Reklama

Wiadomości

Kościół w Polsce reaguje na potrzeby edukacyjne w związku z napływem ukraińskich dzieci

Adobe.Stock

Kościół w Polsce włącza się w pomoc ukraińskim dzieciom, które w wyniku rosyjskiej agresji wraz z rodzinami znajdują schronienie w naszym kraju. Powstały kursy języka ukraińskiego online dla katechetów, jest też możliwość zgodnego z wyznaniem uczestnictwa w lekcjach religii. Do polskich szkół zapisanych zostało już 54 tys. uczniów przybywających z Ukrainy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kwestia włączenia się Kościoła w edukację ukraińskich dzieci poruszona została m.in. na niedawnej Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich na Jasnej Górze. Bp Marek Mendyk, b. przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP wskazał, że zwłaszcza szkoły katolickie zobowiązane są do otwartości na potrzeby ogarniętych wojną ludzi.

- Chcemy, by nasze szkoły przodowały, chcemy od razu wyjść z inicjatywą, by te dzieci już edukować, uczyć języka. To jest potrzebne nie tylko dla ich kształcenia, ale też po to, by ich głowę zająć czymś innym - powiedziała z kolei s. Patrycja Garbacka, kierownik Biura Rady Szkół Katolickich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Polsce coraz więcej uczniów kształci się w placówkach katolickich. Obecnie jest to ponad 73,5 tys. osób. Do Rady Szkół Katolickich należy 488 szkół.

Bp Wojciech Osial, obecny przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP zwraca uwagę, że kwestia uczestnictwa ukraińskich dzieci w lekcjach religii w polskich szkołach jest złożona. "Musimy mieć świadomość, że to są przede wszystkim dzieci wyznania greckokatolickiego bądź prawosławnego. Oczywiście, jeśli będzie taka potrzeba, to my otwieramy nasze serca. Jeśli oni będą chcieli uczestniczyć w naszych zajęciach lekcji religii, to jak najbardziej jest to możliwe. Ale chcemy przede wszystkim szanować ich decyzje i ich wyznanie. Mamy w Polsce Kościół greckokatolicki, który również organizuje lekcje religii. To są ich kompetencje, ich prawo, a co życie pokaże - zobaczymy" - powiedział bp Osial.

KAI niedawno poinformowała, że m.in. Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Kielcach jest gotowy na uczestnictwo dzieci uchodźców w lekcjach religii katolickiej, przy pozostawionym prawie wyboru zorganizowania tychże lekcji według praktykowanego wyznania. Kielecka kuria poinformowała, że w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę i wzrastającą liczbą uchodźców w Polsce, „jako diecezja pragniemy wyjść z pomocą dzieciom i młodzieży uciekającym przed wojną, którzy będą uczęszczać do naszych szkół”. Podręczniki ma zapewnić jedno z katolickich wydawnictw.

Reklama

Kościół stara się odpowiedzieć na obecną sytuację także od innej strony. W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu rozpoczęły się już lekcje z języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Zajęcia prowadzi Elżbieta Podlaska, emerytowana polonistka, nauczycielka radomskich szkół średnich.

W lekcjach uczestniczy 30-osoba grupa Ukraińców, która uciekła przed wojną i znalazła schronienie i opiekę w gmachu radomskiego seminarium. Wśród nich są dorośli, a także młodzież i dzieci. W Radomiu chcą się odnaleźć i rozpocząć nowe życie, dopóki nie będą mogli wrócić do swojej ojczyzny.

Z kolei w archidiecezji katowickiej nauczyciele religii, świeccy i duchowni, mają możliwość nauki języka ukraińskiego. Kurs online rozpoczął się 12 marca. Ma on pomóc katechetom zdobyć umiejętności podstawowego komunikowania się z młodymi uchodźcami z Ukrainy.

Kurs potrwa przez pięć kolejnych sobót (dwie godziny lekcyjne z piętnastominutową przerwą), a udział w nim jest bezpłatny. W czasie szkolenia katecheci otrzymują materiały do indywidualnej pracy w domu. Po zakończeniu kursu każdy otrzyma słowniczek podstawowych słów i zwrotów w języku ukraińskim do praktycznego wykorzystania w szkole.

Podobny kurs online podstaw języka ukraińskiego dla nauczycieli religii rozpoczął także Wydział Katechetyczny w Sosnowcu.

Ponadto Wydział Katechetyczny sosnowieckiej kurii udostępnił na swoich stronach przygotowane przez katechetów konspekty katechez na temat obecnej sytuacji związanej z wojną na Ukrainie. Katechezy dotyczą przykazania miłości bliźniego i zachęcają do niesienia pomocy uchodźcom uciekającym przed wojną do Polski.

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaoferował pomoc studentom, którzy ze względu na działania wojenne, musieli przerwać naukę w Ukrainie. KUL pomoże w kontynuacji tego kształcenia na swoich wydziałach. Podobne wsparcie zostało skierowane w stronę naukowców.

Reklama

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest jedną z 18 uczelni wyższych w Polsce, które w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki umożliwi ukraińskim studentom kierunków medycznych kontynuację nauki w Polsce. Szczegółowe informacje dostępne są na stronach resortu.

W opublikowanym we wtorek komunikacie kwestię edukacji skierowanej do najmłodszych uchodźców z Ukrainy porusza Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

"Działania systemowe w szkołach mogą i powinny być uzupełnione przez organizację wolontariatu nauczycielskiego, również w parafiach. Katechetów prosimy o uwrażliwianie uczniów podczas lekcji religii na konieczność braterskiego otwarcia się na kolegów i koleżanki z Ukrainy. Prawo do edukacji, wykształcenia, dostęp do służby zdrowia, ułatwienie formalności w znalezieniu pracy w najbliższym otoczeniu oraz objęcie pomocą społeczną – to tylko niektóre pola, na których należy spieszyć z pomocą" - napisała Rada.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało 25 lutego dyrektorom szkół i organom je prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. W udostępnionym materiale znalazły się także dodatkowe informacje na temat wsparcia nauki uczniów przybywających z zagranicy oraz udzielania im pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.

Reklama

Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski.

Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole, mogą: uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego, realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, w którym proces nauczania jest dostosowany do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów, korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela, a także korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę.

Decyzję o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

Według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki do polskich szkół zapisanych zostało już 54 tys. uczniów przybywających z Ukrainy.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2022-03-16 12:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Polak z Sercem” – akcja charytatywna na rzecz rodaków na Kresach

Mat.prasowy Polak z Sercem

Już po raz piąty odbędzie się akcja charytatywna „Polak z Sercem”. Wydarzenie rozpocznie się 11 listopada i ma na celu pomoc Polakom mieszkającym na Kresach, którzy przez trudną sytuację gospodarczo-społeczną żyją w warunkach ubóstwa. Wsparciem zostaną objęte Ukraina, Białoruś i Litwa. Pomóc będzie mógł każdy – zarówno poprzez przekazanie darów w stacjonarnych punktach w wielu miastach Polski, jak i wirtualnie. Organizatorami akcji są Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz FUNDACJA DLA MŁODZIEŻY.

Więcej ...

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35
Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

Więcej ...

Nuncjusz Apostolski w Wielki Czwartek: Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka jest posługą mycia nóg

2024-03-29 08:56

Episkopat news

Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka - zwłaszcza cierpiącego i tego, który nie cieszy się wielkim poważaniem - jest posługą mycia nóg. Do tego właśnie wzywa nas Pan: uniżyć się, nauczyć się pokory i odwagi dobroci - mówił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...