Reklama

Kościół

Podczas Dnia Islamu czytane będą fragmenty Biblii i Koranu nt. nadziei

Archiwum Redakcji Rzeszowskiej

Fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do nadziei czytać będą katolicy i muzułmanie podczas obchodów przypadającego jutro XXII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Przedstawiciele obydwu religii będą też modlić się o to, aby “dzielili się ze sobą i innymi ludźmi świadectwem głębokiej wiary, niezłomnej nadziei i prawdziwej miłości w naszym pielgrzymowaniu do Boga”.

Wydarzeniu towarzyszy hasło: "Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei". Podobnie jak przed rokiem, z powodu pandemii spotkanie odbędzie się wyłącznie w formule on line i będzie transmitowane na kanale YouTube (https://youtu.be/TmTgJwt-0bc).

Organizatorem Dnia Islamu jest Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się cytatem

Zgodnie z tradycją, przedstawiciele obydwu religii czytać będą teksty ze swoich świętych Ksiąg odnoszące się do przewodniego motywu spotkania. Tym razem będą to więc fragmenty odnoszące się do nadziei.

Wśród wybranych cytatów biblijnych znalazły się fragmenty z Ksiąg Starego jak i Nowego Testamentu, m.in. z Księgi Psalmów, Mądrości Syracha i Listów św. Pawła. Ostatnim biblijnym fragmentem będą słowa z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła: “Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest (1P 3, 15).

Reklama

Natomiast wśród pięciu wybranych cytatów z Koranu, odczytany zostanie m.in. fragment sury 18: “Bogactwo i synowie to ozdoba Ŝycia tego świata. Lecz dzieła nieprzemijające, dobre dzieła, otrzymają lepszą nagrodę u twego Pana i dają lepszą nadzieję. (18:46)

Tradycyjnie, podczas spotkania katolicy i muzułmanie zwrócą się do Boga w modlitwie wiernych, którą rozpoczną wezwaniem: “Wszechmogący, wieczny Boże, Stwórco świata i człowieka. Stajemy dziś przed Tobą – chrześcijanie i muzułmanie – potomkowie Abrahama, Izaaka, Jakuba, jako świadkowie nadziei”.

Następnie uczestnicy obchodów Dnia Islamu będą prosić Boga, by obdarzał chrześcijan i muzułmanów “zdolnością wzajemnego miłowania, przezwyciężania podziałów i wrogości, dawania świadectwa nadziei”. Będą też modlić się o szacunek wobec siebie i świata i o to, by Bóg ożywiał ich działania na rzecz wspólnego dobra i pokoju.

“Kościele bądź przykładem oraz wsparciem dla chrześcijan i muzułmanów w dążeniu ku prawdzie, świętości, odkrywaniu nadziei, która jest w nas” - brzmi jedna z intencji.

Podziel się cytatem

Reklama

Jutrzejsze spotkanie rozpocznie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W imieniu muzułmanów głos zabiorą: mufti RP Tomasz Miśkiewicz oraz imam Youssef Chadid z Ligi Muzułmańskiej w RP. Następnie zaplanowano dwugłos chrześcijańsko-muzułmański. Ze strony chrześcijańskiej wystąpi prof. Eugeniusz Sakowicz, a z muzułmańskiej - mufti Arkadiusz Miernik.

W kolejnym punkcie spotkania i w nawiązaniu do tematyki tegorocznych obchodów, jako “świadectwa nadziei” zostaną krótko zaprezentowane ośrodki dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego z Krakowa, Katowic i Poznania.

Następnie przedstawiciele obydwu religii odczytają fragmenty Biblii i Koranu, w których mowa jest nadziei - motywie przewodnim tegorocznego spotkania. Spotkanie zakończy się spontaniczną modlitwą muzułmanów oraz modlitwą wiernych zanoszoną przez katolików i zakończoną odmówieniem “Ojcze nasz”. Następnie uczestnicy wydarzenia przekażą następnie wszystkim znak pokoju.

Dzień Islamu, obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, zaaprobowanej przez Konferencję Episkopatu Polski. Organizację tego wydarzenia Episkopat powierzył Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się cytatem

2022-01-25 17:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pakistan: obowiązkowe nauczanie Koranu w szkołach – niepokój chrześcijan

Republica/pixabay

Senat Pakistanu zatwierdził obowiązkowe nauczanie Koranu we wszystkich szkołach publicznych w kraju. Chodzi o projekt ustawy „Holy Quran Bill 2017”, przygotowany przez ministra oświaty i pospiesznie przegłosowany obecnie przez izbę wyższą parlamentu. 19 kwietnia uczyniło to Zgromadzenie Narodowe, czyli izba niższa.

Więcej ...

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14
Bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Więcej ...

Morawiecki: obniżki cen biletów PKP co najmniej do poziomu z 2022 r.

2023-02-03 10:55

Karol Porwich/Niedziela

Chcę, aby obniżki cen biletów PKP były co najmniej do poziomu, jaki obowiązywał w roku 2022 – powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim