Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 stycznia 1975 r. w Krakowie na spotkaniu opłatkowym z legionistami kard. Karol Wojtyła mówił: „Dobrze, że strzeżecie tych wszystkich śladów i tej rocznicy 6 sierpnia, i tej drogiej sercu Polaka trumny Marszałka Piłsudskiego, i tego postumentu na dawnej granicy pod Michałowicami, którą niegdyś przekraczały pierwsze oddziały Wojska Polskiego, zdecydowane, by walczyć o niepodległość. Dobrze, że tego wszystkiego strzeżecie, pilnujecie, bo to są skarby narodu, to jest nasze wspólne dziedzictwo...”. Te słowa przypomniałem na naszym Wieczorze 19 marca - Macierz, Kresy i Polonia w świecie Marszałkowi Piłsudskiemu na imieniny. Nasz Wieczór rozpoczął Wojtek Strączyński z I klasy Szkoły Podstawowej nr 31. W prawdziwej legionowej maciejówce, wyprężony jak żołnierz, zadawał nam pytania Katechizmu polskiego dziecka Władysława Bełzy. Zaśpiewaliśmy I Brygadę. Była poezja mówiona przez uczennice Katolickiego Liceum Anię Mikę i Olę Kmieciak oraz absolwentkę (w 1996 r.) tego liceum Agnieszkę Kulę-Staniszewską.
Pieśni ze Śpiewnika domowego Moniuszki przypomniała Agnieszka Twardoch z LO im. Norwida, zaśpiewały też Ewelina Kurzątkowska z KLO i przy akompaniamencie gitarowym Andrzeja Mazika - Elżbieta Żabińska. Była muzyka Chopina, Wieniawskiego, Paderewskiego, Bacewiczówny, w wykonaniu prof. Tomczyńskiego, Janusza Markowskiego (pianino), Karola Brańki (skrzypce) i Joanny Cyrulik (pianino). Przypomniałem słowa Marszałka i wiersze o nim. Przypomniałem słowa Ojca Świętego wypowiedziane w słoneczny dzień 13 czerwca 1999 r. w Radzyminie na Cmentarzu Obrońców Ojczyzny 1920 r., w otoczeniu wzruszonych staruszków w mundurach - żołnierzy Cudu nad Wisłą i tulących się do Niego dzieci w komunijnych strojach. Śpiewaliśmy wiele piosenek - rodzinnych, powstańczych, ludowych, kresowych, z obrony Lwowa, Powstania Wielkopolskiego, Powstań Śląskich, Cudu nad Wisłą, a najwięcej - legionowych. I były pieśni o Marszałku. Na nasz Wieczór przybyli częstochowscy „Strzelcy”. Ofiarowali mi, w imieniu „Strzelca” kieleckiego, odznakę „Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej”. Jej forma oparta jest na legionowej odznace „Za wierną służbę”. Serdecznie dziękuję. Dziękuję także Barbarze Popiołek za wzruszający wiersz o naszych Wieczorach i red. Mirze Bodak za serdeczną refleksję. Dziękuję wiernemu i niezłomnemu kronikarzowi naszych Wieczorów - Sylwianie Podczarskiej za liczne, piękne fotografie tworzące Księgę Wieczorów. Tłem tego Wieczoru były obrazy malowane przeze mnie z tego, co „w polskiej duszy gra”. I były, jak zawsze, białe róże. I był płomień świec - nasze ognisko. I jak zawsze, żal było się żegnać... Zakończyliśmy Wieczór Polonią i piosenką dla Matki Bożej i przybyłego do Niej Ojca Świętego - Zapada zmrok... Dziękuję Kacprowi Szczukockiemu, uczniowi Gimnazjum Katolickiego, za rejestrację kamerą cyfrową fragmentu naszego Wieczoru.
Pytania od czytelnika, uczestnika Wieczorów: „Dlaczego stosowany jest zakaz rejestrowania i upowszechniania w telewizji i radiu naszych Wieczorów, ocalających polskie pieśni, polską tradycję? Żyjemy w wolnej Polsce?”.
W imieniu uczestników naszych Wieczorów, gorąco dziękuję Prezydentowi Rzeczypospolitej Lechowi Kaczyńskiemu, Premierowi Kazimierzowi Marcinkiewiczowi, członkom Rządu i Jarosławowi Kaczyńskiemu - Prezesowi Prawa i Sprawiedliwości za Nocne rodaków rozmowy w Radiu Maryja i TV TRWAM. Serdecznie dziękuję Ojcom Redemptorystom i gospodarzowi Rozmów - Ojcu Dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi. To Rozmowy polskiej Nadziei.
13 kwietnia - 63. rocznica odkrycia grobów polskich oficerów w Katyniu.
19 kwietnia - 60. rocznica zwycięskiego ataku Konspiracyjnego Wojska Polskiego na więzienie UB w Radomsku.
Jeśli padam na kolana, to tylko przed Bogiem - żołnierze Polski Walczącej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - to tytuł naszego 78. Wieczoru, na który zapraszam w niedzielę 23 kwietnia o godz. 17.00 do LO im. J. Słowackiego, przy al. Kościuszki 8 w Częstochowie. Zaczniemy ten Wieczór Pieśnią konfederatów barskich.
1 kwietnia Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński uczestniczył w lwowskiej katedrze w uroczystej Mszy św. w 350. rocznicę Królewskich Ślubów Jana Kazimierza oraz oddał hołd Lwowskim Orlętom na Cmentarzu Obrońców Lwowa.
20 kwietnia przed południem spotkamy się na uroczystości złożenia kamienia węgielnego pod pomnik Orląt Lwowskich - w Częstochowie, na Rakowie, na pl. Orląt Lwowskich.
Życzę serdecznie Czytelnikom światła Nadziei, które przynosi Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

Pieśń konfederatów barskich

Słowa: Juliusz Słowacki, 1843 r.
Muzyka: Andrzej Kurylewicz

Nigdy z królami nie będziem w aliansach,
Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi;
Bo u Chrystusa my na ordynansach,

Słudzy Maryi!

Więc choć się spęka świat i zadrży słońce,
Chociaż się chmury i morza nastrożą,
Choćby na smokach wojska latające -

Nas nie zatrwożą.

Bóg naszych ojców i dziś jest nad nami!
Więc nie dopuści upaść żadnej klęsce,
Wszak póki On był z naszymi ojcami,

Byli zwycięzce!

Więc nie wpadniemy w żadną wilczą jamę,
Nie uklękniemy przed mocarzy władzą,
Wiedząc, że nawet grobowce nas same

Bogu oddadzą.

Ze skowronkami wstaliśmy do pracy
I spać pójdziemy o wieczornej zorzy.
Ale w grobowcach my jeszcze żołdacy

I hufiec Boży.

Bo kto zaufał Chrystusowi Panu
I szedł na święte kraju werbowanie;
Ten de profundis z ciemnego kurhanu

Na trąbę wstanie.

Bóg jest ucieczką i obroną naszą!
Póki On z nami, całe piekła pękną!
Ani ogniste smoki nas ustraszą,

Ani ulękną.

Nie złamie nas głód ni żaden frasunek,
Ani zhołdują żadne świata hordy,
Bo na Chrystusa my poszli werbunek,

Na Jego żołdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

Więcej ...

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

Więcej ...

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

2024-04-25 18:00

BPJG

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim