Reklama

Świat

USA: biskup prosi polityków proaborcyjnych o nieprzyjmowanie Komunii św.

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Las Vegas, George Leo Thomas reagując ma felieton proaborcyjny, napisany przez katolicką parlamentarzystkę, poprosił wszystkich polityków katolickich, którzy nie zgadzają się z nauczaniem Kościoła na temat aborcji, aby nie przystępowali do Komunii Świętej – donosi agencja CNA.

„Mam szczerą nadzieję, że politycy katoliccy i ogół katolików wykorzystają tę okazję, by spojrzeć głęboko w swoje serca i ponownie przeanalizować moralne przekonanie Kościoła o nienaruszalności i godności ludzkiego życia" - napisał biskup George Thomas 24 stycznia. „Jeśli polityk z diecezji Las Vegas znajdzie się w konflikcie z nauczaniem Kościoła na temat świętości ludzkiego życia, proszę go lub ją o dobrowolne powstrzymanie się od przyjmowania Komunii Świętej podczas sprawowania urzędu publicznego. Ciężar tej decyzji kładę na barki indywidualnego polityka, a nie na duszpasterzy czy nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii" – dodał hierarcha.

Zaznaczył, że chętnie porozmawia osobiście z każdym politykiem katolickim, który zajmuje stanowisko sprzeczne z nauczaniem Kościoła na temat aborcji.

Wypowiedź bp Thomasa została zainspirowana felietonem w Las Vegas Sun z 24 stycznia autorstwa deputowanej do Izby Reprezentantów z ramienia Partii Demokarytcznej, Susie Lee, w którym wzywała ona Senat USA do skodyfikowania praw aborcyjnych w prawie federalnym. Nevada ma bardziej liberalne prawo aborcyjne niż większość stanów, a wiele kobiet przyjeżdża z innych stanów, by tam skorzystać z aborcji.

„Jako katoliczka, głęboko rozumiem dylemat moralny, jaki stwarza wybór aborcji. Jednocześnie decyzja o zostaniu matką jest niezwykle osobista i powinna pozostać w gestii kobiety, jej rodziny i lekarza" - napisał Lee, zapewniając: „Ochrona prawa do bezpiecznej, legalnej aborcji będzie trudną bitwą, ale ja nigdy się nie wycofam”.

Biskup Thomas stwierdził, że postawa Lee jest „wysoce błędna”, i zauważył, że „wyartykułowała ona stanowisko, które stoi w jawnej sprzeczności z uświęconym moralnym nauczaniem Kościoła katolickiego”.

Podziel się cytatem

Reklama

„W całym swoim felietonie Lee wyznaje swoje poparcie dla nieograniczonej opieki reprodukcyjnej, nie wspominając nigdy o konsekwencjach jej stanowiska dla dzieci nienarodzonych, z których ponad 60 milionów zostało unicestwionych w łonie matki od czasu uchwalenia Roe v. Wade [legalizacji aborcji] 49 lat temu" - napisał bp Thomas. Zacytował dokument biskupów USA z listopada 2021 r. na temat Eucharystii: „Gdyby jednak katolik w swoim życiu osobistym lub zawodowym świadomie i uporczywie odrzucał określone doktryny Kościoła lub świadomie i uporczywie odrzucał jego ostateczne nauczanie w kwestiach moralnych, to poważnie ograniczałby swoją komunię z Kościołem". Kościół naucza, że „wszystkie osoby, bez wyjątku, są wyjątkowymi i niepowtarzalnymi darami od Boga. Uważamy, że każdy jest stworzony na obraz Boży i dlatego nie ma ludzi do wyrzucenia, nie ma dusz jednorazowego użytku i nie ma obywateli drugiej kategorii" – napisał biskup Las Vegas. Zaznaczył, że „to przekonanie wyjaśnia szacunek Kościoła katolickiego dla życia nienarodzonych, naszą troskę o głodnych i bezdomnych, nasze inwestycje w kompleksowe usługi adopcyjne, nasze poparcie dla reformy imigracyjnej i nasze poparcie dla ubogich i bezbronnych w społeczeństwie... Uważam, że nienarodzone dziecko musi być zaliczone do najbardziej bezbronnych pośród nas" – stwierdził amerykański hierarcha.

Reklama

Debata na temat tego, czy politycy katoliccy, którzy publicznie popierają aborcję, mogą być dopuszczeni do Komunii Świętej, zaostrzyła się w ostatnich latach wraz z wyborem Joe Bidena, drugiego katolickiego prezydenta i zwolennika zalegalizowanej aborcji.

W niedawnym wywiadzie dla Las Vegas Sun, bp Thomas powiedział, że jest całkowicie przekonany, iż Biden również powinien powstrzymać się od przyjmowania sakramentu.

Kościół katolicki naucza, że aborcja jest grzechem ciężkim. Kanon 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego stwierdza, że katolicy „uporczywie trwający w jawnym grzechu ciężkim nie powinni być dopuszczani do Komunii świętej", podczas gdy kolejny kanon mówi: „Kto ma świadomość grzechu ciężkiego, nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi odprawiać Mszy świętej ani przyjmować Komunii świętej, chyba że istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się. W takim jednak wypadku ma pamiętać o tym, że jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”.

Także inni biskupi, jak na przykład biskup Thomas Paprocki ze Springfield w Illinois, powiedzieli, że katoliccy urzędnicy publiczni, którzy publicznie popierają permisywne prawa dotyczące ciężkiego zła, takiego jak aborcja i eutanazja, nie mogą być dopuszczeni do Komunii św.

2022-02-02 10:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abby Johnson apeluje o modlitwę przed przyjazdem do Polski

Abby Johnson

Wikipedia/HazteOir.org

Abby Johnson

Autorka książki „Nieplanowane”, która właśnie wydała w Polsce nową książkę „Ściany będą wołać”, przyjedzie do Polski 10 lutego.

Więcej ...

Papież ogłosił List apostolski o liturgii

2022-06-29 14:41

Karol Porwich/Niedziela

Papież Franciszek ogłosił dziś List apostolski o liturgii. Nosi on tytuł "Desiderio desideravi" i jest zachętą do ponownego odkrycia soborowego nauczania oraz do pielęgnowania w Kościele piękna liturgii, tak aby umożliwiała ona faktyczne spotkanie z Bogiem i była narzędziem ewangelizacji.

Więcej ...

Dwa Filary Kościoła

2022-06-29 22:26
Bp Kiciński ogłosił dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu odpustu zupełnego dla wiernych nawiedzających świątynię śś. Piotra i Pawła.

Magdalena Lewandowska

Bp Kiciński ogłosił dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu odpustu zupełnego dla wiernych nawiedzających świątynię śś. Piotra i Pawła.

W uroczystość śś. Piotra i Pawła Eucharystii w kościele rektoralnym na Ostrowie Tumskim – jedynym o tym wezwaniu we Wrocławiu – przewodniczył bp Jacek Kiciński. Ogłoszony został także dekret Stolicy Apostolskiej o uzyskaniu odpustów podczas nawiedzenia tej świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Kościół

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Jakie czasy, tacy księża?

Kościół

Jakie czasy, tacy księża?