Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: podpisanie aktu erekcyjnego przed rozpoczęciem budowy nowego budynku szpitala oo. Bonifratrów

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas XXX Światowego Dnia Chorego abp Ryś celebrował Mszę św. w kaplicy Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego w Łodzi.

Tego dnia władze miasta i duchowni podpisali akt erekcyjny przed rozpoczęciem budowy nowego budynku szpitala oo. Bonifratrów, który uroczyście wmurowano w fundamenty jako upamiętnienie rozpoczęcia rozbudowy szpitala i utworzenie Regionalnego Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita łódzki na wstępie homilii zapytał, czy człowiek chory potrzebuje spotkania z Jezusem? - Dzisiaj to nie jest tak, że człowiek, który znajduje się w szpitalu, automatycznie jest otwarty na to spotkanie z Jezusem. Szpital dzisiaj jest dużym, wyjątkowym i najtrudniejszym miejscem ewangelizacji, czyli właśnie stworzenia takiej sytuacji, w której chory człowiek może spotkać się z Jezusem - powiedział pasterz łódzki.

W dzisiejszej Ewangelii człowieka głuchego i niewidomego przyprowadzono do Jezusa nie po specjalistyczne lekarstwo, ale po nałożenie rąk. Jezus nie tylko wykonał ten gest, ale włożył także palce do jego uszu i śliną dotknął jego języka. - Oba te gesty są gestami symbolicznymi. Palec Boży to jeszcze jeden znak działania Ducha Świętego - tłumaczył abp Ryś.

Jezus przekazał Ducha św., jego miłość i moc. To dotknięcie miało uzdolnić człowieka do głoszenia słowa Bożego, ponieważ Jezus daje człowiekowi przyjęcie słowa w Duchu św, pragnie go także prowadzić do głębszego poznania siebie. Mówiąc o tym, metropolita łódzki wskazał na problem słuchania współczesnego człowieka. - Czy ktoś jeszcze dzisiaj potrafi słuchać? Wszyscy potrafią mówić. Odmieniamy przez wszystkie przypadki słowo dialog. Dialog oznacza najpierw umiejętność, zdolność słuchania. To jest zdolność, która jest dziś niesłychanie rzadka zdolnością, dzisiaj wszyscy maja pragnienie wypowiedzenia swojego zdania - podkreślał abp Ryś.

Należy zauważyć obecnie pewne oswajanie z językiem, który jest krzywdzący, niszczący, oskarżający. - Nie przeszkadza nam, że nasz język potrafi drugiego zabić - podkreślał duchowny.

Reklama

Spotkanie Jezusa z człowiekiem chorym jest bardzo ważne, ponieważ Jezus jest jedynym lekarzem, który potrafi dotrzeć do najgłębszych i najpoważniejszych chorób w człowieku. Ponadto uzdrawia w pełni każdą niemoc, nieporadność.

Po Eucharystii przedstawiciele władz miasta wraz z abp. Rysiem zebrali się przed szpitalem, aby podpisać akt erekcyjny przed budową nowej części szpitala. Dzięki tej inwestycji pacjenci będą mieli większe możliwości kompleksowego leczenia chorób nowotworowych. W dobudowanym segmencie szpitalnym znajdzie się Regionalne Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych. Dwukondygnacyjny budynek zajmie niemal 1400 metrów kwadratowych i będzie posiadał Centralną Sterylizatornię, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Oddział Onkologii Klinicznej oraz Oddział Chemioterapii.

Obecnie przy szpitalu od 1945 roku działa Poradnia i Apteka Ziołolecznicza, która kontynuuje tradycję ziołolecznictwa praktykowaną przez Bonifratrów w Wilnie.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2022-02-13 09:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Śpiewaj i tańcz ziemio cała dla Jezusa

Archiwum Przedszkola

Więcej ...

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 10:33

Karol Porwich/Niedziela

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów, wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Więcej ...

W Wielki Czwartek pamiętają o pacjentach

2024-03-28 21:21

ks. Paweł Greń

W liturgii Wielkiego Czwartku wybrzmiewa tajemnica miłości, którą Chrystus okazał swoim uczniom. W ten dzień księża kanonicy laterańscy z Drezdenka odwiedzili małych pacjentów miejscowego szpitala.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...