Reklama

Kościół

Jasna Góra: dotarła 367. Piesza Pielgrzymka Łowicka – pątniczy sezon rozpoczęty

Jasna Góra/Facebook

Po sześciu dniach drogi na Jasną Górę dotarła 367. kompania łowicka, a w niej 220 pątników. Skoro „jaskółka”, jak mówią paulini, już jest – to znak, że sezon rozpoczęty. Według tradycji to jedna z najstarszych polskich pielgrzymek, która odbywa się nieprzerwanie od 1656 r. Pątnicy wyruszyli wtedy do Częstochowy w podziękowaniu za cudowną obronę klasztoru w czasie potopu szwedzkiego. Pielgrzymów witał łowicki biskup pomocniczy Wojciech Osial.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Posłani w pokoju Chrystusa” pątnicy szli z tym hasłem modląc się o pokój w sercach i na świecie, dziękując za bł. prymasa Wyszyńskiego.

– Dziękujemy Panu Bogu za to, że dał nam takiego pasterza, dzisiaj ciesząc się z jego wieloletniej posługi. Łowiczanie mówili: „Innegośmy pana nigdy nie mieli, jeno Prymasa”. Chcemy mu za to wszystko podziękować i prosić, by dalej nam pasterzował – powiedział przewodnik pielgrzymki ks. Wiesław Frelak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marta, która z Łowicza pielgrzymuje od już od 7 lat podkreśla, że „choć jest to ciężka droga, nie ma co się oszukiwać, to jednak warto. – To są rekolekcje w drodze, tego warto doświadczyć, a samo zwieńczenie, wejście do Częstochowy, jest po prostu najpiękniejszą nagrodą, jaką można otrzymać – powiedziała pątniczka.

Marcin ze Zduńskiej Dąbrowy dodał, że „pielgrzymka daje inne spojrzenie na rzeczywistość”. – Po prostu daje nam odwagę do życia we współczesnym świecie – powiedział.

W kazaniu podczas Mszy św. bp Osial podkreślał, że „pielgrzymka jest cudowna ponieważ jest świadectwem dla świata”. Jak wyjaśniał w tej pielgrzymce „idzie nasza wiara, wiara tradycyjna, prosta, ale niezwykle głęboka i szczera”.

– Dajemy świadectwo, że zachowujemy zwyczaje religijne, zwyczaje naszych ojców, otrzymane jako dziedzictwo, którego nie możemy w żaden sposób zniszczyć – mówił kaznodzieja podkreślając, że pielgrzymi swoją modlitwą i pokorą poruszają serca. – Modlicie się za nas, za nasze cierpienia, choroby, prosicie o zgodę w rodzinach i o pokój na świecie. Niesiecie ciężary i krzyże za nasze grzechy i wielkie wam Bóg zapłać za to! – mówił bp Osial.

Podziękował też za tegoroczne orędzie pokoju, które nieśli „Posłani w pokoju Chrystusa”. – Człowiek, który przyjmuje Komunię św., który adoruje Najświętszy Sakrament ten jest posłańcem pokoju. Modliliście się o pokój na świecie, o pokój w bliskiej nam Ukrainie. Dziękujemy za każdy znak tej modlitwy i pokuty w intencji ustania wojny – mówił kaznodzieja. Zauważył, że „w trakcie pokoju synowie grzebią swoich ojców, podczas wojny ojcowie grzebią swoich synów. I to jest ten wielki dramat”. – Niech Pan Bóg wysłucha nasze wołanie o pokój! – modlił się bp Osial.

Reklama

W przeciwieństwie do dwóch ostatnich lat, pielgrzymka odbywała się w tradycyjnej formie. Paulini nazywają łowicką pielgrzymkę „jaskółką”, gdyż niejako rozpoczyna ona sezon pieszego pielgrzymowania do tronu Matki Bożej.

Tradycyjnie pątnicy weszli na Jasną Górę w łowickich regionalnych strojach, niosąc polskie flagi.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2022-06-04 19:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Partytura „Missa Latina” Zdzisława Szostaka na Jasnej Górze

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Polski kompozytor i dyrygent Zdzisław Szostak przekazał na Jasną Górę partyturę swojego największego utworu „Missa Latina”. Powierzenie wydrukowanego egzemplarza partytury, zaopatrzonego dedykacją, autor uznał za jedną z bardziej znaczących decyzji w swoim życiu. Opiekunowie siedziby Królowej Polski są, według maestro Szostaka, najlepszym gwarantem spożytkowania wszystkich wartości duchowych, jakie zostały zawarte w przekazanym dziele. Autor ma głęboką wiarę, iż w rękach paulinów i pod opieką Matki Bożej „Missa Latina” uzyska możliwość trafienia do szerokiego grona miłośników muzyki klasycznej, oraz wszystkich, którzy cenią chrześcijańską tradycję naszej kultury i wiary.

Więcej ...

Prawo ucznia do udziału w rekolekcjach

2024-03-25 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Antyreligijne organizacje pozarządowe wysyłają pisma do dyrektorów szkół, w których organizowane są rekolekcje. Może to mieć na celu wywołanie tzw. „efektu mrożącego”, czyli wzbudzenia wśród dyrektorów szkół obawy przed organizacją rekolekcji.

Więcej ...

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...