Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Nowak do parlamentarzystów: szanujcie i brońcie człowieka

Ks. Mariusz Frukacz

Do szanowania i obrony godności człowieka wezwał parlamentarzystów abp-senior Stanisław Nowak podczas spotkania na Jasnej Górze. Dziś wygłosił dla nich konferencję „Antropologia chrześcijańska – Mądrość Boża o człowieku” w kaplicy Różańcowej. Parlamentarzyści zgromadzili się tam w ramach tradycyjnej, 25. pielgrzymki na Jasną Górę.

Abp Nowak przypominając fundamenty antropologii chrześcijańskiej podkreślił, że dzisiaj następuje zagubienie zdrowej antropologii. Przypominał, że człowiek został stworzony przez Boga na Jego podobieństwo. - Ta prawda gdzieś się w dzisiejszym świecie zagubiła. Trzeba przypomnieć, że człowiek jest koroną dzieła Bożego, ale nigdy sam nie jest bogiem - tłumaczył, dodając, że oznacza to, iż sam nie może decydować o wszystkim, co jest związane z życiem.

Reklama

Arcybiskup przypomniał również, że Bóg uczynił człowieka mężczyzną i kobietą. Od Boga pochodzi płeć, miłość małżeńska, małżeństwo. Były metropolita częstochowski odniósł się również do kwestii równości i zaznaczył, że „trzeba mówić o równości przy odmienności płci”. – Biseksualizm, transseksualizm i homoseksualizm jest chorobą człowieka i niszczy człowieka. Człowiek dzisiaj niszczy siebie. Seksualizacja dzieci i młodzieży niszczy człowieka – mówił z bólem abp Nowak i nawiązał do niszczącej rewolucji seksualnej z 1968 r. we Francji. – W czasie moich studiów w Paryżu byłem świadkiem tej straszliwej rewolucji niszczącej człowieka – wspominał abp Nowak.

Na zakończenie arcybiskup senior zaapelował do parlamentarzystów o to, by szanowali człowieka i człowieczeństwo. – Parlamentarzyści jako ojcowie Ojczyzny mają bronić człowieka – zaapelował abp Nowak.

Po konferencji parlamentarzyści zgromadzili się na Mszy św. w kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył abp Nowak. Msze św. koncelebrował m.in. ks. Paweł Powierza, duszpasterz parlamentarzystów.

Reklama

Tradycja pielgrzymowania parlamentarzystów polskich na Jasną Górę, każdego roku 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) sięga okresu II Rzeczypospolitej. W okresie PRL-u parlamentarzyści polscy oficjalnie nie pielgrzymowali na Jasną Górę. Jedynie niewielka grupa posłów w konspiracji przyjeżdżała do sanktuarium jasnogórskiego.

Pierwsza pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę w III Rzeczypospolitej przybyła 2 lutego 1990 r. Podczas pielgrzymki w 1993 r. w kaplicy Matki Bożej złożono Akt Zawierzenia Parlamentarzystów Polskich, w którym zamieszczono m.in. słowa: „Prosimy – pomóż nam odrzucić niesprawiedliwe ustawy i uproś chleb powszedni wszystkim mieszkańcom tej ziemi”.

2014-02-02 12:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mój Abba - jubileusz Wspólnoty Bożego Ojcostwa

Marcin Mucha

Od lat pierwsza niedziela sierpnia to dla Wspólnoty Bożego Ojcostwa szczególny czas, kiedy czci Pana Boga w Jego ojcowskiej miłości. Prosi o nią dla wszystkich, którzy potrzebują miłującego spojrzenia Ojca.

Więcej ...

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego Paulina z Jasnej Góry o. Jerzego Tomzińskiego

2021-04-16 12:21

Marian Sztajner/Niedziela

77. rocznicę święceń kapłańskich przeżywa najstarszy i najbardziej znany Paulin z Jasnej Góry, niemal 103-letni o. Jerzy Tomziński. Dwukrotnie był generałem Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, trzykrotnie - przeorem jasnogórskiego klasztoru. Przyjaźnił się z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim oraz z kard. Karolem Wojtyłą. Spotykał się m.in. z papieżami Piusem XII, Janem XXIII, Pawłem VI, Janem Pawłem II, a także św. Ojcem Pio.

Więcej ...

Archidiecezja warszawska: komunikat ws. organizowania I Komunii Świętych

2021-04-20 15:26

Mirosław Wiśniewski

Obowiązek przygotowania dzieci do I Komunii Świętej spoczywa przede wszystkim na rodzicach, którzy są pierwszymi katechetami dla swoich dzieci. Termin uroczystości proboszcz ustala w porozumieniu z rodzicami. Należy rozważyć przystępowanie dzieci do sakramentu w małych grupach lub nawet indywidualnie, uwzględniając zasady reżimu sanitarnego - brzmi komunikat Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży warszawskiej kurii metropolitalnej w sprawie organizowania tegorocznych I Komunii Świętych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak czytać Biblię?

Kościół

Jak czytać Biblię?

Uwaga oszuści!

Niedziela Wrocławska

Uwaga oszuści!

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

UNESCO doceniła geniusz chrześcijański

UNESCO doceniła geniusz chrześcijański

Nowe cuda świętego stygmatyka

Wiara

Nowe cuda świętego stygmatyka

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Wiara

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Biskup z charyzmatem radości

Niedziela Częstochowska

Biskup z charyzmatem radości