Reklama

Aktualności

Papież do Katalończyków: powiedzcie „tak” łasce Pana i stanowcze „nie” grzechowi

O otwartość na Bożą łaskę i stanowcze odrzucenie grzechu zaapelował Ojciec Święty do mieszkańców stolicy Katalonii- Barcelony w wideo przesłaniu z okazji inauguracji gwiazdy na Wieży Maryi Panny w bazylice Sagrada Família.

Franciszek zachęcił zgromadzonych do wzniesienia oczu, aby kontemplować naszą Matkę, „ponieważ za każdym razem, gdy patrzymy na Maryję, powracamy do wiary w rewolucyjną siłę czułości i miłości”. Pozdrawiając obecnych na inauguracji, papież przypomniał o ubogich, chorych, dotkniętych pandemią, starszych, młodych, którzy czują, że ich przyszłość jest zagrożona i tych, którzy przeżywają trudne doświadczenia. Podkreślił, że Maryja jest „Gwiazdą nowej ewangelizacji".

Ojciec Święty nawiązał do dzisiejszej uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i określi ją mianem arcydzieła sztuki. „W doskonałej harmonii z Bożym planem wobec niej, Dziewica Maryja stała się najświętszą, pokorną, pojętną i przejrzystą przed Bogiem. Gaudí chciał, aby ta tajemnica wieńczyła portal wiary - pierwszy, który zbudował - abyśmy, odmawiając modlitwę do Trójcy Przenajświętszej, którą wypisuje w całej bazylice, nauczyli się być, jak Maryja, świątynią tej tajemnicy i oddawać cześć Bogu w duchu i prawdzie” – stwierdził Franciszek.

Papież przypomniał, że Gaudí umieścił Maryję w centrum portalu miłosierdzia, ofiarowując nam Dzieciątko Jezus pod uważnym spojrzeniem św. Józefa, abyśmy weszli do jego Kościoła płonąc miłością do Boga i do ludzi", i dodał „niech ta gwiazda, która świeci od dziś, oświeci was, abyście, przesuwając paciorki różańca, raz na zawsze powiedzieli tak łasce Pana i zdecydowane nie grzechowi. Modląc się wraz z Maryją rozważamy tajemnice życia Jezusa, ale rozeznawajmy także drogę, którą On nam wskazuje a otrzymamy siłę, by odrzucić pokusy przemocy lub doraźnych korzyści”.

Reklama

Ojciec Święty zapewnił mieszkańców Barcelony o swej modlitwie, aby uczynili swe miasto bardziej przyjaznym i gościnnym dla wszystkich. Zaznaczył, że modli się szczególnie za osoby pełniące odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie, aby Maryja Panna wyjednała im mądrość, gotowość do służby i szerokie horyzonty myślowe. Zawierzył Bogu także rodziny.

Papież dodał, że modli się również, aby Maryja Panna czuwała nad „waszymi domami, szkołami, uniwersytetami, biurami, sklepami, szpitalami, więzieniami”. Odmawiając tajemnice bolesne modli się stale za ubogich i wykluczonych. Zachęcił do dokonania rachunku sumienia na ile sami jesteśmy odpowiedzialni za ubóstwo i wykluczenie. Franciszek zaapelował także, by nie odrzucano osób starszych, będący żywą pamięcią oraz o krzewienie dialogu między młodymi a osobami starszymi.

2021-12-08 21:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: cierpliwość i troska Boga o grzeszników nie mają granic, ale trzeba się nawracać

Grzegorz Gałązka

Bóg jest nieskończenie cierpliwy i nieustannie troszczy się o grzeszników, ale jednocześnie konieczne jest nasze nawrócenie się, aby skorzystać z Jego miłosierdzia. Przypomniał o tym 28 lutego Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański.

Więcej ...

Sprawiedliwa wśród pisarzy świata

2022-10-03 17:24
Zofia Kossak, 1933 r.

Wikipedia.com

Zofia Kossak, 1933 r.

W 2022 roku przypada setna rocznica debiutu literackiego Zofii Kossak. Losy pisarki mocno były związane z historią Polski zmagającej się z okrutnymi totalitaryzmami: sowieckim bolszewizmem i komunizmem oraz niemieckim nazizmem. Przez Niemców pisarka została skazana na śmierć, a przez komunistów - na zapomnienie.

Więcej ...

9 października odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2022-10-04 07:17

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w Mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 9 października br. we wszystkich parafiach kraju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

Kościół

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna