Reklama

Kościół

Słuchając i idąc razem - trwa Tydzień "Laudato si"

Adobe.Stock

Tydzień Laudato si’, obchodzony w dniach 22-29 maja, jest inicjatywą upamiętniającą opublikowanie encykliki Laudato si’ papieża Franciszka z 2015 r. – To pierwsza w historii Kościoła katolickiego encyklika w całości poświęcona zagadnieniom ekologicznym – podkreśla ks. dr Rafał Pastwa z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.

Do udziału w tygodniu wezwał Franciszek w minioną niedzielę, zaznaczając, że ekologia w komunikowaniu religijnym poszczególnych papieży zajmuje niezwykle ważne miejsce. Głos Franciszka w kwestii ochrony środowiska nie był pierwszym, ani przełomowym – jednak po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego encyklika w całości została poświęcona zagadnieniom ekologicznym.

- Pierwszym papieżem, który w oficjalnym nauczaniu poświęcił wyjątkowo wiele miejsca problematyce ochrony środowiska był Jan Paweł II, który stworzył oryginalną i całościową koncepcję obejmującą tematykę ekologiczną. Zabiegając o ochronę środowiska przyrodniczego, nie pomijał ochrony środowiska ludzkiego – wyjaśnia ekspert KUL.

Problematykę ekologiczną w komunikowaniu religijnym Jana Pawła II można znaleźć w licznych miejscach w poszczególnych encyklikach oraz innych dokumentach i wystąpieniach. W podobnym tonie na temat ochrony środowiska przyrodniczego wypowiadał się Benedykt XVI, który dostrzegał rolę wychowania do odpowiedzialności ekologicznej.

Z kolei publikacja Laudato si΄ papieża Franciszka stanowiła w pewnym sensie potwierdzenie stanowiska badaczy zajmujących się nauką o klimacie, uważających, że rok 2015 był przełomowy dla przyszłości życia na Ziemi. Jak zauważa ks. dr Jakub Pastwa, zaangażowanie papieża Franciszka w kwestie ekologiczne należy traktować jako chęć dotrzymania kroku instytucjom międzynarodowym, organizacjom świeckim, a także społecznościom naukowym i organizacjom pozarządowym – zaangażowanym na rzecz ochrony klimatu. Ale w związku z podwójną naturą i misją Kościoła, jego zaangażowanie w kwestie ekologiczne ma znaczenie przekraczające perspektywę doczesną.

Jednak encyklika Laudato si΄ nie doczekała się oczekiwanego zainteresowania ze strony mediów katolickich, ani środowisk katolickich - poza nielicznymi wyjątkami. - Można stwierdzić, że ekologia w komunikowaniu religijnym, nie tylko papieża Franciszka, ale także jego poprzedników nie była traktowana priorytetowo przez katolików – mówi ekspert.

Reklama

Stąd też słuszną ideą jest wezwanie do aktywnych obchodów Tygodnia Laudato si’, którego tegoroczne hasło brzmi: „Słuchając i idąc razem”. Obchody w Polsce współorganizuje Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska i jego prezes Piotr Abramczyk.

Aktywność na tym polu w sposób bezpośredni rozpoczął Paweł VI. W tym czasie społeczność międzynarodowa podjęła próby przeciwdziałania degradacji planety pod wpływem raportu Sithu U Thanta z 1969 r., zatytułowanego The Problems of Human Environment. Pierwsze wystąpienie papieża Pawła VI poświęcone ochronie środowiska, miało miejsce w 1970 r. W kolejnym roku w związku z wzrastającą świadomością wspólnoty narodów o zagrożeniu środowiska naturalnego, Paweł VI wygłosił przemówienie do uczestników kongresu poświęconego problemowi zanieczyszczenia wód i powietrza Na polecenie papieża i w odpowiedzi na prośbę sekretarza generalnego ONZ z 26 czerwca 1970 r., Stolica Apostolska opublikowała w czerwcu 1972 r. „Stanowisko Wobec Ochrony Środowiska Naturalnego Człowieka”. Raport ten był związany z konferencją sztokholmską odbywającą się w tym samym roku pod hasłem: „Mamy tylko jedną ziemię”.

2022-05-25 21:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Święty ogłosił inicjatywę „Platforma Laudato si’” i pozdrowił wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

Po odmówieniu modlitwy Regina Coeli i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Franciszek ogłosił inicjatywę „Platforma Laudato si’” i pozdrowił wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra.

Więcej ...

Jakie czasy, tacy księża?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Ks. prof. Kazimierz Szymonik laureatem nagrody „Srebrna Piszczałka”

2022-07-04 13:59

BP KEP

„Podstawowym celem muzyki organowej jest chwała Boża, budowanie wspólnoty wierzących oraz uświęcenie wiernych” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas wręczenia nagrody „Srebrna Piszczałka” ks. prof. Kazimierzowi Szymonikowi, kapłanowi archidiecezji częstochowskiej, dyrygentowi i muzykologowi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

Wiara

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

Wiara

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę...

Kościół

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Komunikat o nominacji biskupa pomocniczego diecezji...

Aspekty

Komunikat o nominacji biskupa pomocniczego diecezji...

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała...

Kościół

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała...