Reklama

Niedziela Sosnowiecka

30-lecie ustanowienia diecezji sosnowieckiej

Diecezja sosnowiecka

25 marca w bazylice katedralnej w Sosnowcu odbyły się uroczystości z okazji 30 rocznicy powstania diecezji sosnowieckiej. Według pierwotnych planów świętowaniu miał przewodniczyć abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który na uroczystości jednak nie dotarł, co symbolizował pusty tron. Jednak w czasie Mszy Świętej odczytano jego kazanie oraz użyto kielicha, który ofiarował dla diecezji.

- Dobrze wiemy, że dzisiaj ma się dokonać zawierzenie Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. W łączności z papieżem Franciszkiem, mamy tego dokonać jako Jeden, Powszechny i Apostolski Kościół, spełniając prośbę wyrażoną przez Maryję w objawieniach fatimskich – napisał abp Mieczysław Mokrzycki zaznaczając, że nie może być w Sosnowcu tak, jak było to w pierwotnych planach. Jak zapewnił, jako arcybiskup Lwowa w katedrze łacińskiej również dokonuje poświęcenia Rosji i Ukrainy Matce Bożej.

Przypomniał także o swojej ostatniej wizycie na terenie diecezji, która miała miejsce w dniach 19 – 20 marca.

Kazanie nieobecnego abp. Mieczysława Mokrzyckiego odczytał ks. Mariusz Karaś, sosnowiecki kanclerz. W tekście kazania lwowski metropolita podkreślił fakt, że uroczystość Zwiastowania dla Kościoła w Polsce, podobnie jak dla Maryi stała się chwilą wielkiej przemiany. Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus ogłosił zmiany w polskiej administracji kościelnej, a w wyniku tych zmian - powstała diecezja sosnowiecka.

Diecezję w 1999 r. odwiedził Jan Paweł II, który w tamtym czasie wspominał obchody milenijne w kościele obecnie będącym katedrą sosnowieckiego Kościoła. Uroczystości odbywały się z utrudnieniami ze strony komunistów. Jak dodał abp w tekście swojego kazania dziś są już zupełnie inne czasy, za co chcemy wyśpiewać dziękczynne „Ciebie Boga wysławiamy”.

- Czynimy to sięgając pamięcią do archidiecezji częstochowskiej i krakowskiej, oraz diecezji kieleckiej, z których to części składa się obecna diecezja. Jest za co dziękować i jest komu dziękować. Nie sposób zamknąć wszystkiego w słowach, ani nie sposób wymienić wszystkich – napisał abp Mokrzycki.

Obchody 30 rocznicy diecezji sosnowieckiej zbiegły się z obecnością w sosnowieckiej katedrze peregrynującego Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego, który towarzyszył Janowi Pawłowi II w czasie jego ostatniej drogi krzyżowej w Wielki Piątek w 2005 r.

Reklama

- Kiedy na naszych oczach trwa wojna, giną niewinni ludzie, a pośród nich bezbronne dzieci, proszę was, ukochajcie swoimi sercami krzyż Chrystusowy i pielgrzymujcie do tego znaku – napisał abp Mokrzycki zaznaczając, aby nie uciekać od Ukrzyżowanej Miłości.

Cytując św. Jana Chryzostoma nazwał krzyż, znak zbawienia największym z dobrodziejstw, a noszenie krzyża Chrystusa większą radością, niż noszenie korony.

Podziękował również wraz z całą archidiecezją lwowską za ostatnie gesty solidarności, które są dla innych przykładem solidarnej miłości bliźniego. Szczerość modlitwy nazwał najpotężniejszą bronią, a na koniec zawierzył wszystkich Ślicznej Gwieździe Miasta Lwowa, Łaskawej Matce z lwowskiej katedry.

W uroczystości wzięli udział m.in. Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury, Michał Wójcik, minister-członek Rady Ministrów, Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego, Beata Białowąs, członek zarządu województwa śląskiego oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic, a także insp. Dominik Łączyk, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Uroczystość swoim śpiewem uświetnił Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Zespół wystąpi także w czasie uroczystości religijno-patriotycznych ku czci poległych powstańców śląskich i Zagłębiaków, którzy im pomagali. W inicjatywę zaangażował się także Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice.

Wcześniej, o 17:00 bp Grzegorz Kaszak w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem dokonał poświęcenia Rosji.

- Mimo, że czasy są wyjątkowo trudne, a rosyjska agresja na Ukrainę tak mocno dotyka naszych serc, dostrzegamy istniejące dobro i pragniemy nieustannie trwać w dziękczynnej postawie wobec Stwórcy. „Dziękujcie zawsze za wszystko Bogu Ojcu w imię Pana Naszego Jezusa Chrystusa” pisał Apostoł Paweł w liście do Efezjan. Dlatego też, mimo tych trudnych czasów nie zrezygnowaliśmy z uroczystych obchodów przypadającej w tym roku 30 rocznicy erygowania diecezji sosnowieckiej przez św. Jana Pawła II. I dziś tą dziękczynną Mszą Świętą rozpoczęliśmy jubileuszowe uroczystości pod hasłem „W krzyżu - miłości nauka”. Odbywać się one będą przez cały rok we wszystkich kościołach w naszej diecezji. I dziś prosimy „Panie Boże, przyjmij nasze podziękowanie za wszelkie dobro, które stało się w ciągu 30 lat istnienia naszej wspólnoty diecezjalnej” - powiedział bp Grzegorz Kaszak, sosnowiecki ordynariusz na zakończenie uroczystości.

Po zakończonej Eucharystii i adoracji Krzyża prowadzonej śpiewem przez zespół Camerata Silesia przedstawiciele oficjalnych delegacji władz samorządowych i służb mundurowych zgromadzili się w Domu Katolickim przed sosnowiecką Katedrą, gdzie miało miejsce wręczenie jubileuszowych listów gratulacyjnych na ręce bp Grzegorza Kaszaka.

2022-03-26 09:48

Wybrane dla Ciebie

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

domena publiczna

Rozważanie do Ewangelii: Mt 24, 37-44

Więcej ...

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Więcej ...

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

Więcej ...

Reklama