Reklama

Pamięć

Biskup z Kamieńca Podolskiego w Polsce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czerwcu br. przebywał w Polsce bp Leonid Dubrawski, pasterz Kościoła kamienieckiego na Ukrainie. Jego droga do Poznania wiodła przez Warszawę, gdzie odwiedził prof. Andrzeja Stelmachowskiego, oraz przez Licheń, bo tam właśnie odbywała się Konferencja Plenarna Episkopatu Polski i miało miejsce poświęcenie imponującego sanktuarium maryjnego.
Pobyt bp. Dubrawskiego w Poznaniu był bardzo pracowity. Odwiedził on trzy zróżnicowane pod względem duszpasterskim parafie, które umożliwiły mu rozpoznanie przynajmniej w pewnej mierze specyfiki pracy kapłańskiej i pobożności wiernych. Pierwszą z odwiedzonych parafii był Czerwonak, położony tuż pod Poznaniem, gdzie znajduje się piękna pod względem architektonicznym świątynia, przyozdobiona wewnątrz wielobarwnymi witrażami, przedstawiającymi tajemnice Różańca. Drugą była nowa parafia pw. Bogarodzicy Maryi w Poznaniu na Żegrzu, świetnie zorganizowana pod względem specjalnych grup duszpasterskich. Na terenie tej parafii działa przedszkole, poradnia psychologiczna i prawna, szkoła języków obcych. Wielostronna praca angażuje wiele kompetentnych osób świeckich, dzięki czemu parafia ta jest dialogowa i żywotna. Trzecią była parafia pw. św. Jana Kantego z nowoczesną świątynią, rozmodlona, o specyfice eucharystycznej i maryjnej. W tych trzech parafiach Biskup Kamieniecki celebrował Eucharystię z procesją teoforyczną w ramach oktawy Bożego Ciała i głosił homilie. Biskup jawił się wyraźnie jako świadek wiary, bo nawiązywał do minionych trudnych czasów zniewolenia religijnego. W jednej z homilii wspomniał aresztowanego przez Służbę Bezpieczeństwa kapłana, wywiezionego na Sybir. Obecna przy aresztowaniu młoda dziewczyna postanowiła podjąć pokutę i modlitwę w intencji parafii i uwięzionego duszpasterza. Ze względu na swe postanowienie nie wyszła za mąż i codziennie przez lata na klęcząco na progu świątyni odmawiała Różaniec. A kiedy nadszedł dzień wolności i otwarcia świątyni dla kultu religijnego, zjawiła się jako pierwsza, by znieważony dom modlitwy „posprzątać”.
Biskup Kamieniecki zwiedził także Gniezno i Poznań, zwłaszcza Ostrów Tumski, a towarzyszył mu prof. Ryszard Fiedorow, chemik, zamiłowany przewodnik turystyczny.
Ks. Jerzy Ranke, który często bywał w Kamieńcu Podolskim, zorganizował Księdzu Biskupowi kilka spotkań: w domu Sióstr Albertynek, Sióstr Salezjanek, z burmistrzem Opalenicy pod Poznaniem, w gimnazjum tego miasta, które nosi imię legendarnego generała broni Kazimierza Sosnkowskiego, z zespołem Caritas, powstałym z inicjatywy ks. Ranke, oraz z dziećmi z przedszkola. W Poznaniu Biskup odwiedził Szkołę nr 74. Tam s. Halina wychowuje do solidarności i braterstwa dzieci najmłodszych klas. Z tej szkoły przesyłane są ubrania, słodycze i zabawki do przedszkola w mieście Winnica na Ukrainie. W szkole Pani Dyrektor wraz z grupą zaproszonych gości podejmowała Księdza Biskupa obiadem.
Bp Dubrawski był rownież zaproszony przez metropolitę poznańskiego Stanisława Gądeckiego na kolację. Atmosfera w rezydencji arcybiskupiej była niezwykle serdeczna, koncentrowała się wokół wielu problemów duszpasterskich. Metropolita Poznański przekazał na ręce dostojnego Gościa dar na cele misyjne i zaprosił go na najbliższe obchody uroczystości odpustowych ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Dużo życzliwości okazał Biskupowi znany z ofiarności na cele charytatywne mgr Marek Suski z żoną. Małżonkowie złożyli na ręce Biskupa znaczny dar na cele religijne. Do grona darczyńców dołączyła również Małgorzata Górnicka-Hładka, córka oficera, prawnika, zamordowanego w Katyniu, z tego właśnie powodu interesująca się życiem Kościoła na Wschodzie. Przekazała ona Biskupowi wiele różnego koloru ornatów i alb do celebracji Eucharystii. Dary te odbierał Biskup osobiście wraz z towarzyszącym mu kapłanem - dziekanem z parafii Winnica na Ukrainie w domu ofiarodawczyni.
Bp Dubrawski wszędzie wnosił radość, optymizm, „promieniował” żywą wiarą, z napotkanymi ludźmi nawiązywał dialog, przed posiłkami odmawiał piękne improwizowane modlitwy, a świadom mocy łaski, która łamie wszelkie bariery i czyni cuda, udzielał błogosławieństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

2024-03-26 09:42
Roxie Węgiel

Mat.prasowy/Pasja

Roxie Węgiel

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Więcej ...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Więcej ...

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04
Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...