Reklama

Wiara

Jasnogórska Ikona pielgrzymuje ulicami Waszyngtonu w obronie życia

Peter West

Jasna Góra jednoczy się duchowo z obrońcami życia w Stanach Zjednoczonych. Dziś w Waszyngtonie doroczny marsz przeciw aborcji, wyjątkowy, bo z udziałem kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej, która peregrynuje po Ameryce w ramach pielgrzymki „pro life”.

Marsz w Ameryce Północnej odbywa się w 41. rocznicę wprowadzenia w USA ustawy legalizującej zabijanie dzieci w łonie matki do dziewiątego miesiąca. Szacuje się, że w tym kraju, od czasu tej decyzji, zginęło już ponad 55 milionów dziecięcych istnień.

- Matka Boża jest tam przede wszystkim „Ambasadorką” życia – powiedział o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. – Wierzymy, że wstawia się za obrońcami życia. Ona jest jedną z tych, którzy niosą życie– podkreślił paulin.

Reklama

Na Jasnej Górze już piąty dzień trwa modlitewna nowenna w intencji obrony życia dzieci nienarodzonych. Ta modlitwa, to odpowiedź sanktuarium na apel biskupów amerykańskich o „Dziewięć Dni dla Życia”. Akcja zorganizowana została w rocznicę tragicznego w skutkach wydarzenia, jakim było zalegalizowanie w 1973r. przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych procederu zabijania dzieci poczętych w całym kraju. Nienarodzone dzieci zostały w ten sposób pozbawione ochrony aż do 9. miesiąca życia płodowego. Według szacunkowych danych rocznie zabijanych ok. 1,2 miliona nienarodzonych.

- Nasza modlitwa na Jasnej Górze to wyraz solidarności –podkreśla przeor Jasnej Góry. „Jesteśmy razem z tymi, którzy mają odwagę protestować przed klinikami aborcyjnymi. Pamiętajmy, że Stany Zjednoczone to zupełnie inny świat, jeśli chodzi o prawo do odbierania życia dzieciom nienarodzonym. Jesteśmy z tymi, którzy wychodzą na ulice w marszach, nie tylko w Waszyngtonie, ale w wielu różnych miejscach np. w Europie – dodał.

Na Jasnej Górze na program nowenny składa się przede wszystkim Msza św. o godz. 14.00 w bazylice. Po Eucharystii przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmawiana jest koronka do Bożego Miłosierdzia i modlitwa różańcowa. Intencje obrony życia zanoszone są także podczas wieczornego Apelu.

Reklama

Obecność kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na „Marszu w obronie życia” w Waszyngtonie to wynik starań świeckich liderów ruchów obrony życia z 25 krajów, którzy zainicjowali peregrynację Ikony „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia. Ameryka, to po Europie, drugi etap peregrynacji.

Nawiedzaniu Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej w kolejnych krajach świata błogosławią miejscowi biskupi. Peregrynację poparł zarówno Kościół prawosławny jak i Kościół katolicki. Wielki kult Maryi, Matki Chrystusa, łączy oba Kościoły, a sprawa obrony życia jest uznawana za priorytetową.

Ikona Częstochowska podróżuje przez świat w intencji obrony życia od 28 stycznia 2012, gdy kopia przeznaczona dla tego dzieła została przyłożona do oryginału i poświęcona na Jasnej Górze.

Szacuje się, że co roku tylko na skutek aborcji ginie ok. 50 mln dzieci. Liczba ofiar dochodzi do 2 miliardów. Jest ona w rzeczywistości większa, gdyż statystyki nie uwzględniają działania coraz popularniejszych ostatnio środków wczesnoporonnych oraz ofiar procedury „in vitro”. Coraz więcej krajów legalizuje też eutanazję.

Przypuszcza się, że w dorocznym Marszu dla Życia organizowanym w Waszyngtonie weźmie udział około pół miliona obrońców życia. Manifestację poprzedziło narodowe czuwanie modlitewne w intencji życia. W narodowym sanktuarium maryjnym, bazylice Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Waszyngtonie o godz. 18.30 została odprawiona Msza Święta. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. kard. Seán Patrick O’Malley OFMCap, przewodniczący Komisji Episkopatu Stanów Zjednoczonych ds. obrony życia. O godz. 22.00 rozpoczął się różaniec w intencji życia. Obrońcy życia czuwali na modlitwie do rana.

Organizatorzy marszu spodziewają się, że wezmą w nim udział setki tysięcy Amerykanów. Jego uczestnicy gromadzą się przed południem na terenie National Mall, a o godz. 13.00 wyruszą na ulice Waszyngtonu i idą w kierunku Sądu Najwyższego. Ikona Matki Bożej Częstochowskiej niesiona będzie w eskorcie kawalerów maltańskich w gali rycerskiej.

2014-01-22 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trzy święte

2020-07-28 10:38

Niedziela sandomierska 31/2020, str. VIII

Archiwum muzeum

Święte: Marta, Agnieszka i Klara (lub Kinga)

Wśród skarbów Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu znajduje się obraz „Trzy święte”, który przedstawia św. Martę, Agnieszkę i Klarę (lub Kingę).

Więcej ...

Od nowego roku klerycy z Paradyża studiować będą w Gorzowie

2020-08-07 17:15

Archiwum Aspektów

Dom Biskupi w Gorzowie

Więcej ...

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory