Reklama

Niedziela Wrocławska

Mknie po szynach niebieski tramwaj „Orzech”

2022-05-14 14:04
Tramwaj

ks. Łukasz Romańczuk

Tramwaj "Orzech"

Jeden z tramwajów MPK Wrocław od dziś nosi imię ks. Stanisława Orzechowskiego “Orzecha”. W taki właśnie sposób uhonorowano tego zmarłego przed rokiem kapłana.

Uroczystość nadania imienia odbyła się w zajezdni tramwajowej „Borek”. Na początku pokazany został fragment z filmu „Orzech - zawsze chciałem być z ludźmi”. Po nim nastąpiły przemówienia. Wśród przemawiających był prezes MPK Wrocław. Przemowę rozpoczął od cytatu z papieża Franciszka, posługując się słowami że „pasterz powinien pachnieć owcami”. Zaznaczył także że jego serce raduje się gdy widzi wszystkich tych których gromadził „Orzech”. - Przecież to dla niego i przez niego tutaj przyszliśmy. On pachniał owcami. Nie przymilał się do nich. Był bogaty w dary Ducha Świętego, doświadczenie i wielką charyzmę - mówił prezes MPK Wrocław.

Zobacz zdjęcia: Tramwaj imienia ks. Stanisława Orzechowskiego

Na zakończenie Krzysztof Balawejder  wyraził słowa wdzięczności. - Dziękuję wszystkim, którzy doprowadzili do tej chwili . W sposób szczególny dziękuję ks. Rafałowi Kowalskiemu, w rozmowie z którym ten pomysł padł po raz pierwszy. Dziękuję Krzysztofowi Pieszce, włożył wiele wysiłku, aby ta uroczystość dzisiaj się odbyła.

Reklama

Jako drugi przemawiał Bohdan Aniczyk, przewodniczący rady miejskiej Wrocławia. Przywołał on kilka cytatów, myśli i historii z życia „Orzecha”.

Na wydarzeniu obecni byli także bracia zmarłego kapłana - Józef i Kazimierz Orzechowscy.

Józef Orzechowski po opowiedzeniu historii z życia podkreślił: - Moim zdaniem ten tramwaj będzie dumą tego miasta i będzie sławił imię naszego brata.

Reklama

Natomiast Kazimierz Orzechowski opowiedział że pisząc książkę, odkrył że tak naprawdę nie znał dobrze swojego brata, mimo że bardzo często z nim rozmawiał i z nim przebywał. - Opisałem to wszystko w książce „Mój brat - prałat”. Pisząc ją dowiedziałem się bardzo wiele dobrego o swoim bracie - mówił.

W dalszej części swojej wypowiedzi przywołał słowa piosenki Marii Koterbskiej: „Mkną po szynach niebieskie tramwaje”. -Dziś jadąc na to wydarzenie jechałem tramwajem jej imienia. A teraz będę miał okazję pojechać tramwajem imienia mojego brata - zaznaczył.

Jako ostatni głos zabrał Wiesław „Kuzyn” Wowk. - Cieszę się, że ten tramwaj będzie „Orzecha” promował. A skoro ksiądz Orzechowski będzie patronował temu tramwajowi, to bardzo bym chciał, aby był to najbezpieczniejszy tramwaj we Wrocławiu. Niesamowite by było, aby nie brał on udział w żadnej kolizji - mówił „Kuzyn”.

Po odsłonięciu napisu „Ks. Stanisław Orzechowski „Orzech”, wszyscy chętni pojechali nim na ulicę Bujwida gdzie odbywały się dalsze wydarzenia związane z rocznicą śmierci ks. Orzechowskiego.

Wybrane dla Ciebie

ZHP dopuścił alternatywne przyrzeczenie harcerskie bez słowa Bóg

2022-05-23 11:46

Joanna Ferens

Przystępujący do Związku Harcerstwa Polskiego będę mieli możliwość wyboru między już istniejącą rotą, a dodatkową, niezawierającą słowa Bóg. Zmiana to wyjście naprzeciw osobom, które poszukują swojej drogi i często nie są gotowe na określenie wyznania – uzasadnia ZHP.

Więcej ...

Watykan: papież rozmawiał z biskupami włoskimi

2022-05-23 20:04

Ks. Tomasz Podlewski

Dziś po południu w Auli Pawła VI Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji biskupów Konferencji Episkopatu Włoch (CEI) z okazji otwarcia 76. zgromadzenia ogólnego, które odbywa się w Rzymie, w hotelu Hilton Rome Airport, w dniach 23-27 maja, na temat: „Wsłuchiwanie się w narracje Ludu Bożego. Pierwsze rozeznanie: jakie priorytety wyłaniają się dla Drogi Synodalnej?". Wymiana zdań trwała około dwóch godzin – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Premier Morawiecki: unijne embargo na ropę z Rosji w najbliższych dniach lub tygodniach

2022-05-24 18:25

PAP/Radek Pietruszka

Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek w rozmowie ze stacją BBC, iż spodziewa się uzgodnienia przez Unię Europejską w ciągu najbliższych dni lub tygodni embarga na zakup rosyjskiej ropy, z pewnymi wyjątkami dla Czech, Słowacji, Węgier i Austrii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Uważna i pokorna. Czy wszystko musisz...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Uważna i pokorna. Czy wszystko musisz...

Proboszcz warszawskiej katedry: rozpoczynamy modlitwę o...

Kościół

Proboszcz warszawskiej katedry: rozpoczynamy modlitwę o...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

#TrzymajSięMaryi: Ta, która zna zmęczenie. Czy czujesz...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Ta, która zna zmęczenie. Czy czujesz...

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu

Kultura

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"