Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: kapłaństwo to wielka tajemnica, którą nie sposób wypowiedzieć słowami

JasnaGoraNews/Twitter

– Zdumiewamy się tą przedziwną tajemnicą, że Bogu potrzebny jest człowiek, aby na wzór Maryi stać się schodami, po których Bóg schodzi do ludzi – powiedział abp Wacław Depo.

21 maja metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w intencji księży archidiecezji częstochowskiej, którzy obchodzili 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

– To nie przypadek, że kalendarz liturgiczny i porządek czytań mszalnych wyznaczyły nam fragment odnoszący się do powołania i misji kapłańskiej – przyznał w homilii abp Depo. Wskazał, jak Duch Święty przynagla św. Pawła, aby jak najszybciej przybył na teren dzisiejszej Europy – do Macedonii i głosił jej Ewangelię, co zostało opisane w Dziejach Apostolskich.

– Bardzo wyraźnie widać, jak Bogu zależy na ewangelizacji ludów i terenów, których wtedy nie nazywano jeszcze Europą – zauważył metropolita częstochowski. Dodał, że „to przynaglenie jest aktualne także dziś, bo Europa znów stała się terenem misyjnym”. W tym kontekście przypomniał pytanie, które św. Jan Paweł II na początku swojego pontyfikatu zadał w czasie pielgrzymki do Francji, określanej „córą Kościoła”: Francjo, co uczyniłaś z łaską chrztu? Czy jesteś wierna Bogu?

Abp Depo przywołał także słowa papieża Polaka, które wypowiedział w 1991 r. w Warszawie: „Trzeba pamiętać, że zarzewie wolności przyniósł Europie św. Paweł, ten, który głosił wyzwolenie przez Chrystusa: «Poznajcie prawdę, a ona uczyni was ludźmi wolnymi!». A skoro dziś Chrystus został wzięty w nawias, a może nawet postawiony poza nawiasem, to trzeba Europie i Polsce nowej ewangelizacji!”.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że świat „trzyma się swojego sposobu myślenia i swoich dróg, i nie chce mieć nic wspólnego z Bogiem, i nie chce też przyjaźni z nami, którzy przynależymy do Chrystusa, lecz to nie powinno nas ranić, bo Pan Bóg nieustannie otacza nas swoją ojcowską opieką”.

Abp Depo zwrócił uwagę, że fragment z Ewangelii według św. Jana „uwypukla bardzo istotną myśl, będącą formą ostrzeżenia, jakie Pan Jezus kieruje do swoich uczniów i wyznawców”. – Dotyczy ono nienawiści i odrzucenia przez świat, z którym będą musieli się zmierzyć – kontynuował.

Reklama

Metropolita częstochowski wyjaśnił, że najbardziej charakterystyczne użycie słowa „świat” przez Ewangelistę ma znaczenie negatywne, „gdyż świat nie rozpoznał w Chrystusie Syna Bożego i nie uznał prawdy, którą On głosił, bo jak mówi tenże Ewangelista: świat bardziej umiłował ciemność aniżeli światło, aby na jaw nie wyszły uczynki ludzi tego świata”. – Dlatego już nas nie dziwi, że zostaliśmy uśpieni w reakcjach, gdy w środkach społecznego przekazu kpi się z chrześcijańskiego sposobu życia, a każdy ma swoją prawdę i swoje sumienie, bez odniesienia do Boga – ubolewał abp Depo.

Dziękując Bogu za łaskę współuczestnictwa w kapłaństwie Chrystusowym złotych jubilatów, a także pozostałych kapłanów, podkreślił, że sam Bóg wybrał ich nie na podstawie ich czynów i wyjątkowości, „lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski”. – Dlatego zawsze w duchu św. Pawła możemy zawołać: „Za łaską Boga jestem tym, czym jestem” – powiedział.

– Zdumiewamy się tą przedziwną tajemnicą, że Bogu potrzebny jest człowiek, aby na wzór Maryi stać się schodami, po których Bóg schodzi do ludzi – przyznał abp Depo. Zauważył również dwa wymiary tego obrazu. – Bóg schodzi do człowieka jak po schodach, ale to jest również nasze zadanie i zobowiązanie, aby siebie i i innych prowadzić przez Maryję do Chrystusa. To jest również kapłaństwo w Kościele Chrystusowym, wielka tajemnica, którą nie sposób wypowiedzieć słowami – dodał.

Złoty jubileusz obchodzili kapłani archidiecezji częstochowskiej: Teofil Siudy, Janusz Chylewski, Stanisław Fit, Krystian Gawron, Zbigniew Górnicki, Stanisław Mendakiewicz, Andrzej Michalak, Józef Mielczarek i Tadeusz Wójcik.

Świadectwa jubilatów, w tym wywiad z ks. Teofilem Siudym, opublikujemy w „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 29 maja.

2022-05-21 12:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Śląsk” śpiewał na Jasnej Górze

Anna Wyszyńska/Niedziela

W Roku Stanisława Moniuszki częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater obdarowało miłośników muzyki niezwykłym prezentem – był to koncert muzyki sakralnej Stanisława Moniuszki w wykonaniu Zespołu „Śląsk”.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Świadectwo miłosierdzia

2022-06-27 08:31

Archiwum

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Jakie czasy, tacy księża?

Kościół

Jakie czasy, tacy księża?

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Wiara

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Pierwsze parafie księży neoprezbiterów w diecezji...

Kościół

Pierwsze parafie księży neoprezbiterów w diecezji...