Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Dzień Chorego. Miłosierni jak Ojciec

Do sakramentu namaszczenia chorych 11 lutego w katedrze świdnickiej przystąpiło ponad 50 osób

ks. Mirosław Benedyk

Do sakramentu namaszczenia chorych 11 lutego w katedrze świdnickiej przystąpiło ponad 50 osób

Do takiej postawy za papieżem Franciszkiem namawiał w świdnickiej katedrze biskup senior, gdzie 11 lutego spotkał się z chorymi i ich opiekunami.

Okazją do wspólnej modlitwy było wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, które od 30 lat jest obchodzone jako Światowy Dzień Chorego.

- Chrystus nam dziś przypomina, że nasze choroby, bóle i cierpienia mogą mieć moc oczyszczającą. Pan Bóg przez cierpienie chce nas duchowo oczyścić i pogłębić. Nieraz dopiero w doświadczeniu cierpienia zaczynamy kogoś naprawdę kochać. Jest często tak, że pojawienie się choroby w rodzinie bardzo często sprawia, że choć domownicy czują się przygnieceni ciężarem cierpienia, to jednak wyzwalają w sobie nowe pokłady miłości i służby – zauważył bp Ignacy Dec.

Przypomniał też, że w Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy, że „choroba i cierpienie zawsze należały do najpoważniejszych problemów, poddających próbie życie ludzkie. Człowiek doświadcza w chorobie swojej niemocy, ograniczeń i skończoności. Każda choroba może łączyć się z przewidywaniem śmierci” i „może być drogą do większej dojrzałości, może pomóc lepiej rozeznać w swoim życiu to, co nieistotne, aby zwrócić się ku temu, co istotne” (KKK 1500-1501).

– Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Chorego Ojca św. Franciszka są słowa z Ewangelii według św. Łukasza: "Bądźcie miłosierni, jak Ojciec was jest miłosierny". W tych słowach Chrystus wzywa nas do okazywania miłosierdzia potrzebującym, abyśmy w tym czasie, kiedy każdy zajmuje się sam sobą, abyśmy mieli czas dla ludzi cierpiących, abyśmy okazywali się im bliskimi. Niemal każda choroba, każdy ból sprawia, iż człowiek zamyka się w sobie, oddala się od środowiska, oddala się od drugiego człowieka". Naszym zadaniem wobec chorych jest stawanie nimi z darem miłosierdzia – podkreślał biskup w świdnickiej katedrze.

Skrajne podejścia

Mówił też o samym sakramencie namaszczenia chorych, zaznaczając, że jego głównym celem jest doprowadzenie do autentycznego spotkania chorego z Chrystusem w chorobie.

Reklama

Uwrażliwiał, że wobec sakramentu namaszczenia dają się zauważyć dwa niewłaściwe, skrajne podejścia, których powinniśmy unikać. Po pierwsze ludzie często zwlekają z wezwaniem księdza aż do stwierdzenia śmierci chorego, „żeby go nie przestraszyć”. W rezultacie wielu ludzi odchodzi do wieczności niepojednanych z Bogiem i często winę za to ponoszą osoby z najbliższego otoczenia chorego. Drugą skrajnością jest traktowanie go jako uzdrawiającej maści o cudownym działaniu. Takie osoby przyjmują ten sakrament w stanie dobrego zdrowia, co jest niezgodne z nauką Kościoła. Zachęcił zebranych, by rozeznali swój stan zdrowia i rozsądnie podeszli do tego widzialnego znaku niewidzialnej łaski. Po homilii udzielił go tym, którzy podeszli do balasek.

Razem z chorymi

Tego dnia chorych w świdnickim ZOL-u św. Ojca Pio odwiedził natomiast bp Adam Bałabuch. W czasie Mszy św. przypomniał im najważniejsze prawdy wiary związane z uzdrawiającą mocą Eucharystii i sakramentu chorych, którego udzielił podopiecznym hospicjum prowadzonego przez Caritas.

Podobne celebry odbyły się także w innych miejscach na terenie diecezji. Część placówek również tego dnia oferowała swoim wiernym sakrament namaszczenia. Tak było w dzierżoniowskim Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Z posługą przyszedł tu ks. Damian Mroczkowski, który jest kapelanem tego miejsca.


2022-02-15 18:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W służbie cierpiącemu

Niedziela podlaska 6/2017, str. 1, 4

Bożena Sztajner/Niedziela

Tegoroczny, 25. Światowy Dzień Chorego jest okazją do głębszej refleksji nad naszą relacją z chorymi. 11 lutego zaistniał w kalendarzu nieprzypadkowo. Nasz rodak św. Jan Paweł II do głębi rozumiał Ewangelię, a także był bacznym obserwatorem rzeczywistości

Więcej ...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Łódź: Potrzebni do pracy

2022-12-02 12:25

ks. Paweł Kłys

Nauczyciele języka polskiego, tłumacze oraz osoby potrzebne do kontaktu z gośćmi z Ukrainy potrzebne są w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...