Reklama

Kościół

Sens powołania każdego kapłana można streścić w słowach: „służba człowiekowi”

Karol Porwich/Niedziela

Sens powołania każdego kapłana można streścić w słowach: „służba człowiekowi” – podkreślił abp Eugeniusz Popowicz w greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu. Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce przewodniczył w czwartek najpierw Nieszporom z Liturgią Św. Bazylego Wielkiego, a później Jutrzni Męki Pańskiej. Wierni tej wspólnoty przeżywają obecnie Triduum Paschalne.

W homilii abp Popowicz podkreślił, że sens powołania każdego kapłana można streścić w słowach: „służba człowiekowi”. Zaznaczył jednak, że nie wystarczy tylko głosić Ewangelię słowami, ale również czynami. Wskazał, że zachowanie wobec potrzebujących uchodźców jest odpowiedzią na pytanie: „czym jest moje kapłaństwo?”.

Kaznodzieja przypomniał, że istotą życia kapłańskiego jest posługa eucharystyczna. Zwrócił przy tym uwagę, że ważna w tej kwestii jest „osobista świętość, czystość serca i trwanie w stanie łaski uświęcającej” księdza. Co za tym idzie – wskazywał - istotne jest właściwe przygotowanie do sprawowania liturgii, począwszy od punktualnego przybycia do świątyni, poprzez modlitwy wstępne i przygotowanie paramentów, po sprawowanie nabożeństwa.

Abp Popowicz zauważył, że niedbałe sprawowanie sakramentów może być sygnałem „zagubienia się kapłana i utraty przez niego sens swojej posługi, która stała się rutyną, a nie realną ofiarą”.

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita przemysko-warszawski prosił księży, by nie ustawali w gorliwości w służbie wiernym, którzy obecnie wyjątkowo potrzebują wsparcia modlitewnego, ale także w sprawach społecznych. Jednocześnie podziękował za „za całe dotychczas uczynione dobro”. - Nagrodą będzie udział w Królestwie Bożym, które głosimy i w które, mam nadzieję, wierzymy – powiedział.

W Kościele greckokatolickim trwa Triduum Paschalne. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Rano biskupi w katedrach sprawowali Nieszpory z Liturgią św. Bazylego, której towarzyszył obrzęd obmycia nóg. Popołudniu w świątyniach odprawiane były Jutrznie Męki Pańskiej, w czasie których odczytywanych jest 12 fragmentów Ewangelii związanych z Męką Chrystusa.

Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa. Tak jak w Kościele rzymskokatolickim, nie odprawia się Mszy św. Popołudniu odbywają się Nieszpory (weczirnie). Na środku świątyni umieszczana jest płaszczenica - rodzaj ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno. W Wielką Sobotę odprawiane są Nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego. Odbywa się też święcenie pokarmów.

Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną, nazywaną Wielkim Dniem (Wełykdeń). O świcie odśpiewuje się jutrznię wielkanocną z procesją rezurekcyjną, a potem sprawowana jest Eucharystia.

2022-04-22 08:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielkie straty w Bożej winnicy

Bożena Sztajner/Niedziela

Październik i listopad były w polskim Kościele czasem szczególnej żałoby. W ciągu 6 tygodni – od 1 października do 14 listopada – zmarło aż 182 księży diecezjalnych. Kościół w Polsce w czasie pandemii ponosi wyjątkowo bolesne straty.

Więcej ...

Tajemnice chwalebne

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47
Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

Więcej ...

Reklama