Reklama

Niedziela Świdnicka

Pomoc dla Ukrainy

Na pomoc Ukrainie – lista akcji w diecezji świdnickiej [AKTUALIZACJA]

Punkt pomocy w Świdnicy przy ul. Długiej 33

Hubert Gościmski

Punkt pomocy w Świdnicy przy ul. Długiej 33

Atak Rosji na Ukrainę odbił się szerokim echem po całym świecie. Poza symbolicznymi gestami wsparcia organizowana jest także realna pomoc, w którą włącza się coraz więcej miejscowości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród nich nie brakuje także miast z terenu diecezji świdnickiej. Powstają punkty, w których zbierane są śpiwory, koce, pościel, środki higieny osobistej, bandaże, opatrunki, leki przeciwbólowe i inne medykamenty, środki do dezynfekcji oraz żywność z długą datą przydatności. Lista jest długa, przydatne są także ubrania w dobrym stanie lub nieużywane, buty czy jednorazowe sztućce, talerzyki i kubki. Organizatorzy zbiórek zachęcają, by przed wizytą w punkcie zajrzeć na stronę internetową, profil w mediach społecznościowy lub skontaktować się telefoniczne z wolontariuszami, by wiedzieć, jakie produkty w danym momencie są najpotrzebniejsze. Miasta, fundacje i stowarzyszenia organizują także inne inicjatywy z myślą o mieszkańcach Ukrainy.

Świdnica

Od poniedziałku do piątku między 9:00 a 17:00 produkty pierwszej potrzeby są zbierane przede wszystkim w dwóch punktach: w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 (niewielkie ilości, drobne produkty) oraz w budynku po dawnej Szkole Podstawowej nr 105 przy ul. ul. Folwarcznej 2 (gabaryty, wielopaki itp.); w soboty między 8:00 a 14:00 czynny jest tylko punkt przy ul. Długiej 33.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od kilku tygodni działa uruchomiona przez miasto specjalna infolinia dla osób potrzebujących pomocy, ale też chcących jej udzielić. Do dyspozycji pozostają trzy numery (74 856 29 97, 74 856 29 96, 883 375 444), pod którymi wolontariusze mogą udzielić informacji o niezbędnych w danym czasie przedmiotach. Osoby szukające wsparcia albo chcące wspomóc mieszkańców Ukrainy mogą skorzystać także z przeznaczonego do tego celu adresu mailowego: dlaukrainy@um.swidnica.pl.

W sobotni wieczór, 27 lutego, w kierunku Ukrainy wyruszył autobus MPK Świdnica. Na jego pokładzie znalazły się dary zebrane przez mieszkańców, które po dotarciu do granicy zostały przekazane tym najbardziej potrzebującym. W drogę powrotną do Świdnicy wyruszyła grupa kilkudziesięciu osób, głównie matek z małymi dziećmi, które po przybyciu do miasta zostały zakwaterowane w świdnickich domach.

Reklama

Autokar wypełniony darami przekazanymi przez mieszkańców Świdnicy

FB ŚWIDNICA rynek z tradycjami

Autokar wypełniony darami przekazanymi przez mieszkańców Świdnicy

Samorządowcy proszą przybywających do miasta ukraińskich emigrantów, by wraz z dokumentami tożsamości zgłaszali się do Centrum Organizacji Pozarządowych. W ten sposób osoby uciekające ze swojego kraju przed wojną będą mogły zyskać wsparcie, wolontariusze pomogą też znaleźć miejsca pracy i będą starać się zapewnić edukację dla dzieci.

Wałbrzych

Na terenie całego miasta prowadzona jest zbiórka niezbędnych produktów i przedmiotów. Dary można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Kilińskiego 1 (poniedziałek-piątek, w godz. 7:30-15:30), ZHP Hufcu Ziemi Wałbrzyskiej przy ul. Przemysłowej 16 (poniedziałek, 10:00-17:00; wtorek, 16:30-18:00; środa, 15:30-19:00; piątek, 8:00-16:00 i sobota, 10:00-13:00) oraz w każdej szkole na terenie Wałbrzycha w godzinach jej pracy. Wałbrzyski MOPS pod numerem 74 664 09 49 (między 7:30 a 15:30) będzie przyjmować zgłoszenia osób chcących pomóc.

W siedzibie MOPS-u przy ul. Kilińskiego 1 działa również punkt informacyjny dla uchodźców. Można w nim uzyskać informacje dotyczące rejestracji, zameldowania, edukacji oraz możliwości podjęcia pracy. Z punktem można kontaktować się telefonicznie: 74 664 09 49 lub 74 664 09 49

Dla obywateli Ukrainy oferowane jest także bezpłatne wsparcie psychologiczne, z którego można skorzystać od poniedziałku do piątku między 7:30 a 16:00 w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Adama Mickiewicza 26.

Strzegom

Samorządowcy udostępniają mieszkania należące do gminy dla ukraińskich rodzin, jednak liczą też na wsparcie ludzi dobrej woli. Osoby, które są w stanie przyjąć do swoich domów rodziny przybywające z Ukrainy, mogą zgłaszać swoje deklaracje za pośrednictwem numeru telefonu: 509 251 079. Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” przy ul. Kościuszki 2 również włączyło się w działania na rzecz Ukrainy, w tym miejscu mieszkańcy mogą wesprzeć osoby dotknięte wojną materialnie. Wszelkie pytania oraz każdą formę pomocy należy zgłaszać do Tomasza Marczaka, zastępcy burmistrza Strzegomia, pod numerem telefonu 601 942 742.

Reklama

Świebodzice

W Świebodzicach pomoc dla Ukraińców organizuje Miejski Dom Kultury przy ul. Wolności 13. Przedmioty zbierane są od poniedziałku do czwartku między 8:00 a 20:00, natomiast w piątek – między 8:00 a 16:00. Szczegółowe informacje są udzielane pod numerem telefonu 74 666 95 70.

Uchodźcy z Ukrainy mogą znaleźć zakwaterowanie w domach życzliwych rodzin, ale wsparcie oferuje także samorząd wraz pracownikami OSiR-u i Zakładu Gospodarki Komunalnej. Przy pomocy społeczności szkolnej na tymczasowe schronienie została zaadaptowana sala gimnastyczna w Integracyjnej Szkole Podstawowej w Świebodzicach, gdzie zostało ustawionych blisko 70 łóżek.

Hubert Gościmski

Nowa Ruda

Zbiórkę zainicjowała OSP Nowa Ruda-Słupiec, dary można przekazywać do remizy przy ul. Szybowej 1. Godziny, w których przyjmowane są produkty, każdego dnia będą publikowane na profilu facebookowym Ochotniczej Straży Pożarnej. Dary dla uchodźców można również składać do specjalnych koszy z logo OSP, które znajdują się w supermarketach Intermarché (ul. Kłodzka 14A) i Bricomarché (ul. Kłodzka 14B).

Kudowa-Zdrój

Do Kudowskiego Centrum Kultury i Sportu przy ul. Głównej 43 można przynosić nowe artykuły spożywcze i przedmioty, które będą systematycznie przekazywane na zbiórkę organizowaną przez Caritas Diecezji Świdnickiej. Dary są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:30, a w sobotę i niedzielę – 15:00-17:00. W szczególnych wypadkach produkty można składać w remizie kudowskiej OSP przy ul. 1-go Maja 49.

Reklama

Dzierżoniów

Produkty żywnościowe, wszelkiego rodzaju środki higieniczne, chemię można składać od najbliższego poniedziałku w Biurze Promocji Urzędu Miasta w Dzierżoniowie (Rynek 1). Tam także mieszkańcy mogą składać deklaracje o chęci przyjęcia do swoich domów ukraińskich uchodźców. Biuro przyjmuje również zgłoszenia lokalnych przedsiębiorców, którzy są gotowi zatrudnić przybyłych Ukraińców. 

Miasto Dzierżoniów uruchomiło specjalne numery telefonów dla osób z Ukrainy, żyjących na terenie Dzierżoniowa. Będzie można pod nimi uzyskać informacje o wsparciu, jakie oferują mieszkańcy oraz dzierżoniowskie instytucje i firmy. Oprócz najważniejszej kwestii, jaką jest w tej chwili zakwaterowanie, miasto udzieli także wsparcia psychologicznego, zaoferuje pomoc w opiece nad dziećmi oraz w znalezieniu pracy. Numery telefonów, pod którymi udzielane są informacje 513 184 664 – godziny 8:00-18:00 oraz 74 645 08 15 – całodobowa infolinia.

Utworzono także Powiatowy Punkt Kontaktowy, który poszukuje tłumaczy języka ukraińskiego, adwokatów, radców prawnych i notariuszy. Ich zadaniem będzie nieodpłatne wsparcie na rzecz uchodźców. Punkt ten będzie prowadził także bazę obiektów, w których uchodźcy będą mogli znaleźć tymczasowe zakwaterowanie. Natomiast darmowe usługi medyczne są świadczone przez dzierżoniowski Szpital Powiatowy przy ul. Cichej 1.

Organizatorzy zbiórek proszą o przekazywanie żywności z długą datą przydatności, ubrań w dobrym stanie, środków higienicznych czy medykamentów.

Hubert Gościmski

Reklama

Organizatorzy zbiórek proszą o przekazywanie żywności z długą datą przydatności, ubrań w dobrym stanie, środków higienicznych czy medykamentów.


Bielawa

Zbiórka darów materialnych odbywa się w siedzibie Domu dla Orłów przy ul. Brzeżnej 32, w razie pytań o potrzebne produkty można dzwonić pod numer 535 933 887. Warto zwrócić uwagę również na akcję Stowarzyszenia „Poloneziaki Tradycja i Współczesność” oraz Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bielawie – 5 marca o godz. 17:30 w Teatrze Robotniczym odbył się charytatywny koncert wsparcia pt. „Miejcie nadzieję...”. W przedsięwzięciu wzięły udział bielawskie grupy artystyczne. Podczas koncertu odbyła się zbiórka środków finansowych, wyrobów medycznych oraz pomocy materialnej dla ukraińskich emigrantów.

Pieszyce

Działania pomocowe są koordynowane przez Centrum Usług Społecznych przy ul. Kopernika 124 (tel. 74 836 52 45). Samorządowcy proszą, by pod wskazany numer telefonu lub osobiście w siedzibie Centrum zgłaszały się rodziny, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy (lub czekają na jej przybycie w najbliższym czasie). Dary dla osób dotkniętych wojną są zbierane w Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury (przy ul. Mikołaja Kopernika 37), a także w palcówkach oświatowych znajdujących się na terenie gminy.

Kłodzko

Zbiórkę darów od poniedziałku prowadzi także Kłodzki Ośrodek Kultury (przy placu Władysława Jagiełły 1). Ciepłą odzież w dobrym stanie, środki opatrunkowe, śpiwory, rzeczy niezbędne dla małych dzieci można przynosić do pomieszczenia po kawiarni między godziną 8:00 a 20:00. Natomiast żywność z długą datą przydatności zbierana jest w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Kusocińskiego 2. Pomoc mieszkańców z Kłodzka trafi do Poninki – niewielkiej miejscowości 400 kilometrów od przejścia granicznego w Medyce, do której trafiają uchodźcy uciekający ze wschodnich części Ukrainy. Z tego powodu w Ponince brakuje nawet najbardziej niezbędnych produktów.

Reklama

Osoby i rodziny przybywające do Kłodzka z Ukrainy mogą uzyskać pomoc w wypełnianiu dokumentów urzędowych i organizacji pomocy medycznej w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Wyspiańskiego 2D.

Hubert Gościmski


Bystrzyca Kłodzka

Ukraińscy emigranci, którzy przybędą do miasta, zostaną zakwaterowani w dwóch lokalach należących do gminy. Wymagają one jednak doposażenia, dlatego samorządowcy apelują o przekazywanie łóżek, stołów i krzeseł, sprzętu AGD, ręczników, pościeli, odzieży, środków higienicznych oraz żywności długoterminowej. Osoby gotowe udzielić wsparcia proszone są o kontakt za pośrednictwem numerów telefonicznych: 74 811 76 00 lub 74 811 76 05.

Gmina Złoty Stok

W holu głównym Szkoły Podstawowej w Złotym Stoku (przy ul. Chemików 8) w godzinach 7:00-17:00 zbierane są nowe produkty (koce, śpiwory, artykuły higieniczne oraz chemiczne itp.). Gmina przygotowuje lokale, w których zostaną zakwaterowani uchodźcy. Z tego powodu pojawiła się prośba o przekazywanie sprzętu RTV i AGD, by móc wyposażyć poszczególne pomieszczenia (więcej szczegółów wkrótce). Dzieci i młodzież przybywająca z Ukrainy, po uprzednim zgłoszeniu, zostaną objęte opieką psychologiczną, przedszkolną i nauką w Szkole Podstawowej w Złotym Stoku.

Reklama

Ząbkowice Śląskie

Urząd Miejski organizuje zbiórkę dla Ukraińskich rodzin, które przyjadą do gminy. Artykuły żywnościowe, chemiczne, środki higieniczne będą zbierane od poniedziałku do soboty na Hali Słonecznej (ul. Powstańców Warszawy 8i) w godz. od 8:00 do 21:00. Więcej informacji nt. działań pomocowych można uzyskać pod numerem 607 953 121. W ten sposób mieszkańcy mogą również zgłaszać chęć przyjęcia rodziny emigrantów pod swój dach.

W pomoc zaangażowało się wielu mieszkańców.

Hubert Gościmski

W pomoc zaangażowało się wielu mieszkańców.


Przedborowa (pow. Ząbkowicki, gmina Stoszowice)

Ksiądz proboszcz Piotr Zawada i parafia św. Jadwigi Śląskiej w Przedborowej organizują zbiórkę darów i pomocy materialnej dla braci i sióstr z Ukrainy. Na plebanię w Przedborowej można przynosić dary w postaci trwałej żywności, środków higienicznych i dezynfekcyjnych. Na pewno przydadzą się także zabawki i maskotki dla dzieci; lekarstwa pierwszej potrzeby: przeciwbólowe, przeciw biegunce, woda utleniona, maści gojące rany, opatrunki. Niezbędne są również generatory prądu (agregaty). Dzięki zaangażowaniu parafian pierwszy transport darów dla Ukrainy wyruszył 3 marca.

Zbiórka Caritas

Zbiórkę najpotrzebniejszych produktów organizuje także Caritas Diecezji Świdnickiej. Dary można składać w biurze Caritas przy ul. Westerplatte 4-6 (9:00-16:00) w Świdnicy oraz w Domu Samotnej Matki w Pieszycach przy ul. Nadbrzeżnej 4 (9:00-16:00).

Reklama

***

Osoby lub instytucje, które organizują zbiórki na rzecz Ukrainy, a nie zostały ujęte w powyższym spisie, prosimy o kontakt: swidnica@niedziela.pl. Lista będzie na bieżąco aktualizowana.

Podziel się:

Oceń:

+8 0
2022-03-12 15:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolędowanie niepełnosprawnych w Świdnicy u św. Józefa

Kolędowanie niepełnosprawnych diecezji świdnickiej

ks. Mirosław Benedyk

Kolędowanie niepełnosprawnych diecezji świdnickiej

Okres Bożonarodzeniowy sprzyja wspólnemu kolędowaniu. W ten radosny czas swoje doroczne spotkanie świąteczno-noworoczne mieli także niepełnosprawni ziemi świdnickiej, którzy wraz z opiekunami, bp. Adamem, duszpasterzami i katechetami zgromadzili się we wspólnym gronie.

Więcej ...

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

Nuncjusz Apostolski w Wielki Czwartek: Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka jest posługą mycia nóg

2024-03-29 08:56

Episkopat news

Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka - zwłaszcza cierpiącego i tego, który nie cieszy się wielkim poważaniem - jest posługą mycia nóg. Do tego właśnie wzywa nas Pan: uniżyć się, nauczyć się pokory i odwagi dobroci - mówił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...