Reklama

Niedziela Łódzka

Kościół i Klasztor Karmelitów Bosych pw. Opieki św. Józefa w Łodzi

Piotr Drzewiecki

Odwoływanie się do pomocy św. Józefa trwa od wieków, kiedy to w 1628 r. Kapituła Generalna Karmelitów Bosych Kongregacji Hiszpańskiej ogłosiła św. Józefa głównym patronem Zakonu z inicjatywy karmelity bosego Jana od Wcielenia. Karmelitom zawdzięczamy pierwszy kościół pw. św. Józefa w Polsce (Poznań), imię to przybrała Polska Prowincja Karmelitańska, a w niej łódzki Karmel z klasztorem i kościołem pw. Opieki św. Józefa przy ul. Liściastej 9.

Tworzenie wspólnoty

Karmelici Bosi przybyli do Łodzi w 1947 r. za zgodą bpa Kazimierza Tomczaka. Na podstawie ustawy, dotyczącej porzuconych czy opuszczonych majątków, otrzymali w zarząd zbór poniemiecki z całym majątkiem ruchomym i nieruchomym. W maju 1961 r. uzyskali prawo własności, a Prymas Polski – kard. Stefan Wyszyński erygował kanonicznie ich łódzki dom zakonny, który powstał w miejscu kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. św. Michała. Kamień węgielny pod ten kościół poświęcono 15 października 1933 r., ale do wybuchu II wojny światowej powstał jedynie dom parafialny. Na tym właśnie korzeniu od 1947 r. Ojcowie Karmelici budowali łódzką wspólnotę zakonną i wspólnotę wiernych, która należała do parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego na Julianowie.

Znaczące wnętrze

W chwili przejęcia przez Ojców Karmelitów kościół posiadał wyprowadzone mury nawy głównej, prezbiterium i wieży oraz wiązary dachowe, pokryte dachówką. Ojcowie własnym nakładem ukończyli budowę w stylu zmodernizowanego neogotyku, dbając o jego wewnętrzny wystrój i wyposażenie. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał bp Kazimierz Tomczak 12 czerwca 1951 r., a w 1974 r. bp Józef Rozwadowski erygował karmelicką parafię, której pierwszym proboszczem został przeor klasztoru o. Florian Knapik. Ale zanim to się stało – w latach 1966-1969, staraniem przeora o. Jana Chmiela Kołaczka, dokonano modernizacji wnętrza świątyni wg projektu ks. Tadeusza Furdyny, łódzkiego artysty - salezjanina. Wykonano witraże i stacje Drogi Krzyżowej, założono nowe oświetlenie, a na głównej ścianie prezbiterium położono mozaikę, która przedstawia drzewo genealogiczne św. Józefa. W podstawę mozaiki wkomponowano tabernakulum. Okna wypełniono witrażami ze scenami Starego i Nowego Testamentu. Na środkowym lewym pilastrze umieszczono płaskorzeźbę Matki Bożej Miłosierdzia, a po przeciwnej stronie we wnęce – podświetloną figurkę Chrystusa Frasobliwego. Natomiast tzw. „Radogoska Droga Krzyżowa”, która przedstawia martyrologię więźniów pobliskiego obozu w Radogoszczu, po kilkunastu latach została zdjęta z zamiarem umieszczenia jej po renowacji w innym miejscu. W kruchcie za kratą znajduje się kaplica z ołtarzem i figurą Matki Bożej Szkaplerznej, a po przeciwnej stronie – pomnik Sługi Bożego o. Macieja Józefa Gądka, założyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, którego doczesne szczątki ekshumowano w marcu 1990 r. z cmentarza pw. św. Rocha. Od 10 kwietnia 2008 r. trwa proces beatyfikacyjny na szczeblu watykańskim.

Reklama

Oddani nieustannej opiece

Na łamach „Hejnału Mariackiego” (nr 7/1984) napisano o tym kościele: „Ta niewielka karmelicka świątynia ma w klimacie coś spotykanego jedynie w starych, drewnianych wiejskich kościółkach. Może przyczynia się do tego migotanie światła poprzez pastelowe witraże? Może mozaika ze św. Józefem na ścianie prezbiterium?” Natomiast na tablicy przy furcie klasztoru zbudowanego w latach 1980-1986 znajduje się tablica z tekstem: „Potomnym na świadectwo wdzięczni św. Józefowi za pomoc i opiekę w czasie budowy tego domu zakonnego OO Karmelici Bosi Łódź, 1986”.

Wyrazem wdzięczności za nieustanną opiekę Patrona jest trwający kult modlitewny. O jego formach mówił obecny (od 1 IX 2020 r.) proboszcz o. przeor Ernest Zielonka OCD. W każdą środę Msza św. o godz.18 kończy się nabożeństwem do św. Józefa, a przed uroczystością odpustową, 19 marca, odbywa się każdego roku 9-środowa nowenna z litanią i modlitwą do św. Józefa w intencji karmelitańskiej i parafialnej wspólnoty. W Litanii m.in. prośba: „Podporo rodzin…, Józefie Najposłuszniejszy, módl się za nami”…, bo św. Józef w liturgii Karmelu jest kontemplowany w posłuszeństwie Boga.

Reklama

Czy wiesz, że…

Klasztor karmelitów bosych w Łodzi dla prowincji warszawskiej stanowi punkt odniesienia dla braci pracujących na wschodzie, głównie na Białorusi i Syberii, a teraz także bardzo mocno związany jest z zakonnikami pracującymi w Ukrainie. - W tych dniach, od rozpoczęcia wojny jesteśmy w nieustannym kontakcie z naszymi współbraćmi, którzy pomimo niebezpieczeństwa postanowili zostać ze swoimi wiernymi. Wspieramy ich duchowo szczególnie poprzez codzienną modlitwę różańcową przed obrazem Matki Boskiej Berdyczowskiej, błagając o pokój dla Ukrainy i całego świata - powiedział o. Ernest Zielonka, przeor klasztoru i proboszcz parafii.

Kopia obrazu Matki Boskiej Berdyczowskiej została wykonana przez kleryków karmelitańskich Krakowie w 1927 roku. Jest to prawdopodobnie najstarsza kopia cudownego wizerunku, jaką posiadamy w Polsce, oryginał niestety w czasie wojny albo spłonął albo zaginął. Obraz nawiązuje do Sanktuarium Matki Bożej w Berdyczowie, które jest najważniejszym klasztorem karmelitów.

2022-03-07 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach

2022-06-04 23:30

Archiwum Parafii

Więcej ...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

2022-05-31 12:27

Red.

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Więcej ...

Dwa Filary Kościoła

2022-06-29 22:26
Bp Kiciński ogłosił dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu odpustu zupełnego dla wiernych nawiedzających świątynię śś. Piotra i Pawła.

Magdalena Lewandowska

Bp Kiciński ogłosił dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu odpustu zupełnego dla wiernych nawiedzających świątynię śś. Piotra i Pawła.

W uroczystość śś. Piotra i Pawła Eucharystii w kościele rektoralnym na Ostrowie Tumskim – jedynym o tym wezwaniu we Wrocławiu – przewodniczył bp Jacek Kiciński. Ogłoszony został także dekret Stolicy Apostolskiej o uzyskaniu odpustów podczas nawiedzenia tej świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Kościół

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Jakie czasy, tacy księża?

Kościół

Jakie czasy, tacy księża?