Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród ukraiński w jego walce o wolność i godność

Karol Porwich

Papież uczył nas dojrzałej wiary i brania odpowiedzialności za Kościół, za przekazywanie wiary nowemu pokoleniu w coraz bardziej trudnym świecie, często obojętnym wobec Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas XIV Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem. Dwudniowe spotkanie poświęcone jest 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu.

Kard. Dziwisz przypomniał w swoim wystąpieniu, że wizyta Jana Pawła II na Podhalu była całymi latami wyczekiwana przez mieszkańców Zakopanego i Podhala, a także przez samego papieża. Z powodów politycznych mogło do niej dojść dopiero w 19. roku pontyfikatu.

- Dobrze, że po latach powracamy do tych wydarzeń. Stanowią one cząstkę zbiorowej pamięci i tożsamości ludzi zamieszkujących podhalańską ziemię, ale także wielu innych osób, zarówno w Polsce, jak i daleko poza jej granicami, związanych z tą niezwykłą krainą, jej historią, dostojeństwem i pięknem – podkreślał wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II.

Przypominał, że Karol Wojtyła związał się z górami od dzieciństwa, a miłości do Tatr uczył go starszy brat Edmund, który zabierał go do Zakopanego i wprowadzał na niektóre tatrzańskie szlaki. - Zaszczepionej wtedy miłości późniejszy Papież pozostał wierny do końca – podkreślał mówca. - Miłość była obopólna. Górale podziwiali i byli dumni ze swego arcybiskupa i kardynała. Jakże gorąco przyjmowali go w swoich kościołach – dodał.

Jak stwierdził, ta obopólna miłość trwała podczas pontyfikatu, kiedy to Ojciec Święty przyjmował w Watykanie pielgrzymki i delegacje z Podhala. Widocznym symbolem tej wzajemnej miłości były choinki przywożone z Podhala do domu papieskiego.

Odwołując się do pielgrzymki papieża do Polski w 1997 roku, krakowski metropolita senior nazwał spotkania z góralami „niezwykłym i niezapomnianym dialogiem”.

Kardynał przypomniał papieskie słowa o krzyżu i jego apel: „Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym”.

- Zakopiańskie przesłanie Jana Pawła II o krzyżu jest cały czas aktualne. Możemy zastanowić się, jak przeżywaliśmy to przesłanie w ostatnich dwudziestu pięciu latach i jakie stanowi ono wyzwanie dla nas w naszym życiu osobistym rodzinnym i społecznym – mówił kard. Dziwisz. Jak zauważył, opadł entuzjazm związany z polskim pontyfikatem. - Może za bardzo liczyliśmy, że on będzie załatwiał za nas wiele spraw. A przecież papież uczył nas dojrzałej wiary i brania odpowiedzialności za Kościół, za przekazywanie wiary nowemu pokoleniu w coraz bardziej trudnym świecie, często obojętnym wobec Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii, w świecie często ulegającym pokusie fałszywej samodzielności takiego życia, jakby Bóg nie istniał – oceniał hierarcha.

Reklama

- Dziś wspominamy, ale nie żyjemy tylko wspomnieniami. Dziękujemy Bogu za pontyfikat syna polskiego narodu. Jesteśmy świadomi jego ogromnego wkładu w wyzwolenie naszego narodu i pozostałych narodów Europy Środkowo-Wschodniej z niewoli totalitarnej, bezbożnej i nieludzkiej ideologii komunistycznej – stwierdził kard. Dziwisz.

Podziel się cytatem

Reklama

Papieski sekretarz podkreślał, że od 33 lat żyjemy w wolnej Polsce, czego jeszcze bardziej jesteśmy świadomi w świetle „dramatu rozgrywającego się na pobratymczej Ukrainie, która padła ofiarą rosyjskiej, postsowieckiej agresji”.

- Jan Paweł II był papieżem pokoju. Jestem przekonany, że dziś wspiera z wysoka naród ukraiński w jego walce o wolność i godność. Wspiera także wszystkich spieszących temu cierpiącemu narodowi z solidarną pomocą. Może ma również udział w tym, że w tych miesiącach otwarliśmy przed naszymi braćmi i siostrami z Ukrainy nasze polskie domostwa i serca? – podsumował mówca.

XIV Międzynarodowe Forum Górskie odbywa się w Zakopanem 20 i 21 maja w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” oraz w Bachleda Hotel Kasprowy. Forum i konferencja organizowane są w 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II na Podhalu i hołdu górali polskich w Zakopanem. W obradach biorą udział przedstawiciele środowisk naukowych, duchowni, przedsiębiorcy, politycy, specjaliści wielu dziedzin. Spotkaniu towarzyszy wystawa Joanny Sobczyk-Pająk „Jan Paweł II. Ludzie i miejsca”.

2022-05-20 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: czy Jan Paweł II był oszukiwany?

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Krakowski metropolita senior podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się do wypowiedzi papieża Franciszka, który wskazywał, że być może Jan Paweł II mógł być oszukiwany przez swoje otoczenie. - Nie mogę tego potwierdzić – odpowiada wieloletni sekretarz osobisty polskiego papieża.

Więcej ...

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas obrzezania

2022-07-02 21:00

Karol Porwich/Niedziela

Pierwsze przelanie Krwi przez Jezusa dokonuje się u zarania Jego życia, ósmego dnia po Jego narodzeniu. Również podczas tego rytuału, zgodnie z żydowskim prawem, nadaje się dziecku imię.

Więcej ...

Uratowała niejednego kapłana

2022-07-04 15:48

Katarzyna Dobrowolska

- Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ilu może uratowaliście księży, biskupów, osób. konsekrowanych swoją modlitwą. Nie chodzi o ratunek przed upadkiem, ale również o to, że waszą modlitwą dodajecie nam siły i nadziei – mówił bp Marian Florczyk w kościele na Ślichowicach do Margaretek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

Wiara

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

Wiara

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę...

Kościół

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Komunikat o nominacji biskupa pomocniczego diecezji...

Aspekty

Komunikat o nominacji biskupa pomocniczego diecezji...

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała...

Kościół

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała...