Reklama

Kościół

Papież zachęcił Słowaków do działań i modlitwy w intencji pokoju

Grzegorz Gałązka

„Zachęcam was do dalszej modlitwy i pracy na rzecz pokoju, który buduje się w naszym codziennym życiu, także poprzez te gesty gościnnej miłości” - powiedział Franciszek do Słowaków, którzy przybyli do Rzymu z pielgrzymką dziękczynną za ubiegłoroczną wizytę Następcy św. Piotra w swej ojczyźnie.

Ojciec Święty ze wzruszeniem powitał obecnych, w tym 98-letniego kardynała Jozefa Tomko – najstarszego członka Kolegium Kardynalskiego, a także obecnych przedstawicieli Kościoła i władz państwowych.

Odnosząc się do swojej ubiegłorocznej pielgrzymki Franciszek powiedział: „Z wielką przyjemnością zobaczyłem, jak Kościół na Słowacji żyje bogactwem różnorodności obrządków i tradycji, jako most łączący chrześcijański Zachód i Wschód. Dziękuję Panu, że pomimo pandemii mogłem odwiedzić wasz kraj; niech sprawi, by dojrzewały owoce podróży apostolskiej!”. Podkreślił przywiązanie Słowaków Stolicy Piotrowej. Zaznaczył, że celem jego ubiegłorocznej wizyty było zachęcenie mieszkańców do budowania kultury spotkania, dążąc do harmonii między różnorodnościami, wymagającej akceptacji, otwartości i kreatywności.

Papież zauważył, że w minionych miesiącach Słowacy przyjęli pod swój dach matki i dzieci z rodzin ukraińskich, które zostały zmuszone do rozdzielenia się, aby się ratować. „Patrząc w ich oczy, jest się świadkiem tego, jak wojna niszczy więzi rodzinne, pozbawia dzieci obecności ojców, szkoły, a dziadków pozostawia bez opieki. Zachęcam was do dalszej modlitwy i pracy na rzecz pokoju, który buduje się w naszym codziennym życiu, także poprzez te gesty gościnnej miłości. Wiem, że jesteście solidarni nie tylko z sąsiednimi braćmi i siostrami, ale także z tymi, którzy są daleko, jak na przykład ci na Kubie” – stwierdził Ojciec Święty. Dodał, że „Kto przyjmuje osobę potrzebującą, czyni nie tylko akt miłosierdzia, ale także wiary, ponieważ w bracie i siostrze rozpoznaje Jezusa. Niech Bóg sprawi, abyście zawsze byli bogaci w sól gościnności! I niech wasza sól nigdy nie traci swojego smaku, zawsze się odnawia, czerpiąc życie z korzeni. Wiem, że jesteście dumni z dziedzictwa świętych Cyryla i Metodego. Zachęcam was, abyście zawsze zachowywali i kultywowali to dziedzictwo, abyście budowali mosty braterstwa razem ze wszystkimi narodami, które są karmione tymi samymi korzeniami ewangelizacji Europy, z obydwoma płucami chrześcijaństwa, o których mówił święty papież Jan Paweł II” – powiedział papież.

Reklama

Franciszek wyraził Słowakom wdzięczność za ich wierność Chrystusowi, która przejawia się w świadectwie żywej wiary, w praktycznym ekumenizmie relacji z bliźnimi, w serdecznej miłości wobec tych, którzy są inni, w poszanowaniu dla każdego ludzkiego życia i w odpowiedzialnej trosce o środowisko naturalne.

Podziel się cytatem

„Niech Matka Boża Bolesna, Patronka Słowacji, będzie dla Was Matką, która zawsze towarzyszy Wam w drodze, uczy Was pocieszać i nieść nadzieję. Tej nadziei, która nie zawodzi i która ma swoje imię: Chrystus Zmartwychwstały” – powiedział Ojciec Święty do pielgrzymów ze Słowacji.

2022-04-30 14:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do Japończyków: przybywam, by zachęcić was do ochrony życia

YouTube

O celach swojej rozpoczynającej się w najbliższą sobotę, 23 listopada wizyty w Japonii mówił papież w swoim przesłaniu wideo, skierowanym do wszystkich mieszkańców tego kraju. Podkreślił stanowczy sprzeciw przeciwko wykorzystywaniu broni nuklearnej i zaapelował o krzewieniu kultury braterstwa oraz ochronę środowiska naturalnego człowieka.

Więcej ...

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę otrzymają paliusze od papieża

2022-06-28 12:16
ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich jest Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, któremu papież powierzył kierowanie archidiecezją mińsko-mohylewską.

Więcej ...

Przewodniczący KEP złożył życzenia Franciszkowi z okazji Święta Papieskiego

2022-06-29 20:19

episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przesłał na ręce abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce życzenia dla Ojca Świętego Franciszka z okazji przypadającego dziś Święta Papieskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Kościół

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Jakie czasy, tacy księża?

Kościół

Jakie czasy, tacy księża?