Reklama

Niedziela Lubelska

KUL otwiera nowy kierunek medyczny we współpracy z Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza"

KUL podpisał w poniedziałek 6 czerwca 2022 r. porozumienie o współpracy z Uniwersytetem „La Sapienza” i Polikliniką Gemelli w Rzymie. W wydarzeniu wziął udział Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek
 .

KUL

KUL podpisał w poniedziałek 6 czerwca 2022 r. porozumienie o współpracy z Uniwersytetem „La Sapienza” i Polikliniką Gemelli w Rzymie. W wydarzeniu wziął udział Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek .

Współpraca naukowo-badawcza z Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza" w Rzymie jest gwarantem wysokiego poziomu studiów medycznych na KUL, które rozpoczną się w najbliższym czasie – powiedział rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski. W poniedziałek, 6 czerwca 2022 r. w Rzymie KUL podpisał porozumienie o współpracy z Uniwersytetem „La Sapienza" oraz Polikliniką Gemelli. W spotkaniu wzięli udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.

Podczas spotkania min. Przemysław Czarnek zaznaczył, że w dziedzinie medycznej wszystko, co jest robione, robione jest z myślą o drugim człowieku, co głęboko wpisuje się w chrześcijańską postawę. „Jestem przekonany, że to spotkanie pozwoli nam już dziś rozpocząć współpracę w konkretnych projektach naukowych, w których centrum jest człowiek"– powiedział na spotkaniu Minister Edukacji i Nauki.

Ks. prof. Kalinowski podkreślił, że dzięki współpracy z najlepszymi uczelniami na świecie, studenci medycyny na KUL będą mogli zdobywać wiedzę na podstawie najnowszych badań i od najwybitniejszych specjalistów. „Rozwijanie wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych, klinicznych i społecznych, współpraca w zakresie badań naukowych i medycznych w szpitalach i na terenie uczelni medycznych oraz rozszerzenie i wzmocnienie zdolności i potencjału zarówno pracowników i studentów to tylko niektóre z możliwości jakie dają podpisane dziś porozumienia" – podkreślił rektor KUL.

„Wierzę, że wraz z otwarciem nowego kierunku studiów rozpoczyna się nowy rozdział w historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Medycyna na KUL w naturalny sposób wpisuje się w głęboko chrześcijańskie spojrzenie na naturę człowieka jako na jedność duchowo-cielesną. Tego uczył nas nasz wieloletni profesor – św. Jan Paweł II. Tym dziś chcemy żyć" – podkreślił Rektor KUL.

Reklama

Ks. prof. Kalinowski nawiązując do słów Encykliki Evangelium Vitae Jana Pawła II podkreślił, iż życie każdego człowieka jest wartością samą w sobie, a naszym zadaniem jest obrona jego nienaruszalności na każdym jego etapie. „Jesteśmy wezwani do otoczenia życia opieką i szacunkiem, zwłaszcza życia naznaczonego przez chorobę i starość, dlatego chcemy dołożyć wszelkich starań, by kształcenie przyszłej kadry medycznej było na najwyższym możliwym poziomie" – podkreślił rektor KUL.

KUL i Uniwersytet Rzymski „La Sapienza" zadeklarowały m.in. zaangażowanie w działania w zakresie projektów: INOFLAM – obejmującego badania laboratoryjne i kliniczne chorób zwyrodnieniowych, takich jak zwłóknienie, nowotwory i choroby serca, oraz ANDROMEDA – skupiający się na ekstrakcji i identyfikacji naturalnych antybiotyków i leków przeciwzapalnych wytwarzanych przez organizmy jednokomórkowe w warunkach nieważkości (mikrograwitacji).

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jesienią 2023 r. rozpocznie kształcenie przyszłych lekarzy. Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób. Wcześniej Instytut Nauk o Zdrowiu KUL nawiązał również ścisłą współpracę z Medical College of Wisconsin w USA w zakresie wymiany akademickiej i badań medycznych, głównie w zakresie onkologii. Ponadto KUL podejmuje współpracę z fakultetem medycyny Universidad de Pamplona, który jest jednym z najlepszych w Europie prywatnym ośrodkiem kształcenia lekarzy.

2022-06-07 07:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Siostra zakonna pierwszy raz w historii prorektorem KUL

albertynki.pl

Siostra zakonna pierwszy raz w historii prorektorem KUL. Siostra dr hab. Beata Zarzycka, profesor KUL, to pierwsza zakonnica w historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, której powierzona została funkcja prorektora. Zajmie się sprawami nauki i kadr.

Więcej ...

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30
Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Więcej ...

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Kościół

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...