Reklama

Premier: inwestycje to najlepsze lekarstwo na trudne czasy

PAP/Tomasz Gzell

Inwestycje, także te z Krajowego Planu Odbudowy, to najlepsze lekarstwo na obecne trudne czasy - ocenił premier Mateusz Morawiecki w sobotnim podcaście. Zaznaczył, że w obliczu gospodarczych konsekwencji wojny na Ukrainie "KPO może nam się bardzo przydać".

W opublikowanym w sobotę odcinku cotygodniowego podcastu premier Morawiecki podkreślił wagę inwestycji strategicznych. "Inwestycje są i będą najlepszym lekarstwem na te trudne czasy" - stwierdził szef rządu.

Zwrócił uwagę, że nie tylko budują one wartość dodaną w całej gospodarce, poprawiają perspektywy rozwoju gospodarczego, ale też tworzą nowe miejsca pracy, przyczyniają się do wzrostu wynagrodzeń. "Koniec końców niwelują skutki kryzysu" - mówił.

Według premiera "inwestycje, także inwestycje z KPO, to właśnie najlepszy sposób, aby jak najszybciej wypłynąć na powierzchnię, a polskie rodziny i polskie firmy, by mogły odetchnąć".

"Rządowe fundusze na inwestycje lokalne w każdej gminie, w każdym powiecie czy inwestycje w gminach poPGR-owskich, albo inwestycje w zabytki, to wszystko Program Inwestycji Strategicznych" - powiedział premier. Przypomniał, że w zeszłym roku państwo zainwestowało blisko 29 mld zł. "Ten rok to kolejne ponad 30 mld zł i ponad 5 tys. różnych strategicznych inwestycji, ważnych dla mieszkańców konkretnych miejscowości" - dodał. Stwierdził, że inwestycje te będą "kołem zamachowym całej gospodarki".

"Chcemy, żeby Polska była najlepszym miejscem do życia w Europie, dlatego inwestujemy w życie codzienne Polaków" - powiedział szef rządu. Zapewnił, że powstaną nowe przychodnie lekarskie; część ośrodków zdrowia i szpitali będzie remontowana lub rozbudowywana. "Powstaną tysiące kilometrów wodociągów i kanalizacji" - dodał. Zgodnie z przekazanymi przez niego informacjami finansowaniem będzie objęta też m.in. budowa lub przebudowa 3,5 tys. kilometrów dróg, 5 tys. kilometrów chodników, 600 kilometrów ścieżek rowerowych.

Szef rządu odniósł się też do środków z KPO. "To 107 mld zł bezzwrotnych dotacji i ponad 51 mld zł w formie pożyczek na bardzo preferencyjnych warunkach" - oświadczył.

Jego zdaniem "w obliczu gospodarczych konsekwencji wojny na Ukrainie KPO może nam się bardzo przydać". "Dziś Polska potrzebuje (...) taniego, jak najtańszego finansowania inwestycji" - przyznał. Według premiera "pierwsze transze pewnie wpłyną pod koniec tego roku, albo na początku kolejnego".

Reklama

"Wszystkie te środki przeznaczymy na wzmocnienie gospodarki w wielu obszarach, w szczególności na podniesienie jakości i dostępności służby zdrowia" - zapewnił Mateusz Morawiecki. Mają one też posłużyć "rozpędzeniu inwestycji w zielone technologie, uniezależnienie się od ruskich węglowodorów, a także transformację cyfrową".

Podziel się cytatem

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedziła w czwartek Polskę w związku z zaakceptowaniem w środę przez Komisję polskiego Krajowego Planu Odbudowy, co jest konieczne dla uruchomienia pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. KE zastrzegła, że wypłata pieniędzy z Funduszu Odbudowy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych dotyczących oczekiwanych zmian w sądownictwie (chodzi m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN). W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. (PAP)

Reklama

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

2022-06-04 16:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier: nasi przyjaciele z Bałkanów Zachodnich czekają już bardzo długo na integrację

materiał prasowy

Więcej ...

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Więcej ...

Czesław Michniewicz: nie myślę o rezygnacji

2022-12-08 08:42

Adobe Stock

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Czesławem Michniewiczem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...