Reklama

Kościół

Forum Katolików Niemieckich: Droga Synodalna rygorystycznie i arogancko odrzuciła wszelkie zastrzeżenia

Adobe.Stock

Forum Katolików Niemieckich, ogólnokrajowe stowarzyszenie zaangażowanych wiernych konserwatywnych, potępiło arogancję kierownictwa Drogi Synodalnej, które stanowczo odrzuciło wszystkie zastrzeżenia, które w ostatnich tygodniach napłynęły z USA, Polski i Skandynawskiej Konferencji Biskupów, a także prośby o zabranie głosu od ponad 70 biskupów z USA, Kanady, Australii i wielu krajów afrykańskich oraz zastrzeżenia światowej sławy uczelni, Wyższej Szkoły Teologicznej w Heiligenkreuz w Austrii. Zdaniem stowarzyszenia, które obradowało 23 maja 2022 r. w Augsburgu, „nadawcy zastrzeżeń nie mieli żadnych braterskich obaw, ale zostali oskarżeni o eufemistyczne upiększenia i nieudowodnione zarzuty”.

Jak zauważono zamiast tego przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, biskup Georg Bätzing, podkreślił potrzebę "częściowej zmiany" Katechizmu Kościoła Katolickiego właśnie dlatego, że stoi on na stanowisku, iż "seksualność jest darem Boga, a nie grzechem". „Jakby to było takie proste! Otrzymał publiczne wsparcie od arcybiskupa Monachium i Fryzyngi kard. Reinharda Marxa, który po `queerowym nabożeństwie" prowadzonym przez niego i w wywiadzie również sprzeciwił się Katechizmowi oraz dotychczasowemu nauczaniu Kościoła a także bronił swojej osobistej postawy wobec gejów" – zwrócili uwagę członkowie "Forum Katolików Niemieckich".

Przypomniano opinię, kierownictwa Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Benedykta XVI w Heiligenkreuz, które oskarżyło Drogę Synodalną, którą wiele zaangażowanych osób już teraz określa jako „błędną ścieżkę” o "radykalne zakwestionowanie sakramentalnego rozumienia kapłaństwa", ponieważ "straszliwe nadużycia wobec dzieci i młodzieży (...) są wykorzystywane jako dźwignia do zmiany, a nawet podważenia podstawowej struktury sakramentalnej Kościoła i utrwalonego sakramentalnie kapłaństwa".

Przypomniano, że odejście wiernych z Kościoła katolickiego biskup Bätzing określił po prostu jako "znak sprzeciwu wobec - jak odczuwają - oporu Kościoła wobec zmian".

Forum Katolików Niemieckich zaznacza, że nie jest gotowe zaakceptować sytuacji, w której „biskupi zapominają o treści uroczystej przysięgi konsekracyjnej i zmieniają depozyt wiary, który przejęliśmy od Kościoła, aby dostosować go do naszych czasów”.

Jednogłośnie opowiada się za biskupami, którzy trwają wierni złożonej przysiędze i są prawdziwymi pasterzami, a nie „dniówkowymi robotnikami głównego nurtu”.

W odniesieniu do dalszych celów Drogi Synodalnej, realizacji jej założeń i przyjęcia kolejnych „zwodniczych” tekstów na jej najbliższym zgromadzeniu plenarnym, Forum Katolików Niemieckich wyraża wielkie zaniepokojenie: istnieje realne niebezpieczeństwo schizmy. Teolog z Fryburga Bryzgowijskiego Magnus Striet już całkiem spokojnie określił jej istnienie jako pewnik, chociaż tylko papież ma prawo do takiego stwierdzenia.

Reklama

Forum Katolików Niemieckich apeluje do wszystkich członków Drogi Synodalnej, aby byli świadomi dalekosiężnych konsekwencji nadchodzących decyzji. „Proszę, pozostańcie niezłomni w zasadach wiary i nie odstępujcie od Ewangelii w dążeniu do odnowy Kościoła” - zaapelowali.

Zwrócili uwagę na fakt, że w niedalekiej przyszłości wiele struktur kościelnych w Niemczech ulegnie masowemu rozpadowi, co nie oznacza bynajmniej końca Kościoła katolickiego w Niemczech, ponieważ z kryzysu wyłoni się Kościół wierny, młody, żyjący chrześcijańską nadzieją i ufnością, będący prawdziwą radością dzieci Bożych.

Podczas spotkania prof. Hubert Gindert przedstawił informacje na temat XX Kongresu Forum Katolików Niemieckich "Radość wiary", który odbędzie się przy ogromnym wsparciu biskupa Rudolfa Voderholzera w dniach 15-17 lipca w Ratyzbonie pod hasłem: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2,5)".

2022-05-26 12:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki po spotkaniu z Scholzem: dzisiaj otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko-niemieckich

PAP/Radek Pietruszka

Dzisiaj otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko-niemieckich, ponieważ mamy zmianę rządu po stronie niemieckiej, to symboliczny moment - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Trzeci dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego 2022

2022-07-04 16:39
Suma odpustowa zakończyła się procesją eucharystyczną

Br. Dominik Król CSsR

Suma odpustowa zakończyła się procesją eucharystyczną

Trwa Wielki Odpust Tuchowski. W kolejny dzień do sanktuarium pielgrzymowali m.in. przedstawiciele samorządu terytorialnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

Wiara

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

Wiara

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę...

Kościół

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Komunikat o nominacji biskupa pomocniczego diecezji...

Aspekty

Komunikat o nominacji biskupa pomocniczego diecezji...

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała...

Kościół

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała...