Reklama

Wiadomości

Premier: wojna na Ukrainie zredefiniuje Europę i być może cały świat

PAP/Tomasz Gzell

Putin wydestylował ze współczesnej historii wszystko co najgorsze - nacjonalizm, imperializm i kolonializm; wojna na Ukrainie, z którą mamy do czynienia, zredefiniuje Europę i być może cały świat - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki w piątek przemawiał podczas pierwszego dnia XII kongresu "Polska Wielki Projekt", który rozpoczął się w Warszawie. Podkreślił, że wojna na Ukrainie, "z którą mamy do czynienia, zredefiniuje Europę i być może cały świat".

Szef rządu podkreślił, że Putin i Kreml "wydestylowali" ze współczesnej historii wszystko co najgorsze - nacjonalizm, imperializm i kolonializm. "Nacjonalizm, bo Putin wciąż cieszy się ogromnym poparciem narodu rosyjskiego", "imperializm, bo Putin nie kryje się z tym, że chce odtworzyć dawne imperium", z kolei "kolonializm w świecie wolnym (...) toczy się o to, kto będzie realizował najwyższe marże, kto będzie miał najwyższe zyski" - powiedział.

Przypominając historie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zaznaczył, że "mieliśmy wtedy szansę utworzyć mocarstwo". Dodał, że mieliśmy wtedy do czynienia z niezdolnością "ówczesnej elity państwa polskiego do zrozumienia natury narodowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów".

Niezrozumienie to "było tak głębokie" - kontynuował Morawiecki - że doprowadziło do powstania Bohdana Chmielnickiego (powstania kozackiego przeciwko Rzeczypospolitej), które "jest symboliczne w naszej historii". Morawiecki podkreślił, że wcześniej odbyły się powstania ostrzegawcze, ale "ówczesne elity powinny zrozumieć, co tamci mieszkańcy tego 3. członu Rzeczypospolitej chciały nam powiedzieć".

Premier wskazał, że brak zrozumienia przekreślił szanse na utworzenie wówczas przez Rzeczpospolitą mocarstwa. "Ta wielka szansa, którą tylko wtedy mogliśmy wykorzystać" - powiedział i dodał że dziś taka szansa "znowu staje przed nami".

Szansę tę zawdzięczamy narodowi ukraińskiemu, który "bohatersko dzisiaj broni swojej wolności, ale także naszej wolności. "Broni swojej racji stanu, ale także europejskiej racji stanu" - dodał. "Europa musi wyrwać się z tej geopolitycznej drzemki, jeśli nie chce przegrać także swojej przyszłość" - powiedział.

Podziel się cytatem

Reklama

Morawiecki przypomniał, że podczas poprzednich kongresów "Polska Wielki Projekt" zastanawiano się "co trzeba zrobić, aby Polska była wielka". "By Polska faktycznie była tym wielkim projektem, musi być osadzona w wielkim projekcie europejskim" - podkreślił.

Premier powiedział, że tak jak powstanie listopadowe "uratowało tworzącą się wówczas Belgię", tak dziś "Ukraina walczy dokładnie w taki sam sposób o naszą wolność". "Wojna, z którą mamy do czynienia, zredefiniuje Europę i być może cały świat" - powiedział Morawiecki.(PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk, Grzegorz Bruszewski

amk/ gb/ itm/

2022-06-10 12:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier: Rosja dopuszcza się niedopuszczalnych działań: brak zwrotu wraku i czarnej skrzynki Tu-154 M

Po stronie rosyjskiej jest cały czas opór; Rosja dopuszcza się niedopuszczalnych działań: brak zwrotu wraku i czarnej skrzynki Tu-154 M - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, pytany o wyemitowany 11 kwietnia film przedstawiający ustalenia raportu końcowego podkomisji smoleńskiej.

Więcej ...

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

Więcej ...

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Sto czterdzieści jeden

Niedziela Częstochowska

Sto czterdzieści jeden

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...