Reklama

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mija czterdzieści lat od ogłoszenia Konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium, którą Jan Paweł II nazwał „zwornikiem” całego nauczania Soboru Watykańskiego II. Stanowi ona niezwykle bogatą w treść syntezę nauki o Kościele oraz jej związku z depozytem wiary. Jedną z fundamentalnych prawd zawartych w dokumencie jest z pewnością wyraźne stwierdzenie, że „wierni każdego stanu i zawodu powołani są do pełni życia chrześcijańskiego oraz doskonałej miłości” (n. 40), do naśladowania Chrystusa, który został ukrzyżowany, umarł i zmartwychwstał.
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa do grona świętych zaliczano przede wszystkim męczenników, którzy umierając za wiarę, dawali najwyższe świadectwo Chrystusowi i przelaną krwią potwierdzali swą przynależność do Kościoła. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że do świętości powołani są głównie kapłani, biskupi, zakonnicy i zakonnice.
W minionych stuleciach stosunkowo niewielu było wiernych świeckich uznanych oficjalnie za świętych. Pod koniec XX wieku ich liczba znacznie wzrosła. Wśród beatyfikowanych lub kanonizowanych są dzieci, jak: Maria Goretti, Dominik Savio czy Pastuszkowie z Fatimy; małżeństwo - Alojzy i Maria Beltrame Quattrocchi; matki, jak Joanna Beretta Molla; ludzie młodzi, jak Albert Marvelli i Pina Suriano, beatyfikowani w Loreto 5 września br. Za pontyfikatu Jana Pawła II firmament świętości Kościoła katolickiego wzbogacił się o wiele nowych gwiazd. Wszystkie świecą tą samą świętością, która pochodzi od Chrystusa i Jego Ducha.
Świętość, pełna doskonałość, jest dziełem Boga, jest ona nadprzyrodzonym bezinteresownym darem, którego żadne stworzenie, żaden człowiek nie może zdobyć o własnych siłach ani na nią zasłużyć. To sam Bóg nią obdarza, zgodnie ze swym zamysłem, ludzi wszystkich stanów, ras i języków, wymagając wiernej współpracy z otrzymaną łaską. Mówi o tym cały piąty rozdział Konstytucji o powszechnym powołaniu do świętości w Kościele, a potwierdzeniem tej nauki są również bardzo liczne beatyfikacje i kanonizacje, których dokonuje Jan Paweł II.
Nowy numer L’Osservatore Romano (11-12/2004) otwierają dwa orędzia Ojca Świętego: na XX Światowy Dzień Młodzieży 2005 r. i na XIII Światowy Dzień Chorego 2005 r., a także materiały związane z wrześniową wizytą papieską w Loreto oraz ważne przesłanie Jana Pawła II do Akcji Katolickiej.
Na dalszych stronach znajdują się: relacja ze znaczącego wydarzenia, jakim było przekazanie ikony Matki Bożej Kazańskiej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, oraz przemówienia papieskie dotyczące problematyki społecznej, rodzinnej, wychowawczej i sportowej.
W nowym numerze opublikowano też czwartą - ostatnią część książki Jana Pawła II Wstańcie, chodźmy! Końcowe działy zamykające miesięcznik - to: Kościół w Polsce, Kronika działalności Ojca Świętego oraz szczegółowy spis treści rocznika 2004.

Rozpowszechnianiem L’Osservatore Romano w Polsce zajmują się Księża Pallotyni: ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Norman Davies z Wykładem Mistrzowskim w Łodzi

2024-04-25 13:57

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...