Więcej ...

Watykan: Kościół będzie miał 4 nowych błogosławionych

2020-05-27 14:03

pixabay.com

Ojciec Święty upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania 8 dekretów, w tym 2 o cudzie oraz dwóch o męczeństwie

Więcej ...

Żyją według wiary i działają

2020-05-29 09:44

Beata Pieczykura/Niedziela

26 członków liczy obecnie oddział parafialny, na początku istnienia ta liczba sięgała 40 osób.

Nie mów, że wierzysz, ale żyj według wiary. Nie mów, że jesteś katolikiem, ale kochaj i działaj. To zadanie od 25 lat z zapałem realizuje oddział Akcji Katolickiej przy jednej z parafii w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw