Reklama

Niedziela Wrocławska

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Marzena Cyfert

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Nabożeństwo w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, organizowanego przez Wrocławski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, odbyło się w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

– W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan świętujemy w czasie jednego centralnego nabożeństwa. To dla nas wielka radość i zaszczyt, że Wrocławski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej wybrał nasz kościół na miejsce tego nabożeństwa – mówił ks. Marcin Orawski, witając przybyłych na wspólną modlitwę.

Homilię w czasie nabożeństwa wygłosił abp Jerzy Pańkowski z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Nawiązując do pism Starego i Nowego Testamentu podkreślił, jak ważna jest pomoc Boża świadczona człowiekowi. – Gdzie jest jednak ta pomoc Boża, kiedy człowiek prosząc o nią, mimo wszystko cierpi i napotyka poważne trudności w życiu? Według nauki świętych Ojców Bóg nie przeszkadza cierpieniom, gdy mają nas dotknąć. Ale kiedy nas już dotkną, okazuje nam pomoc przez to, że zamiast nas osłabić, przynoszą nam one korzyść i doświadczenie – mówił abp Jerzy, podkreślając, że kiedy nastąpi próba, nie możemy upadać na duchu. Powinniśmy pamiętać, że granice naszej wytrzymałości są zespolone z zamysłami dopustu Bożego.Taka świadomość jest ważna chociażby w obecnej próbie, kiedy doświadczamy pandemii koronawirusa.

Reklama

– Prosić o pomoc Bożą może jednak tylko pokorny człowiek, pokorny kapłan a w końcu pokorny naród – mówił arcybiskup. Podkreślił, że wybrane na dzisiejszy dzień czytania, zwłaszcza List św. Pawła do Filipian, uczą takiej pokornej mądrości przez przykład Jezusa, który uniżył siebie i stał się posłuszny aż do śmierci.

– Zawsze kiedy spotykamy się w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, na pewno zadajemy sobie pytanie, czy ta jedność jest dzisiaj w ogóle osiągalna. A może pytamy siebie samych, dlaczego Jezus Chrystus „nie został” jeszcze wysłuchany przez swojego Ojca, którego przecież błagał w modlitwie Arcykapłańskiej: „aby byli jedno, jak my jedno jesteśmy”. Czy będąc równym Ojcu Bogiem musiał Go w ogóle o to prosić? – pytał arcybiskup i podkreślił, że Jezus pyta w modlitwie równego sobie Ojca.

– W takim razie dlaczego Bóg Ojciec nie dokona za nas wielkiego dzieła pojednania chrześcijan tutaj na ziemi? Jedno jest pewne – nie stanie się to wtedy i w ten sposób, jak tego my chcemy, ludzie z deficytem pokornego myślenia. I tutaj nadchodzi czas na krótkie odniesienie do dzisiejszego czytania ewangelicznego – mówił kaznodzieja, analizując fragment, w którym matka synów Zebedeusza prosi dla nich o miejsce przy Chrystusie.

Reklama

– Nie zrozumiemy ani Wszechmocy ani pokornej bezsilności Bożej, jeśli nie poznamy Boga, który jest Miłością. Czy tylko za to, że synowie Zebedeusza znaleźli się w gronie uczniów powinni otrzymać pierwszeństwo w Królestwie Bożym? Na pewno nie. Po tym wszystkim następuje wielka nauka o prawdziwym pierwszeństwie, które realizuje się w dobrowolnym upokorzeniu, czego najdoskonalszym przykładem jest sam Chrystus mówiący, że nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i oddać duszę swoją jako okup za wielu – mówił abp Jerzy, zwracając uwagę, że dzisiaj ekumenizm jest coraz trudniejszy.

Słowo do zebranych skierował abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, dziękując za wspólną modlitwę. – Myślę, że mamy okazje, aby się spotykać i budować tę jedność, tak jak wczoraj na wspólnym śpiewaniu kolęd. Może to są małe kroki, ale takie, którymi zmierzamy do jedności. To, co jest najważniejsze i co jest zadaniem stojącym przed nami, to żebyśmy umieli w sobie dojrzeć Oblicze Boga, żebyśmy umieli patrzeć wzajemnie na siebie, dostrzegając w każdym bracie i każdej siostrze to Boże oblicze. Życzę, byśmy w tym roku, który rozpoczynamy, z życzliwością potrafili wzbudzić w sobie nadzieję jedności, żebyśmy żyli, dając piękne świadectwo wspólnie – życzył metropolita wrocławski.

Nabożeństwo uświetnił Katedralny Chór Prawosławny oraz Zespół Kameralny Kościoła Chrześcijan Baptystów.

2022-01-17 23:37

Wybrane dla Ciebie

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach

2022-05-26 07:45

krysowice.at.ua

Nasza majowa wędrówka powoli zmierza ku końcowi. Jednak jako wytrwali pielgrzymi nie zatrzymujemy się, bo chcemy odwiedzić dziś Krysowice, a jest to wioska, która leży 3 km od Mościsk na trasie do Sambora. Przypomnę, że 10 maja byliśmy w Mościskach, gdzie pokłoniliśmy się Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Dziś powracamy w te okolice.

Więcej ...

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Ojciec Pio miał swoje osobiste, pełne czułości zwroty,
którymi odnosił się do swojej „Mateczki”, „Mateńki”,
„Kochanej Matki”, „Pięknej Matki”, „Najbardziej Świętej Matki”

Biuro Prasowe OFMCap-Krka

Ojciec Pio miał swoje osobiste, pełne czułości zwroty, którymi odnosił się do swojej „Mateczki”, „Mateńki”, „Kochanej Matki”, „Pięknej Matki”, „Najbardziej Świętej Matki”

Jest jednym z najpopularniejszych świętych. Książki poświęcone jego osobie wypełniłyby po brzegi kilka bibliotek. Wydawać by się mogło, że wiemy o nim wszystko, ale czy na pewno?

Więcej ...

Sejm uchwalił ustawę w sprawie czternastej emerytury

2022-05-26 20:05

PAP/Marcin Obara

Sejm uchwalił w czwartek ustawę w sprawie czternastej emerytury. Rząd szacuje, że dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób, z czego 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze. Wypłaty czternastek ruszą pod koniec sierpnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Najbliższa. Kto potrzebuje dziś...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Najbliższa. Kto potrzebuje dziś...

Nieznane cuda Ojca Pio

Wiara

Nieznane cuda Ojca Pio

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu

Kultura

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"

#TrzymajSięMaryi: Opiekunka Boga. A jak Bogu jest pod...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Opiekunka Boga. A jak Bogu jest pod...