Reklama

Kościół

36. Światowe Dni Młodzieży w diecezjach po raz pierwszy odbędą się 21 listopada

Adobe Stock

36. Światowe Dni Młodzieży po raz pierwszy odbędą się 21 listopada w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W diecezjach zaplanowano spotkania ewangelizacyjne i dyskusje o synodalności – powiedział PAP przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk.

Zgodnie z ogłoszą w listopadzie ub.r. przez papieża Franciszka decyzją, począwszy od 2021 r., Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym mają odbywać się nie jak dotąd w Niedzielę Palmową, ale w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, czyli w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w listopadzie.

W tym roku odbędą się w najbliższą niedzielę, 21 listopada, pod hasłem "Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś".

Podziel się cytatem

"Jest to okazja, aby ci, którzy każdego dnia w swoich parafiach w różnych grupach, wspólnotach, stowarzyszeniach, podejmując troskę duszpasterską, mogli spotkać się w szerszym gronie, razem się modlić, wyrazić także swoją radość oraz przeżyć czas formacyjny, pogłębić swoją wiarę" – powiedział PAP przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk.

Zaznaczył, że po niemal półtora roku pandemii, kiedy większość wydarzeń odbywała się online, tegoroczne obchody ŚDM w diecezjach, będą miały szczególny charakter.

Reklama

"W rozwoju młodego człowieka bardzo ważne miejsce zajmuje doświadczenie wspólnoty z rówieśnikami, wymiana doświadczeń. Czas izolacji związany z pandemią jeszcze bardziej uwypuklił tę potrzebę. W związku z tym wierzę, że tegoroczne obchody będą dla nich okazją nie tylko do wzrostu duchowego, ale także ludzkiego, będą okazją do budowania wzajemnych relacji" – powiedział bp Solarczyk.

Przyznał, że decyzja papieża o zmianie terminu obchodów ŚDM na szczeblu diecezjalnym jest znacząca.

"Niedziela Palmowa była okazją do wprowadzenia młodych w głębsze przeżycie czasu Wielkiego Tygodnia. Był to również moment, kiedy zbliżał się koniec roku szkolnego oraz akademickiego, a co za tym idzie także roku pracy duszpasterskiej. Można więc było pewne rzeczy podsumować. Nowa data – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – wpisana jest w koniec roku liturgicznego w Kościele, więc jest szansą większego zakorzenienia młodych w rytm życia Kościoła. Może to także pomóc młodzieży wejść w adwent, którego treści wpisują się w hasło najbliższych ŚDM w Lizbonie +Maryja wstała i poszła z pośpiechem+" – powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Bp Solarczyk zwrócił uwagę, że w Polsce uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem patronalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które liczy w naszym kraju blisko 1 tys. członków zrzeszonych w ponad 500 oddziałach w 31 diecezjach. "Jest także bardzo wielu kandydatów przygotowujących się do wstąpienia do stowarzyszenia" – dodał bp Solarczyk.

Powiedział, że w poszczególnych diecezjach tegoroczne obchody ŚDM będą wyglądały inaczej.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jana Paweł II. Pierwsze odbyły się od 29 do 31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne odbyły się już na szczeblu archidiecezji i parafii 23 marca 1986 r. Co dwa, trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku w Niedzielę Palmową (od tego roku w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata) ze swoim biskupem.

Światowe Dni Młodzieży 2023 odbędą się w Lizbonie pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".

2021-11-17 07:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zatroszczyć się o wierność

Graziako/Niedziela

Życie nie składa się tylko ze świętowania. Studia, nauka, praca – to refren codzienności. Ale w młodości jest jeszcze coś ważniejszego – kształtowanie swojej osobowości. Praca nad charakterem, wychowywanie własnych uczuć i dorastanie do odpowiedzialności to ciężka praca. Wielu spośród nas jest dorosłych, ale nie wszyscy dojrzali. Czas pomiędzy Krakowem a Panamą jest właśnie czasem na dojrzewanie

Więcej ...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Karol Porwich/Niedziela

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Więcej ...

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37
Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...