Reklama

Niedziela Wrocławska

Pokuta w Kościele

2021-11-26 00:22
ks. Adam Kwaśniewski

Aleksandra Rożniatowska i Wojciech Bylica

ks. Adam Kwaśniewski

W ramach formacji grupy modlitewno- pokutnej, działającej przy parafii pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie do wygłoszenia konferencji zaproszono ks. Adama Kwaśniewskiego, na co dzień posługującego w Duszpasterstwie Akademickim „Maciejówka”, który próbował odpowiedzieć na pytanie: "Czym jest pokuta?".

Na samym początku ks. Adam starał się wytłumaczyć jak rozumieć sens pokuty. - Nie jest to tylko kara zadana w sakramencie pokuty i pojednania, ale „widoczny znak, niewidocznej łaski” - rzekł duszpasterz. Ksiądz wskazał, że słowo „pokuta” jest tak szerokim pojęciem jak miłość. Oznacza to, że samo słowo miłość ma wiele znaczeń. Ks. Kwaśniewski, ukazał wieloznaczność słowa „pokuta”. - Może być rozumiana jako rodzaj kary aż po samą łaskę - wskazał kapłan. Pierwszym z przykładów było słowo: „metanoia”, czyli nawrócenie. Drugim to „penitencja”. - Jeśli wykonamy pokute, to pozwala nam to iść dalej bez zmartwień. Do końca nie da się wytłumaczyć, czym ona jest i stąd nadajemy jej wiele znaczeń - podkreślił ks. Adam, dodając, że pokuta prowadzi nas do konkretnego działania, dlatego też nie możemy więc pokutować w myśli. Rozwijając tę myśl, kapłan podał dwa działania pokuty: Zadośćuczynienie za popełnione grzechy i w osobistym nawróceniu do Pana Boga.

W dalszej części podjęty został temat celowości pokuty - Celem pokuty jest komunia, czyli zjednoczenie się z Panem Bogiem. W Starym Testamencie pisano, że na znak pokuty podsypywano sobie głowę popiołem, rwano włosy i szaty oraz wykonywano gest kołysania - zwrócił uwagę duszpasterz akademicki. Ksiądz wspomniał również, że nieumyślne grzechy przekazywano na kozła, którego wypędzano później na pustynię. I dlatego Jezus swój czterdziestodniowy post rozpoczął w tym miejscu, by ostatecznie zbawić świat od grzechów.

Reklama

Kapłan przypomniał także fragment z Księgi Izajasza, który we wstępie nakazuje słuchać słowa Pańskiego, w którym Pan Bóg wprost mówi o tym, że całopalenia i ofiary są nic nieznaczące dla niego samego. - Przyjście Pana Jezusa wskazuje na pokutę rozumianą jako wewnętrzną przemianę człowieka. Trzy najważniejsze wymiary pokutne to modlitwa, post i jałmużna - “Kiedy się więc modlicie, nie bądźcie obłudnikami, kiedy pościcie, nie bądźcie obłudnikami, a kiedy dajecie jałmużnę, nie róbcie tego, aby was chwalono”.

Kolejne pytanie, na które w swojej konferencji odpowiadał ks. Kwaśniewski, brzmiało: “Dlaczego pokuta jest aż tak ważna w życiu chrześcijanina? - Każda modlitwa powinna nas jednoczyć z Panem Bogiem. Podczas niej musimy poczuć, że doświadczamy siebie i możemy zobaczyć drugiego człowieka oraz mamy możliwość przejść przemianę z człowieka egoistycznego do ufającego Bogu - mówił kapłan. Wyjaśniając znaczenie jałmużny, ks. Adam stwierdził, że jest to powierzenie Siebie Panu Bogu, aby to On się nami zaopiekował. Post to nie tylko przestrzeganie postu piątkowego, ale codzienna myśl o tym, aby ten post przestrzegać i myśleć o Panu Bogu.

Na końcu konferencji słuchacze zostali zachęceni, aby pokutę wyobrażać sobie jako drogę, droga, którą człowiek pokonuje do przybliżenia się do Boga poprzez nawrócenie i żal za grzechy. a w pokucie chodzi o przemianę serca, a w konsekwencji nas samych.

Wybrane dla Ciebie

Mija 37. rocznica strajku młodzieży we Włoszczowej w obronie krzyży

2021-12-03 16:03

KAI/YouTube/Z P B P

Dzisiaj mija 37 lat od protestu młodzieży w obronie krzyży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie. 3 grudnia 1984 r. w szkole rozpoczął się strajk okupacyjny w obronie krzyży usuniętych z sal lekcyjnych. Było to wydarzenie bezprecedensowe w historii regionalnego oporu wobec komunistycznego systemu politycznego.

Więcej ...

Neurolog: najmłodszy pacjent z udarem po przebyciu COVID-19 miał kilkanaście miesięcy

2021-12-03 11:30

SilentObserver / Foter / CC BY

SARS-CoV-2 ma działanie prozakrzepowe, dlatego udary niedokrwienne mózgu po przebyciu COVID-19 zdarzają się również u dzieci. Nasz najmłodszy pacjent z udarem miał kilkanaście miesięcy, dwoje kolejnych - 2 i 3 lata - mówi neurolog dr Łukasz Przysło z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Więcej ...

Św. Barbara

2021-12-04 08:11

PGE

Barbara żyła w III wieku n.e. Była córką Dioskurosa, poganina, który przyczynił się do jej męczeńskiej śmierci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Zdrowie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Kościół

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Wiadomości

Jestem do dyspozycji Pana Boga

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Polska

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

Wiara

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!