Reklama

Kościół

Płock: bp Piotr Libera obchodzi 25. rocznicę sakry biskupiej

bp Piotr Libera

BP KEP

bp Piotr Libera

Biskup płocki Piotr Libera obchodził 25. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej, która przypada 6 stycznia: - Niech posługa biskupa będzie służbą - wtedy będzie ona przynosiła prawdziwą radość – zwrócił się do niego w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. Do życzeń przyłączyli się pracownicy wszystkich diecezjalnych instytucji, duchowni i świeccy. Cały Kościół płocki będzie modlił się w intencji swojego pasterza 6 stycznia.

W przeddzień 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej, co miało miejsce 6 stycznia 1997 r. w Rzymie, biskup płocki Piotr Libera przyjął okolicznościowe życzenia. W imieniu księży i osób świeckich, które pracują w różnych instytucjach Kościoła płockiego, złożył je biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Zapewnił o modlitwie oraz wsparciu duchowym, wyraził wdzięczność za „serdeczną codzienność” i współpracę.

Życzył także, aby bp. Piotr Libera dalej wytrwale i cierpliwie niósł innym Ewangelię, był świadkiem żywej wiary, pomagał braciom i siostrom, powierzonej mu owczarni, spotykać „Boga, który jest Miłością”: - Służ ofiarnie wspólnocie ludu Bożego, który żyje na Mazowszu Północnym i ziemi dobrzyńskiej. I w tej drodze biskupiego posługiwania powtarzaj często słowa tak nam wszystkim bliskie - „Jezu, ufam Tobie” – powiedział bp Milewski.

W myśl wskazań papieża Franciszka z przemówienia do pracowników Kurii Rzymskiej „Jedynie służąc i jedynie myśląc o naszej pracy jako o służbie, możemy być naprawdę użyteczni dla wszystkich” (23 grudnia 2021 r.), życzył, aby posługa biskupa była właśnie służbą – wtedy będzie ona przynosiła prawdziwą radość.

Bp Piotr Libera podziękował zwłaszcza za „najcenniejszy dar” dla chrześcijanina, czyli modlitwę. We wciąż trwającej atmosferze świąt Bożego Narodzenia, w wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego – jednego z największych świąt chrześcijańskich, podziękował współpracownikom za obecność. Wyraził wdzięczność za wszelką pomoc i życzliwość, na różnych odcinkach pracy diecezjalnej.

U początku nowego roku jubilat życzył też obecnym wewnętrznej radości, mimo przeżywanych trudności. Zwrócił uwagę, jak wiele osób jest przytłoczonych pandemią, ale mimo t o należy podążać za światłem, które rozbłysło w Betlejem i do którego podążali Trzej Królowie, by oddać pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi.

Reklama

W dniach poprzedzających ten jubileusz bp Mirosław Milewski, sufragan płocki poprosił duchowieństwo i diecezjan o modlitwę w intencji Pasterza Kościoła Płockiego: „Niech dzień uroczystości Objawienia Pańskiego będzie okazją do modlitwy w naszych parafiach w intencji naszego Pasterza, by «Bóg, który jest miłością», wspierał go w towarzyszeniu ludowi Bożemu Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej w wędrówce wiary śladami Jezusa Miłosiernego”.

Jubileuszowe życzenia przesłał także bp. Piotrowi Liberze kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, dziękując za gorliwą pracę w Archidiecezji Katowickiej, Konferencji Episkopatu Polski i Diecezji Płockiej.

***

Biskup Piotr Libera (ur. 20 marca 1951 r.) pochodzi z Katowic-Szopienic. W roku 1969 wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, w trakcie (1970-1972) odbył służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Batalionie Ratownictwa Terenowego w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął 15 kwietnia 1976 r. z rąk bp. Henryka Bednorza w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Po święceniach kapłańskich pełnił obowiązki wikariusza w parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej. W latach 1979-1980 był prefektem w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym z siedzibą w Krakowie.

W latach 1980-1986 studiował w Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, jest doktorem literatury klasycznej i starochrześcijańskiej. Uzyskał tytuł doktora z literatury klasycznej i starochrześcijańskiej. Po powrocie do kraju prowadził lektorat języka łacińskiego i wykładał patrologię w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie, a następnie w Katowicach. Od 1989 r. pełnił funkcję sekretarza Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka.

2022-01-05 17:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katowice. „Dies Episcopi” – 23. rocznica sakry biskupiej abp. Wiktora Skworca

KEP

W Uroczystość Objawienia Pańskiego przypada 23. rocznica sakry biskupiej metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Z tej okazji przewodniczył on uroczystej Mszy świętej w Katedrze Chrystusa Króla. Homilię wygłosił kanclerz kurii metropolitalnej – ks. Jan Smolec.

Więcej ...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Łódź: Zbiórka Żywności Caritas

2022-12-02 08:00

Caritas AŁ

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...