Reklama

Kościół

Abp Depo: Msza Wieczerzy Pańskiej zobowiązuje nas, że z Eucharystii musimy wychodzić lepsi

Msza Wieczerzy Pańskiej zobowiązuje nas, że z każdej Eucharystii musimy wychodzić lepsi, przemienieni i zdolni do umywania nóg naszym braciom – powiedział PAP metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego – męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Abp Depo przypomniał, że Wielki Czwartek jest podkreśleniem tajemnicy pośrednictwa Jezusa jako jedynego i odwiecznego kapłana. Wyjaśnił, że tajemnica kapłaństwa uobecnia się w liturgii najpierw poprzez odprawianą rankiem w Wielki Czwartek mszę krzyżma.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"W trakcie tej mszy św., która odbywa się zawsze w katedrze, pod przewodnictwem ordynariusza miejsca, w otoczeniu prezbiterów z diecezji, ma miejsce odnowienie przyrzeczeń kapłańskich wobec Boga i wobec biskupa. To przypomnienie o zobowiązaniu, że mamy być wierni Chrystusowi do końca, niezależnie od tego, co nas spotyka – nawet jeśli jest to wielkie cierpienie" – mówił.

"W Wielki Czwartek, my, księża uczestniczący w sakramentalnym kapłaństwie Jezusa, przypominamy sobie, że to nie my jesteśmy najważniejsi, że pierwszym i jedynym kapłanem jest Jezus. Jeśli ksiądz o tym zapomni, przegrywa pychą" – zastrzegł.

Zdaniem hierarchy skutkiem takiej postawy są zgorszenia poprzez odejścia z kapłaństwa. "Kiedy zapomnę o pierwszeństwie Jezusa moja zgoda na wejście w Jego sakramentalne kapłaństwo i pośredniczenie Jego łaski są zagrożone" – podkreślił.

Według abp Depo nieposłuszeństwo księży najpierw wobec biskupa a następnie wobec urzędu nauczycielskiego Kościoła, to "trudna i bolesna sprawa".

"Dlatego Wielki Czwartek to czas, kiedy w sposób szczególnie uświadamiamy sobie potrzebę gorliwej modlitwy ludzi świeckich za kapłanów. Jesteśmy z ludzi wzięci i dla ludzi ustanowieni" – zaznaczył metropolita częstochowski.

Dodał, że drugą tajemnicą, którą Kościół rozważa podczas odprawianej wieczorem w Wielki Czwartek Mszy Wieczerzy Pańskiej jest "powiązanie sakramentu kapłaństwa z ustanowieniem eucharystii, która jest przedziwną tajemnicą obecności Jezusa aż do końca świata".

Reklama

"Wstępując do nieba, Jezus powiedział apostołom: +Jestem z wami aż do skończenia świata+. Sprawowanie tajemnicy uobecnienia Jego męki i zmartwychwstania w czasie każdej mszy św. to ciągle przez nas przeżywana Golgota" – stwierdził.

Zdaniem hierarchy, ludzie "przyzwyczaili się do eucharystii, dlatego nie rozumieją, że bez niej nie mieliby mocy do pokonywania swoich słabości i grzechów".

"Eucharystia jest dla nas źródłem, przy którym się spotykamy i z którego czerpiemy wodę życia, którą jest sam Chrystus" – podkreślił.

Abp Depo przypomniał, że Mszy Wieczerzy Pańskiej towarzyszy obrzęd obmycia nóg 12 mężczyznom, którzy symbolizują 12 apostołów zgromadzonych w Wieczerniku.

"Obrzęd ten uzmysławia nam, że skoro uznajemy Chrystusa za zbawiciela i karmimy się Jego Ciałem i Krwią, przemienionymi w chleb i wino mocą Ducha Świętego, to mamy być tak jak On sługami dla innych. Bo skoro On – nasz mistrz i nauczyciel – obmywa nam nogi, to i my powinniśmy to robić wobec naszych braci" – powiedział.

Jak wskazał metropolita częstochowski, apostoł Piotr nie chciał przyjąć od Chrystusa tego oczyszczenia, jednak Jezus uświadomił mu, że jeśli mu się nie podda, nie zrozumie tajemnicy oddawania swego życia za braci.

"Liturgia Wieczerzy Pańskiej uzmysławia nam, że z każdej eucharystii musimy wychodzić lepsi, przemienieni i zdolni do umywania nóg naszym braciom" – mówił.

Zaznaczył, że pod koniec Mszy Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy, która ma nam przypomnieć brutalne pojmanie, uprowadzenie i uwięzienie Chrystusa.

"Ciemnica to także symbol naszych egzystencjalnych pytań, na które nie znamy odpowiedzi – pytań o sens cierpienia i śmierci. Z drugiej strony obecność w ciemnicy Najświętszego Sakramentu uświadamia nam, że Chrystus schodzi wraz z nami w te nasze ciemności" – wyjaśnił.

Reklama

Jednocześnie zastrzegł, że obecny w ciemnicy Najświętszy Sakrament ma przypominać, że ostatecznie Chrystus odniesie zwycięstwo nad każdą ciemnością, bo z tym samym Chrystusem później wyjdziemy z kościołów w procesji rezurekcyjnej.

"Ten poniżony, uwięziony i w końcu ukrzyżowany i zabity Chrystus żyje pośród nas. Mamy tu zestawienie ciemności wiary i jasności łaski nowego życia" – podkreślił abp Depo.(PAP)

Autorka: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2022-04-14 08:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie ma takiego czasu, w którym Chrystus nie oddawałby siebie Ojcu w ofierze

Maciej Orman/Niedziela

– Jezus przeszedł drogę od obmycia nóg Apostołom aż do Golgoty jako niewolnik wszystkich – powiedział abp Wacław Depo. W Wielki Czwartek przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie.

Więcej ...

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Więcej ...

Prezydent zawetował nowelizację prawa dotyczącą tabletki "dzień po"

2024-03-29 13:23

PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...