Reklama

Kościół

Polska o tobie pamięta - dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

BP KEP

Ten dzień jest po to, aby „powiedzieć ludziom na Wschodzie: Polska o tobie pamięta” – mówi w rozmowie z Family News Service ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. 5 grudnia 2021 roku obchodzimy XXII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Aktualnie Kościołowi za wschodnią granicą służy 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr i 40 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

-Ten dzień ma nam uświadomić, że istnieje taka rzeczywistość jak Kościół na Wschodzie.

Kiedyś miałem okazję rozwozić paczki po ziemi lwowskiej. Trafiliśmy do domu starszej pani. Była Polką i żyła w bardzo mizernych warunkach. Podarowałem jej paczkę. Ona spojrzała na nią i zapytała dlaczego jej ją daję i skąd ona pochodzi. Odpowiedziałem, że z Polski. Staruszka powiedziała ze łzami w oczach: „Polska o mnie jeszcze pamięta”. Po to jest ten dzień, aby powiedzieć ludziom na Wschodzie: Polska o tobie pamięta - mówi w rozmowie z Family News Service ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Family News Service: 30 lat pracy chrystusowców na rzecz Wschodu. Co się zmieniło przez ten czas?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Leszek Kryża*

: Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie działa już ponad 30 lat. Po rozpadzie Związku Radzieckiego, kiedy powstawały poszczególne, niepodległe państwa, pojawiła się możliwość odrodzenia Kościoła katolickiego, który był w ruinie nie tylko fizycznej, ale także i duchowej. Wszystko trzeba było na nowo rozniecić i muszę przyznać, że w tamtym momencie Kościół w Polsce stanął na wysokości zadania. Kapłani diecezjalni, zakonnicy, siostry zakonne - oni wszyscy zgłosili się, aby pomóc odbudowywać Kościół za wschodnią granicą.

Niewiele było kościołów, które funkcjonowały...

Oczywiście, najpierw była to odbudowa bardziej fizyczna, polegająca na stworzeniu od podstaw miejsca kultu. Większość świątyń była zrujnowana albo zamieniona na jakieś magazyny czy nawet warsztaty. Po przemianie, wierni mogli znowu gromadzić się w kościele, zyskał on nowe struktury, a i więcej osób odnalazło swoje miejsce chociażby w parafiach.

Ks. Kryża: „Kościół na Wschodzie jest bardzo zróżnicowany”

Potem przyszedł trudniejszy czas...

Tak. Wielu ludzi wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. W niektórych parafiach było coraz mniej wiernych, ale z czasem zaczęły pojawiać się nowe. Tych ludzi jest nieco mniej, ale są oni bardziej świadomi swojej wiary, bardziej konsekwentni w wyborach. Trzeba też przyznać, że Kościół na Wschodzie jest bardzo zróżnicowany. Inaczej wygląda sytuacja chociażby na Białorusi, a zupełnie inaczej w Kazachstanie czy Azerbejdżanie.

Domy seniorów, schroniska i prowadzenie świetlic dla dzieci

Reklama

Jak wygląda sytuacja misjonarzy na wschodzie, problemy organizacyjne?

Sytuacja posługujących misjonarzy jest bardzo zróżnicowana. W diecezji grodzieńskiej sytuacja jest zupełnie inna niż na Syberii. Podam przykład: diecezja irkucka jest 34 razy większa powierzchniowo niż terytorium Polski i jest to największa diecezja świata. Potrzeba wiele wysiłku, aby taką diecezję obsłużyć. W parafii na Kamczatce pracuje ksiądz, a jego najbliższy sąsiad jest około 2800 kilometrów dalej. Kościół katolicki w Azerbejdżanie liczy 6 kapłanów - tam wspólnota rzymskokatolicka jest niewielka.

Co ich wszystkich łączy?

Praca ponad podziałami. Widzę oddaną służbę sióstr zakonnych i kapłanów. Nie chodzi tylko o pracę duszpasterską czy ewangelizację, ale również o pomoc charytatywną. Prowadzone są świetlice dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, domy seniora, jest też pomoc świadczona osobom bezdomnym.

Najważniejsza jest inwestycja w człowieka

Podziel się cytatem

W tej chwili niestabilna sytuacja jest na Ukrainie. Pojawiają się pytania pełne wątpliwości...Pełen niepokoju jest teren położony bliżej granicy z Rosją.

A Białoruś? Sytuacja polityczna przekłada się na życie chrześcijan?

Sytuacja na granicy oddziałuje na tamtejszy Kościół, ale z racji tego, że jest to sytuacja zupełnie nowa. Pocieszające jest to, że od pewnego czasu „Caritas” pomaga tamtejszym wiernym. To bardzo delikatna materia, dlatego potrzeba dużo roztropności, aby w tej sytuacji się odnaleźć.

Duchowe wsparcie jest bardzo ważne. Jak jeszcze możemy pomóc chrześcijanom zza wschodniej granicy?

Można im pomóc materialnie. Jest wielepróśb o pomoc. Często zachodzi pilna potrzeba uregulowania opłat za energię elektryczną czy konieczność zakupu opału. Chodzi głównie o utrzymanie domów seniora czy schronisk. Przy parafiach funkcjonują świetlice dla dzieci i chcielibyśmy dla nich zorganizować paczki świąteczne. Patrząc przyszłościowo, to będziemy się starać, aby wszystkie powołane instytucje mogły normalnie funkcjonować. Jest też perspektywa odpoczynku wakacyjnego dla dzieci. Takich wakacji udało nam się zorganizować dla 44 grup dzieci z różnych krajów: Rosji, Ukrainy, Uzbekistanu. Dla niektórych taki wypoczynek to nie tylko radość korzystania z wolnego czasu, ale jedyna okazja, aby się najeść.

„Polska pamięta o tobie”

Transporty pomocowe też są organizowane?

Był taki czas, że organizowaliśmy transporty i wysyłki. W tej chwili taka forma pomocy wiąże się z wieloma trudnościami na granicy. Dlatego zbieramy fundusze i w danym miejscu organizujemy to, co jest najbardziej potrzebne. Wpłacając pieniądze mamy więc świadomość, że pomoc trafia do konkretnych ludzi z konkretnymi potrzebami.

II Niedziela Adwentu. Od 2000 roku jest to Dzień Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Dlaczego warto się w niego włączyć?

Ten dzień ma nam uświadomić, że istnieje taka rzeczywistość jak Kościół na Wschodzie.

Kiedyś miałem okazję rozwozić paczki po ziemi lwowskiej.Trafiliśmy do domu starszej pani. Była Polką i żyła w bardzo mizernych warunkach. Podarowałem jej paczkę. Ona spojrzała na mnie i zapytała dlaczego jej ją daję i skąd ona pochodzi. Odpowiedziałem, że z Polski. Staruszka powiedziała ze łzami w oczach: „Polskapamięta jeszcze o mnie”.Po to jest ten dzień, aby powiedzieć ludziom na Wschodzie: „Polska pamięta o tobie”. Nie da się pomóc każdemu, potrzeb jest naprawdę wiele. Ale tyle ile możemy, to zróbmy.

Ks. Leszek Kryża - dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski

Ks. Leszek Kryża

BP KEP

Ks. Leszek Kryża

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-12-05 08:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Więcej ...

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17
Bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

Więcej ...

Norman Davies z Wykładem Mistrzowskim w Łodzi

2024-04-25 13:57

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...