Reklama

Niedziela Wrocławska

Międzynarodowa Pielgrzymka małżeństw z ruchu Equipes Notre-Dame [Zaproszenie]

W dniach 04-05 czerwca 2022 r. na Jasnej Górze zgromadzą się małżeństwa z ruchu Equipes Notre-Dame, żeby świętować jubileusz 20-lecia ruchu w Polsce. Pielgrzymka małżonków z całej Polski jak również zza granicy – Ukrainy, Białorusi, Litwy, Węgier, Niemiec – będzie miała charakter dziękczynny. Organizatorzy spodziewają się ponad pół tysiąca uczestników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę usłyszymy wspomnienia o początkach ruchu w Polsce. Swoje słowo powiedzą również goście z Francji: Thérèse i Antoine Leclerc z Międzynarodowej Ekipy Odpowiedzialnej. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył ks. bp Artur Ważny. Nie zabraknie również spotkania ze Słowem Bożym i formacji w ekipach mieszanych. Sobota zakończy się wieczorem uwielbienia i wspólną kolacją w Dolinie Miłosierdzia.

W niedzielę o przyszłości ruchu mówić będzie Para Odpowiedzialna Super Regionu Polska - Europa Środkowa Helena i Paweł Kukołowiczowie, a swoim świadectwem podzielą się małżeństwa z Ukrainy i Węgier. Pielgrzymka zakończy się Eucharystią w Kaplicy Matki Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kilka słów o ruchu Equipes Notre-Dame

Equipes Notre-Dame jest międzynarodowym ruchem duchowości małżeńskiej, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa. Pary żyjące charyzmatem END formują się poprzez podejmowanie „konkretnych punktów wysiłku”, czyli zobowiązują się do słuchania Słowa Bożego, codziennej modlitwy małżeńskiej i osobistej, prowadzenia dialogu małżeńskiego (tzw. obowiązek zasiadania), ustalenia reguły życia i corocznego udziału w rekolekcjach. Na drodze do świętości korzystają ze wsparcia innych małżeństw z ekipy oraz kapłana - doradcy duchowego.

Ruch rozwija się w ponad 90 krajach na całym świecie.

Rys historyczny

Pierwsze spotkanie ekipy odbyło się w Paryżu dnia 25 lutego 1939 roku. Zostało ono zainicjowane przez cztery młode małżeństwa i ks. Henri Caffarela. Podczas II wojny światowej powstawały kolejne ekipy. Początkowy zamysł rozszerzał się i pogłębiał. 8 grudnia 1947 w Paryżu została uroczyście ogłoszona Karta Equipes Notre-Dame, która do tej pory jest podstawowym dokumentem stanowiącym fundament ruchu. END zaczął rozwijać się w krajach na całym świecie. 26 lipca 2002 r. Rada Papieska do spraw Świeckich uznała Equipes Notre-Dame za międzynarodowe stowarzyszenie prywatne wiernych posiadające osobowość prawną i zatwierdziła Statuty Equipes Notre-Dame.

Reklama

W Polsce

W 2000 r. małżeństwa postanowiły podjąć wysiłek utworzenia Ruchu Équipes Notre-Dame w Polsce. Powstała tzw. „grupa inicjatywna”. W kolejnym roku w całej Polsce 12 ekip rozpoczęło formację opartą na tekstach Przewodnika Equipes Notre-Dame. W 2002 r. powstała pierwsza formalna struktura Ruchu END w Polsce, czyli Sektor Wydzielony Équipes Notre-Dame Polska. Doradcą duchowym był O. Karol Meissner OSB. Ten rok uważamy za rok powstania END w Polsce. Ekipy utworzyły małżeństwa z Wielkopolski, Śląska, Dolnego Śląska, Małopolski i Mazowsza. W sumie życie w Ruchu rozpoczęło 19 ekip (94 małżeństwa).Każdej ekipie towarzyszy ksiądz doradca duchowy. Przez 20 lat ruch rozwijał się w naszym kraju bardzo owocnie. Polska stała się centralnym krajem w wydzielonym Super Regionie. Prowadziła misje m. in. na Białorusi, w Ukrainie, na Łotwie, w Czechach i Słowacji.

2022 r.

W Super Regionie Polska - Europa Środkowa są 304 ekipy, w których formują się 1362 małżeństwa:
w Polsce jest 226 ekip i 1031 małżeństw,
w Regionie Węgierskim jest 27 ekip i 106 małżeństw,
w Regionie Białoruskim są 23 ekipy i 85 małżeństw,
w Sektorze Słowackim jest 10 ekip i 40 małżeństw,
w Łotwie jest 6 ekip i 30 małżeństw,
w Ukrainie jest 7 ekip i 35 małżeństw,
w Czechach jest 5 ekip i 23 małżeństwa.

Każdej ekipie posługuje ksiądz jako doradca duchowy. Czasami jeden ksiądz pełni posługę w więcej niż jednej ekipie. W sumie jest 262 kapłanów. W lipcu tego roku zostanie powołany Sektor Łotwa.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2022-05-26 09:10

Wybrane dla Ciebie

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Wielki Piątek. Dzień postu ścisłego

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św., a w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Tego dnia obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Są jednak osoby, które pościć nie muszą.

Więcej ...

Msza Wieczerzy Pańskiej. Wolność wypełniona miłością

2024-03-29 07:01

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...