Reklama

Kościół

Bp Galbas w Katowicach: wierzę, że w decyzjach Ojca Świętego jest Ktoś więcej

Archidiecezja Katowicka

Wierzę, że w decyzjach Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej jest Ktoś więcej – mówił w Katowicach bp Adrian Galbas. W Kurii Metropolitalnej odbyło się dzisiaj kanoniczne objęcie urzędu przez arcybiskupa-koadiutora archidiecezji katowickiej.

Było to spotkanie nowego biskupa z metropolitą katowickim. – Spotkanie było bardzo serdeczne i sympatyczne, zarówno ze strony arcybiskupa, z którym rano odprawiliśmy Mszę świętą, jak i ze strony wszystkich pracowników kurii – mówił abp Galbas. – Myślę, że to ja mam w sobie dużo więcej popłochu, strachu i niepewności, niż księża, którzy mnie przyjęli. Odczułem mnóstwo gościnności – dodawał.

Pytany przez Radio eM o swoją pierwszą reakcję na nominację na arcybiskupa-koadiutora archidiecezji katowickiej abp Galbas mówił o sporym strachu, który wiąże się z nową posługą. – Jestem świadomy, że mam w sobie wiele deficytów, braków, które zawsze blokują człowieka przed podjęciem tak odpowiedzialnej decyzji, ale wierzę, że w tych decyzjach Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej jest Ktoś więcej. Osobiście chcę w tym zobaczyć wolę Bożą i to daje mi trochę spokoju i nadziei, że Pan Bóg skoro daje zadania, to daje też możliwości, by je zrealizować – wyjaśniał.

Swoją nową funkcję arcybiskup-koadiutor odbiera jako powołanie. – Kiedy dwa lata temu zostałem biskupem pomocniczym w Ełku, to odebrałem to jako nowe powołanie po 26 latach bycia księdzem i pallotynem. Obecną nominację rozumiem jako nowe abrahamowe wezwanie: Idź! I tak się czuję jak ten biblijny Abraham. Czytamy w Piśmie Świętym, że szedł nie wiedząc dokąd idzie, więc ja też staram się spokojnie i delikatnie stawiać te pierwsze kroki. Liczę tutaj na wielką pomoc ze strony moich braci i sióstr w Kościele – zaznaczał.

Pytany, jak będzie wyglądała jego posługa, abp Galbas mówił, że najpierw będzie się przyglądał i dużo słuchał. – Nie chciałbym być przemądrzały. Mam za sobą dwa lata posługi w diecezji ełckiej, która jest zupełnie inna. Większa od archidiecezji katowickiej jest tylko pod względem powierzchni, inne są problemy, inna specyfika. Przede mną dużo nauki i cierpliwego, pokornego słuchania po to, by później móc jak najlepiej spełniać posługę biskupa katowickiego – wyjaśniał.

Podziel się cytatem

Reklama

Arcybiskup-koadiutor przyznał, że cieszy się z powrotu na Górny Śląsk, urodził się bowiem w Bytomiu. – Jo jest Ślonzok i po ślonsku poradze godać – wtrącił w gwarze. – Spędziłem tu pierwsze 20 lat życia. Widać Pan Bóg zatoczył takie koło w moim życiu, o którym nie wiedziałem. Ostanie 30 lat byłem poza swoją ojcowizną, teraz następuje kolejny etap - śląski. Odkrywam to jako wartość. Chciałbym wnieść do tej posługi wszystko co jest śląskie i wszystko, co jest nie śląskie – podkreślał abp Galbas.

Dzisiaj (15 grudnia) w Kurii Metropolitalnej w Katowicach odbyło się kanoniczne objęcie urzędu przez arcybiskupa-koadiutora Adriana Galbasa. Inaugurację jego posługi duszpasterskiej zaplanowano na sobotę, 5 lutego. Odbędzie się ona w katedrze Chrystusa Króla.

2021-12-15 17:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Adrian Galbas SAC – arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej

Karol Porwich/Niedziela

Ojciec Święty Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej bp. Adriana Józefa Galbasa SAC arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Naisso. Decyzję Papieża ogłosiła 4 grudnia w południe, we wspomnienie św. Barbary, Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

Komunikat prasowy biskupa Marka Mendyka

2022-08-09 10:47

xmb

Bp Marek Mendyk skierował pisemną prośbę w sprawie publicznego oskarżenia.

Więcej ...

Otwarcie wystawy na pl. Solnym – obchody 80. rocznicy śmierci Edyty Stein

2022-08-09 14:17
Otwarcie wystawy „Edyta Stein –  wielkość w codzienności”

Marzena Cyfert

Otwarcie wystawy „Edyta Stein – wielkość w codzienności”

We Wrocławiu trwa Rok Edyty Stein. W jego ramy wpisuje się 80. rocznica jej śmierci. Dla upamiętnienia świętej wrocławianki w parku jej imienia został posadzony dąb Edyty Stein, jednemu z wrocławskich tramwajów nadano imię Edyty Stein, zaś na pl. Solnym otwarto wystawę jej poświęconą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Wiara

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Wiadomości

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiadomości

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiara

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej...

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

Wiadomości

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Wiara

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

Kościół

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji