Reklama

Polityka

Fogiel (PiS): należałoby rozważyć bardzo zdecydowane ruchy ws. kurator Nowak

wpolityce.pl

Uważam, że należałoby rozważyć bardzo zdecydowane ruchy w tej sprawie; wypowiedź Barbary Nowak była szkodliwa i głupia - w ten sposób zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel odpowiedział na pytanie, czy potrzebna jest dymisja małopolskiej kurator oświaty w związku z jej wypowiedzią nt. szczepień.

Małopolska kurator oświaty nazwała w piątkowej rozmowie z Radiem Zet szczepienia przeciwko COVID-19 "eksperymentem" i opowiedziała się przeciwko wprowadzeniu takiego obowiązku dla nauczycieli. Jej wypowiedź skrytykowali w piątek: minister zdrowia Adam Niedzielski, który ocenił, że takie osoby jak Barbara Nowak "nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację" oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. On z kolei uznał wypowiedź Nowak za "szkodliwą", z którą "absolutnie" się nie zgadza.

Mimo że Nowak przyznała później na Twitterze, iż "mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne" nie powinna "się wypowiadać na temat szczepionki", wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski zapowiedział, że resort podejmie kroki na rzecz odwołania małopolskiej kurator. "Przygotowujemy pismo w sprawie małopolskiej kurator oświaty - na razie do małopolskiego wojewody, bo to jest właściwy organ do podejmowania adekwatnych działań" - powiedział Rzymkowski w piątek w Polsat News.

"Zdumienie" słowami Barbary Nowak wyraził w sobotę zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. "Jestem zdumiony tą wypowiedzią pani kurator. Uważam, że jeżeli nie była w stanie wykonać minimalnego wysiłku, polegającego na wejściu na stronę Głównego Inspektora Sanitarnego i jeżeli ma jakieś wątpliwości, to przeczytania - tam jest cały artykuł wyjaśniający, czemu twierdzenia o tych rzekomych eksperymentach się mijają z faktami, to nie powinna się w ogóle wypowiadać na ten temat. Jest to wypowiedź szkodliwa, głupia i należy ją potępić" - powiedział Fogiel w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Dopytywany, czy Nowak powinna zostać zdymisjonowana, polityk PiS odparł, że "to już będą decyzje w pierwszej kolejności wojewody, w drugiej ministra (edukacji - PAP). "Ale uważam, że co najmniej należałoby rozważyć jakieś bardzo zdecydowane ruchy w tej sprawie" - dodał Fogiel.

W piątek wieczorem w rozmowie z PAP kurator Nowak zapewniła, że nie kwestionowała zasadności szczepień, jednak - jak dodała - każdy człowiek musi mieć prawo do wolnego wyboru. Przyznała, że sama zaszczepiła się przeciwko COVID-19.

Reklama

Dymisji małopolskiej kurator oświaty domaga się była rzeczniczka PiS, obecnie europosłanka Beata Mazurek, która w tej sprawie zwróciła się w piątek do szefa MEiN. "Premier (Mateusz Morawiecki) podjął decyzję! Ambasador RP w Czechach zostanie odwołany bo: +Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi+. Czy i jaka będzie decyzja wz. z tą wypowiedzą Panie (Przemysławie Czarnek)? A może są równi i równiejsi?" - napisała Mazurek na Twitterze.

Wieczorem, gdy nie doczekała się odpowiedzi na swój apel, zwróciła się ponownie do ministra edukacji. "Hej (Przemysław Czarnek), Ty głuchy jesteś? Nie trzymaj nas w nieustannej niepewności tylko miej odwagę udzielić odpowiedzi?" - napisała na Twitterze. (PAP)

2022-01-08 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odnaleźć harmonię

Barbara Nowak

Marcin Kaproń

Barbara Nowak

Niech szkoła będzie miejscem, gdzie się uczy i wychowuje, a nauczyciele przychodzą do niej świadomi swej roli – kształtowania kolejnych pokoleń Polaków – apeluje w rozmowie z Niedzielą Barbara Nowak – małopolska kurator oświaty.

Więcej ...

Iść drogą Jezusa

Thomas Reimer/Fotolia.com

Więcej ...

Ks. prof. Grzegorz Hołub kierownikiem Poradni Bioetycznej w Krakowie

2022-06-27 10:54

Adobe Stock

Ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub, został kierownikiem Poradni Bioetycznej w Krakowie. 52-letni duchowny specjalizuje się w bioetyce, filozofii człowieka i filozofii Karola Wojtyły. Jest dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Jakie czasy, tacy księża?

Kościół

Jakie czasy, tacy księża?

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Wiara

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Pierwsze parafie księży neoprezbiterów w diecezji...

Kościół

Pierwsze parafie księży neoprezbiterów w diecezji...