Reklama

Kościół

Caritas Polska: w parafiach przygranicznych staną Namioty Nadziei

W parafiach przygranicznych archidiecezji białostockiej zostaną uruchomione Namioty Nadziei Caritas Polska. Na miejscu będzie zespół, który we współpracy z mieszkańcami i wolontariuszami na bieżąco będzie reagować - powiedział PAP dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Zaznaczył, że od początku kryzysu migracyjnego na granicy organizacja przekazała migrantom pomoc o wartości ok. 1 mln złotych.

W związku z trudną sytuacją migrantów na granicy polsko-białoruskiej, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował specjalny apel ws. pomocy migrantom. Poprosił w nim m.in. o zorganizowanie 21 listopada ogólnopolskiej zbiórki funduszy np. po wszystkich mszach św.

Zapowiedział, że "środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone – za pośrednictwem Caritas Polska – na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce".

Dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki powiedział PAP, że organizacja stara się nieść pomoc osobom, które znalazły się w potrzebie niezależnie od ich wieku, pochodzenia, przekonań czy wyznania.

"Na kryzys zaistniały na naszej wschodniej granicy odpowiadamy od samego początku. W celu rozpoznania potrzeb odbyłem wizytę z ks. Jerzym Sęczkiem, dyr. Caritas Archidiecezji Białostockiej, na granicy. Później doszły kolejne wizyty z ordynariuszami, ks. dyrektorami lokalnych Caritas oraz proboszczami przygranicznych parafii" - powiedział ks. Iżycki.

Poinformował, że stałe wsparcie w postaci pomocy rzeczowej: żywności, odzieży, artykułów higienicznych, pieluch czy zabawek dla dzieci od dwóch miesięcy otrzymują Ośrodki dla Cudzoziemców znajdujące się na terenie Polski, Caritas diecezjalne oraz placówki Straży Granicznej. "W sumie przekazaliśmy już pomoc o wartości ok. 1 mln złotych" - powiedział dyr. Caritas Polska.

Wspomniał, że zakupiono np. 2000 sztuk zestawów pomocowych Helps Pack. "Są to worki na plecy, które zawierają butelkę wody, batoniki energetyczne, ogrzewacz do rąk czy koc termiczny" - wyjaśnił.

Podziel się cytatem

Reklama

Ks. Iżycki zwrócił jednocześnie uwagę, że Caritas Polska cały czas niesie także pomoc poza granicami Rzeczypospolitej. "Przekazaliśmy ponad 500 tyś. zł na wsparcie uchodźców z Afganistanu, którzy przedostali się do państw ościennych takich jak Pakistan" - poinformował. Zaznaczył, że swoje działania poza krajem Caritas Polska podejmuje już od dawna.

Powiedział, że środki zbierane podczas ogólnopolskiej zbiórki 21 listopada zostaną przeznaczone "na finansowanie działań pomocowych Caritas Polska na terenach przygranicznych w kryzysie migracyjnym oraz proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce".

Wyjaśnił, że "jest to wsparcie rzeczowe ośrodków dla cudzoziemców i przygranicznych placówek Straży Granicznej, do których trafiają migranci i uchodźcy". "Ta pomoc to przede wszystkim żywność, odzież, artykuły higieniczne" - dodał.

Zapowiedział, że w parafiach przygranicznych archidiecezji białostockiej uruchamia Namioty Nadziei Caritas Polska. "Na miejscu znajdzie się oddelegowany zespół, który we współpracy z mieszkańcami i wolontariuszami będzie na bieżąco reagować na wszelkie potrzeby związane z kryzysem. Oprócz praktycznej pomocy planowana jest codzienna msza św. oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji rozwiązania kryzysu" - wyjaśnił ks. Iżycki.

Reklama

Przyznał, że hojność Polaków jest duża. "Ostatnia zbiórka +Ratunek dla Afgańczyków+ to na dzień dzisiejszy już 5 mln złotych, a przypominam, że w około 2 miesiące przekazaliśmy różną pomoc w wysokości ponad 1,5 mln zł na pomoc cudzoziemcom w kraju i zagranicą" - powiedział dyr. Caritas Polska.

"Chcemy działać nie tylko doraźnie, ale również długofalowo" - zaznaczył. "Nasza pomoc musi być dostępna również dla tych, którzy zdecydują się pozostać w Polsce i tutaj rozpocząć swoje nowe życie już w bezpiecznych warunkach" - wskazał.

Podziel się cytatem

Pytany, czy Caritas Białoruś pomaga migrantom na granicy ks. Iżycki powiedział, że od początku kryzysu Caritas Polska chciała wesprzeć Caritas Białoruś, jednak niesienie pomocy w terenie przygranicznym okazało się dla tej organizacji niemożliwe. "Caritas nie ma tam dostępu" - zaznaczył.

Reklama

Powiedział, że w pomoc na naszej wschodniej granicy zaangażowały się także inne kościoły chrześcijańskie w Polsce, m.in. w zakupie o przekazaniu potrzebującym zestawów Helps Pack. "Jesteśmy w stałym i bliskim kontakcie z powodu licznych akcji pomocowych, które prowadzimy wspólnie, np. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (bardziej znana jako Świeca Caritas) czy Jałmużna Wielkopostna. Na jednym ze spotkań byliśmy zapytani wprost, jak skutecznie nieść pomoc na granicy. Wiem, że nasi przyjaciele zdecydowali się na wsparcie finansowe" - powiedział ks. Iżycki.

Zaznaczył, że migranci znajdujący się w Warszawie są stale wspierani w Centrum Migrantów i Uchodźców Caritas Polska. "Od kilku tygodni wspieramy też ośrodek dla cudzoziemców w Lininie. Wolontariusze Caritas jeżdżą tam, co tydzień, spotykają rodziny, które przybyły do nas z różnych stron i pomagają im w procesie asymilacji. Na spotkaniach mogą wspólnie gotować, uczyć się języka, w miniony weekend miały miejsce zajęcia taneczne. To ważne w rozwoju szczególnie młodych ludzi, nieważne, z jakiego kraju pochodzą" - powiedział dyr. Caritas Polska. "Mamy nadzieję, że te dobre praktyki uda się przenieść na inne ośrodki w Polsce" - dodał.

Dyr. Caritas Polska wyraził także nadzieję, że we wszystkich Kościołach w Polsce wybrzmiewa modlitwa o ustanie kryzysu, otwartość na dialog i pokój.

2021-11-09 07:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wigilijna świeca zapłonęła

Głównym elementem spotkania było zapalenie wigilijnej świecy

Archiwum Caritas

Głównym elementem spotkania było zapalenie wigilijnej świecy

W tym roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom trwa pod hasłem „Dziecko sercem rodziny”. Dzieło zainaugurowano 28 listopada na toruńskim lodowisku Tor-Tor

Więcej ...

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

Więcej ...

Jak zapowiadają się obchody Dnia Życia Konsekrowanego?

2023-01-31 14:52

Karolina Krasowska

W czwartek 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia Kościół obchodzi również Dzień Życia Konsekrowanego. Jak zapowiadają się diecezjalne obchody tego wydarzenia?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Wiara to pewność bliskości Boga

Wiara

Wiara to pewność bliskości Boga

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...