Reklama

Kościół

Franciszek spotkał się z Świętym Synodem Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego

radiomaryja.pl

O pielęgnowanie więzi braterskich i pokorne pomaganie sobie nawzajem zaapelował papież Franciszek podczas spotkania ze Świętym Synodem Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego w katedrze pw. św. św. Jana Teologa i św. Jana Apostoła w Nikozji.

Witając Ojca Świętego zwierzchnik Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, Chryzostom II przypomniał głębokie chrześcijańskie korzenie tego kraju, a także dramat podziału kraju, którego 38 proc. zaanektowała w 1974 orku Turcja. Na skutek tych wydarzeń 200 tys. chrześcijan zostało wypędzonych ze swych domów, zaś wiele świątyń uległo profanacji i zniszczeniu.

Zwierzchnik cypryjskiego prawosławia zapewnił o woli kontytuowania dialogu ekumenicznego z Kościołem katolickim. Wyraził ubolewanie, że nie jest on możliwy w relacjach z tureckim islamem. Zapewnił o swojej osobistej modlitwie a także członków Świętego Synodu w intencji pomyślnego przebiegu papieskiej pielgrzymki.

Reklama

Na wstępie swojego przemówienia papież podkreślił, że katolików i prawosławnych łączy droga Ewangelii. Następnie odwołał się do postaci pochodzącego z Cypru św. Barnaby, zauważając, że jego imię oznacza zarówno „syn pociechy”, jak i „syn napomnienia”. Zaznaczył, że aby być synami pocieszenia, trzeba słuchać, zanim coś powiemy, pozwolić by nas pytano, odkrywać drugiego, dzielić się. Dodał, że tym właśnie pragnie żyć w najbliższych latach Kościół katolicki, odkrywając na nowo wymiar synodalny. „I w tym odczuwamy potrzebę bardziej intensywnej współpracy z Wami, drodzy Bracia, którzy poprzez doświadczenie Waszej synodalności możecie nam naprawdę pomóc” – stwierdził Franciszek. „Całym sercem pragnę zwiększenia możliwości wzajemnych spotkań, lepszego poznania się, pokonania wielu uprzedzeń i uważnego wsłuchiwania się we wzajemne doświadczenia wiary” – dodał Ojciec Święty.

Papież zapewnił kierownictwo Kościoła o modlitwie i bliskości swojej osobistej i całego Kościoła katolickiego. Podkreślił także konieczność ogołocenia się z tego, co doczesne, chociaż cenne, aby krzewić pełnię jedności.

Podziel się cytatem

Zaznaczył, że nie chodzi rzecz jasna o to, co jest święte i pomaga spotkać się z Bogiem, lecz o ryzyko absolutyzowania pewnych zwyczajów i obyczajów, które nie wymagają jednolitości i aprobaty wszystkich, a które mogą zagrozić pełni komunii, prymatowi miłości i potrzebie jedności.

Reklama

Franciszek zachęcił do krzewienia współpracy tam gdzie to możliwe, na przykład w działalności charytatywnej, w dziedzinie edukacji, w promowaniu ludzkiej godności. „Podobnie, jak te piękne ziemie śródziemnomorskie zostały upiększone przez pełną szacunku i cierpliwą pracę człowieka, tak i my, z Bożą pomocą i pokorną wytrwałością, pielęgnujmy naszą apostolską komunię!” – zachęcił Ojciec Święty.

Przypomniał, iż wieki podziału i oddalenia sprawiły, że we wzajemnych relacjach między katolikami a prawosławnymi narosło wiele wrogich uprzedzeń, często opartych na niedostatecznych i wypaczonych informacjach, rozpowszechnianych przez literaturę agresywną i polemiczną. „Prośmy Pana o mądrość i odwagę, abyśmy podążali Jego drogami, a nie naszymi” – zaapelował Franciszek. Wskazał, na znaczenie pośrednictwa świętych, „którzy zjednoczeni w jednym niebiańskim Kościele, wzywają nas do wspólnego żeglowania ku portowi, za którym wszyscy tęsknimy. Z wysokości Nieba zapraszają nas do uczynienia z Cypru, już teraz mostu między Wschodem a Zachodem, mostu między Niebem a Ziemią. Niech tak się stanie, ku chwale Trójcy Przenajświętszej, dla dobra naszego i wszystkich” – stwierdził papież na zakończenie swego przemówienia.

Franciszek i abp Chryzostom II wymienili dary. Ojciec Święty otrzymał ikonę Matki Bożej.

W spotkaniu wzięło udział m. in. Zgromadzenie Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej.

Święty Synod jest najwyższym organem Autokefalicznego Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego. Przewodniczy jej Arcybiskup Nowego Justyniana i Całego Cypru, rezydujący w Nikozji, a w jej skład wchodzi sam Arcybiskup Prymas oraz dziewięciu metropolitów i siedmiu biskupów Cypru. Obecnie arcybiskupem-prymasem jest Chryzostom II. W ramach Świętego Synodu działa 12 komisji. Ma on za zadanie zachowanie doktryny, porządku kanonicznego i liturgicznego Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, utrzymywanie komunii z Patriarchatem Ekumenicznym i innymi Kościołami prawosławnymi oraz zarządzanie relacjami ekumenicznymi i międzyreligijnymi. Nadzoruje także wymiar sprawiedliwości kościelnej, zarządzanie finansami i funkcjonowaniem Biura Przedstawicielstwa Kościoła Cypru przy Unii Europejskiej oraz nadzoruje nauczanie religii. Synod jest zwoływany cztery razy w roku.

Zgromadzenie Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej (AOCTS) zrzesza ordynariuszy Izraela, Palestyny, Jordanii i Cypru obrządku łacińskiego i wschodniego oraz franciszkańskiego Kustosza Ziemi Świętej.

Podziel się cytatem

Zgodnie z jej statutem, zatwierdzonym przez papieża Jana Pawła II w 1992 r., przewodniczącym jest patriarcha łaciński Jerozolimy, obecnie abp Pierbattista Pizzaballa.

2021-12-03 09:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Motto i logo podróży papieża Franciszka na Cypr i do Grecji

Vatican News

W Watykanie ogłoszono motto i logo podróży papieża Franciszka na Cypr i do Grecji. W Nikozji na Cyprze Ojciec Święty będzie przebywać w dniach 2-4 grudnia, natomiast Ateny i wyspę Lesbos w Grecji odwiedzi w dniach 4-6 grudnia.

Więcej ...

Jesteś znużony Pismem Świętym? Poznaj sprawdzoną metodę czytania!

2022-01-17 13:10

Adobe Stock

Lectio divina oznacza dosłownie „Boże czytanie”. Przy czym słowo lectio znaczy wydobywanie treści z tego, co jest zapisane. Zatem lectio divina to sztuka odczytywania Bożego słowa z tekstu Pisma Świętego, czyli Słowa Bożego. Co znaczy: czytać słowo Boże? Poznaj świetną metodę wzrastania w relacji z Bogiem poprzez Jego Słowo!

Więcej ...

Łódź: 77. rocznica zakończenia działalności niemieckiego obozu dla polskich dzieci

2022-01-18 09:00

MPD_foto

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego śpiewamy kolędy do 2 lutego?

Wiara

Dlaczego śpiewamy kolędy do 2 lutego?

Częstochowa: Komunikat dotyczący wizytacji Wspólnoty...

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: Komunikat dotyczący wizytacji Wspólnoty...

Robert Lewandowski najlepszym piłkarzem świata 2021 w...

Wiadomości

Robert Lewandowski najlepszym piłkarzem świata 2021 w...

Ksiądz rapuje modlitwę z medalika św. Benedykta

Wiara

Ksiądz rapuje modlitwę z medalika św. Benedykta

Krzyż na szyi – ozdoba czy wyznanie wiary?

Wiara

Krzyż na szyi – ozdoba czy wyznanie wiary?

4 miesiące od beatyfikacji. Coraz więcej osób odwiedza...

Kościół

4 miesiące od beatyfikacji. Coraz więcej osób odwiedza...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Włoski dziennikarz: 487 uzdrowień w Medziugoriu, żadne...

Europa

Włoski dziennikarz: 487 uzdrowień w Medziugoriu, żadne...