Reklama

Polska

Orszaki Trzech Króli - tworzy się nowa tradycja

Grzegorz Sekulski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Orszaki Trzech Króli, obok wigilii na placach miast, nabożeństw Dróg Krzyżowych w Wielkim Poście i Nocy Konfesjonałów - stają się elementami tworzącej się nowej tradycji kościelnej. Od czasu, gdy pięć lat temu po raz pierwszy został zorganizowany w Warszawie Orszak Trzech Króli, zapanowała w całym kraju prawdziwa orszakomania. Zaczęło się w Warszawie w 2009 r. i to tu grupa inicjatywna związana z rodzicami i uczniami Szkoły Żagle, Centrum Myśli Jana Pawła II i Fundacją św. Mikołaja wypracowała pewien standard organizowania Orszaku. W pochodzie szły trzy kolorowo ubrane grupy, idące za Królami, dosiadającymi wierzchowców i wielbłąda – w czerwonym szli "dworzanie" Króla Europejskiego, w niebieskim Króla Afrykańskiego, a w zielonym Azjatyckiego. Towarzyszyli im rycerze i wojownicy - ok. 250 uczniów z warszawskiej Szkoły Żagle.

Pierwszy Orszak spotkał się z dużym zainteresowaniem - na spotkanie przybyło ok. 5 tys. uczestników, którzy po odmówieniu modlitwy Anioł Pański z kard. Kazimierzem Nyczem wyruszyli spod Kolumny Zygmunta za Trzema Królami, przeszli ulicami Starówki na Rynek Nowego Miasta, gdzie Królowie złożyli dary Najświętszej Rodzinie i Dzieciątku Jezus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas wędrówki uczestnicy oglądali jasełkowe sceny - Walkę Diabłów z Aniołami, Dwór Heroda z bezwzględnym królem. Atrakcją było również stado owieczek, włączonych w pochód. Na Rynku Nowego Miasta odbył się koncert kolęd, do wspólnego śpiewania zagrzewał zespół górali z Istebnej.

Standard, wypracowany w Warszawie, jest przez kolejne lata wzbogacany i modyfikowany. W pochodzie powiewają kolorowe sztandary, rozdaje się śpiewniki z kolędami i papierowe korony dla dzieci. Organizatorzy założyli Fundację, która pokazuje, jak zorganizować Orszak. Pomysł okazał się hitem - w ubiegłym roku blisko w 30 miastach w całym kraju Trzej Królowie pokłonili się Dzieciątku, po czym było wspólne kolędowanie i zabawy dla najmłodszych. Obchody inauguruje Msza św. w katedrze lub innym kościele w centrum miasta.

Reklama

W Krakowie Robert Kowalski, Lech Hajdukiewicz i Krzysztof Machaczka czuwają nad przygotowaniem wydarzenia. Orszaki wyruszą po Mszach św. z trzech miejsc - Wawelu, Placu Matejki i ul. Piłsudskiego. - W organizację włączyło się już dziesięć szkół katolickich, do orszaku włączy się grupa rekonstrukcyjna Bractwo Andegawenów w historycznych strojach. W pochodzie pójdzie lajkonik oraz chiński Smok - informuje Krzysztof Machaczka.

W Krakowie Orszak wyruszy po raz czwarty, a już wspaniale się zadomowił w mieście o szacownych tradycjach świętowania. - W poprzednich latach mieszkańcy miasta doskonale odnaleźli się we wspólnym świętowaniu i zabawie, turyści zagraniczni byli zafascynowani, robili sobie zdjęcia z uczestnikami. Patronat nad Orszakiem objął prezydent Jacek Majchrowski, gdyż władze lokalne doceniły, że jest to kolejne wydarzenie, które jest kolejna atrakcją, promującą miasto - mówi Krzysztof Machaczka.

Z roku na rok świętowanie wzbogaca się i rozrasta w nowe tradycje. Wybitny kompozytor Michał Lorenc skomponował fanfarę dla Orszaku. Ma on swoich ambasadorów, wybitnych twórców, którzy inicjatywę wspomagają i propagują. Należą do nich m.in. Anna Dymna, Michał Lorenc, Krzysztof Zanussi, Adam Woronowicz.

Udział w świętowaniu znacznie ułatwia fakt, że 6 stycznia od 2011 r. jest dniem wolnym od pracy. Kolejne miasta organizują swoje Orszaki, rodzą się nowe pomysły. W tym roku na stronach orszak.org członkowie Fundacji zainicjowali akcję "Głosuj na Wielbłąda". "Daj radość dzieciom – wygraj wielbłąda dla wybranej miejscowości z Polski (...) organizującej Orszak, którą 6 stycznia odwiedzi wielbłąd ufundowany przez Fundację. Termin głosowania 1-15 grudnia". Wielbłąda wygra miasto, na którą oddano najwięcej głosów, a ich liczba wzrasta lawinowo - tym roku będzie ich niemal 180.

Podziel się:

Oceń:

2014-01-05 16:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świąteczny Orszak w Jarosławiu

Archiwum parafii

Więcej ...

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Więcej ...

Przegląd Niedzieli Wrocławskiej na 21 kwietnia 2024

2024-04-19 15:22

ks. Łukasz Romańczuk

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do posłuchania przeglądu prasy

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza