Reklama

Wiara

10 maja

#TrzymajSięMaryi: Najkrótsze zdanie o Maryi. Kim możesz być dla świata?

Miodowa Madonna, 2018 r.

Grażyna Kołek, Jacek Wrzesiński

Miodowa Madonna, 2018 r.

Najkrótsze zdanie Ewangelii poświęcone Maryi objawia nam Ją jako Arkę Przymierza, która skrywając w sobie Bożą obecność, niesie błogosławieństwo tym, wśród których się znajdzie.

Maryja pozostała u niej około trzech miesięcy i wróciła do domu. Łk 1,56.

To jest chyba najkrótsze zdanie o Maryi, jakie znajduje się w Piśmie Świętym. W pierwszym momencie mogłoby się wydawać się mało istotne. A jednak ta informacja jest zaskakująca. Pamiętamy, że „w szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do Dziewicy”. W szóstym miesiącu od zwiastowania Zachariaszowi i poczęcia przez Elżbietę dziecka. Kiedy Maryja dociera do Ein Karem, Elżbieta zaczyna właśnie trzeci trymestr ciąży. Sześć plus trzy to nieubłaganie dziewięć. Elżbieta jest tuż przed porodem, a Maryja w tym momencie odchodzi. Właśnie teraz? Nie teraz dopiero byłaby tak naprawdę potrzebna Elżbiecie – przy porodzie i w połogu? Nie teraz dopiero przydałaby się jej obecność i pomoc? Dlaczego odchodzi właśnie w tym momencie?

Łukasz odnotowuje odejście Maryi z domu Elżbiety po trzech miesiącach, bo chce, byśmy zobaczyli w Niej… Arkę Przymierza. Otóż w pewnym momencie król Dawid zdecydował się sprowadzić Arkę do swojego pałacu (2Sm 6). Jednak w wyniku pewnych niepokojących wydarzeń towarzyszących owym przenosinom, pozostawił ją na trzy miesiące w domu jednego ze swoich poddanych. Swój strach wyraził pytaniem: „Jakże przyjdzie do mnie Arka Pańska?”, którego echem było zdumienie Elżbiety: „A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?” Dopiero po trzech miesiącach, dowiedziawszy się o błogosławieństwie, jakie obecność Arki sprowadziła na ów dom, przyjął ją ostatecznie pod swój królewski dach.

Najkrótsze zdanie Ewangelii poświęcone Maryi objawia nam Ją więc jako Arkę Przymierza, która skrywając w sobie Bożą obecność, niesie błogosławieństwo tym, wśród których się znajdzie. Ukryta Obecność niosąca błogosławieństwo. Zagłębiając się w historię biblijną, można odnieść wrażenie, że to jeden z ulubionych sposobów obecności Boga w świecie.

Podziel się cytatem

Reklama

Bóg nadal szuka tych, w których ukryty, będzie mógł wchodzić pomiędzy ludzkie sprawy. Żadne moje spotkanie z Bogiem – żadne przyjęcie Go w Komunii, w Słowie – nie jest tylko dla mnie. On daje mi siebie dla innych. Dla tych, wśród których żyję, z którymi dzielę moją codzienność. Może szczególnie dla tych, którzy póki co nie potrafią lub nie chcą znaleźć do Niego drogi.

A zdumienie Elżbiety, która wcześniej niż my odkryła w Maryi nową Arkę Przymierza, pyta nas także o to, czy na co dzień potrafimy się zachwycić, ucieszyć sobą nawzajem. Czy pamiętamy, aby tę radość sobie wzajemnie okazywać? I czy dopuszczamy do siebie myśl o tym, że człowiek obok może być większym darem, niż wygląda na pierwszy rzut oka – bo może przynosić mi obecność Boga?

Red.

Tekst pochodzi z książki „Nocą szukałam. Rekolekcje maryjne – zrób to (nie) sam”, ks. Michał Lubowicki

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#TrzymajsieMaryi
<a href="https://www.niedziela.pl/trzymajsiemaryi"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-trzymajsiemaryi-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #TrzymajsieMaryi" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#TrzymajsieMaryi
<a href="https://www.niedziela.pl/trzymajsiemaryi"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-trzymajsiemaryi-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #TrzymajsieMaryi" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-05-09 21:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie wdzięczność za to, co niełatwe?

Adobe.Stock.

Maryja powie za chwilę o „bólu serca” z jakim oboje z Józefem szukali Jezusa. Możemy sobie wyobrazić, co mieści w sobie to zwięzłe sformułowanie. Może obok takiej właśnie Maryi „z bólem serca” potrzebujesz dzisiaj stanąć?

Więcej ...

Bydgoszcz: Seminarium Duchowne przeniesione do Poznania

2022-06-27 19:37

Seminarium w Bydgoszczy/Facebook

„Te Deum” na zakończenie roku akademickiego wybrzmiało w Wyższym Seminarium Duchownym im. bł. bp. Michała Kozala w Bydgoszczy. Decyzją ordynariusza uczelnia przechodzi restrukturyzację swej organizacji i sposobu funkcjonowania. Dalszą formację alumni będą kontynuować w Poznaniu.

Więcej ...

Diecezja zamojsko-lubaczowska: Zmiany personalne 2022

2022-06-28 11:25

Karol Porwich/Niedziela

W poniedziałek, 27 czerwca 2022 r., podczas Dnia Kapłańskiego w Sanktuarium w Krasnobrodzie, Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek ogłosił następujące decyzje personalne dotyczące kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na...

Kościół

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Wiara

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa