Reklama

Graziako

Urodziny o. Jana Góry na Polach Lednickich

2014-02-09 20:34

bt / KAI

Z okazji 66. urodzin oraz imienin o. Jana Góry OP, twórcy Ruchu Lednickiego, w Ośrodku na Polach Lednickich zgromadzili się wczoraj jego przyjaciele oraz osoby, którym bliska jest idea tego ruchu. „To spotkanie ma na celu podbudowanie naszego ducha mocą Bożą i stworzenie wizji oraz długoterminowej strategii dla działania Ruchu Lednickiego” – podkreślił witając swoich gości dominikanin. Na urodzinowo-imieninowe spotkanie o. Góry licznie przybyli zarówno współpracujący z nim od niedawna studenci, jak i osoby, z którymi przyjaźni się od kilkudziesięciu lat.

„Ojciec mi często powtarza, że mnie kocha. To jest bardzo sympatyczne i dodaje wiary w siebie. Dzięki temu, udaje mi się podejmować różne, nieraz trudne działania dla Lednicy” – wyznaje w rozmowie z KAI Marta Petrus, studentka matematyki z Poznania.

Z kolei Zbigniew Brzozowski, biznesmen z Warszawy, który od 20 lat przyjaźni się z o. Górą i wspiera jego działania, zwraca uwagę na wyjątkowy język dominikanina. „On nie tylko używa prostego, innego, niż wielu ludzi Kościoła języka, ale opowiada też o swoich emocjach. Nie tylko tłumaczy jacy powinniśmy być, ale także dlaczego jesteśmy właśnie tacy. Dzięki temu trafia do nas wszystkich” – zauważa Brzozowski wyznając, że poznał o. Jana podczas audiencji u bł. Jana Pawła II.

Reklama

Jednym z gości na urodzinach o. Góry był także Przemysław Czerniak, jego fizjoterapeuta. „Ojciec ujmuje mnie swoją pozytywną energią i tym, że zawsze patrzy człowiekowi w oczy mówiąc to, co myśli. Oczekuje zresztą tego samego od innych” – stwierdza Czerniak.

O. Jan Góra, oprócz tego, że jest twórcą i animatorem Ruchu Lednickiego, prowadził także w czasie swojego 40-letniego kapłańskiego życia różnorodne rekolekcje. W jednych z nich, przeznaczonych dla kobiet, a odbywających się 10 lat temu w ośrodku na Jamnej, uczestniczyła Jolenta Strabel z podpoznańskiego Puszczykowa. „Ojciec Jan Góra bardzo dużo wniósł do mojego życia duchowego. Czytam wszystkie jego książki. Bardzo cenię też to, że on chce nam wszystkim przybliżać Jana Pawła II, utrwalać w nas jego postać i nauczanie” – mówi Jolenta Strabel, która chciała być i modlić się z ojcem Janem w dniu jego urodzin.

Natomiast ks. Waldemar Bączkowski, wikariusz z wielkopolskiego Lwówka, swoją obecność na urodzinach dominikanina potraktował jako wyraz wdzięczności za stworzoną w Ośrodku na Polach Lednickich możliwość formowania młodzieży w ciągu całego roku. „Przyjeżdżam tu z młodymi ludźmi, którzy przygotowują się do bierzmowania na krótkie rekolekcje. Ośrodek na Lednicy daje im możliwość pogłębienia formacji, a do tego ma świetne zaplecze socjalne” – podkreśla kapłan.

Centralnym punktem urodzinowo-imieninowego spotkania była Msza św. W wygłoszonej podczas niej homilii o. Góra przyznał, że jest człowiekiem szczęśliwym i ma głębokie zaufania do błogosławieństwa bł. Jana Pawła.

„Muszę mój czas wykorzystać absolutnie. Mam świadomość służby i posłannictwa” – mówił jubilat dodając, że najlepiej czuje się na Polach Lednickich. „Tu zawsze można do mnie przyjechać. Cenię obecność innych ludzi, a obecność Jezusa między nami odczuwam niemal fizjologicznie” – stwierdził.

Z okazji swoich 66. urodzin oraz imienin o. Jan Góra, twórca Ruchu Lednickiego skierował też okolicznościowe przesłanie do wszystkich, którym bliska jest idea tego ruchu przyznając w nim, że nadzieją napawa go coraz większa „lednicka świadomość” w Polsce.

„Marzę o wspólnocie lednickiej coraz bardziej skonsolidowanej, zjednoczonej i umotywowanej, zdolnej służyć Chrystusowi i Kościołowi dla dobra młodzieży. Wspólnocie otwartej, mocnej Eucharystią i Słowem Bożym. Wspólnocie osobistego kontaktu i spotkania z Panem. Wspólnocie mającej ducha służby i mocnej świadomością celów, zadań i powinności. Marzę, aby Bóg dał nam ludzi zdolnych podjąć te wyzwania, a kiedyś mnie zastąpić i dzieło ciągnąć dalej” – napisał dominikanin.

Prosił on również, aby nie zostawiać go samego w tworzeniu wizji Lednicy i odpowiedzialności za Ośrodek na Polach Lednickich oraz odbywającej się tutaj spotkania.

Tagi:
Lednica

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Soyka Honorowym Mistrzem Muzyki i Słowa

Soyka Honorowym Mistrzem Muzyki i Słowa

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem