Reklama

Kościół

Niektóre diecezje wydały dekrety ws. dyspensy na piątek po Bożym Ciele

Episkopat News

Kilku biskupów, w tym metropolita warszawski, lubelski i przemyski oraz ordynariusz warszawsko-praski wydali już dekrety w sprawie dyspensy od charakteru pokutnego w piątek po Bożym Ciele, w tym od zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.

W zamian za to, wiernych zobowiązano np. do czynów pokutnych czy ofiary na misje.

Podziel się cytatem

"Na podstawie kanonu 87 § 1, uwzględniając treść kanonu 1250-1252 Kodeksu prawa kanonicznego, mając na uwadze dobro duchowe wiernych diecezji warszawsko-praskiej, biskup Romuald Kamiński udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia przypadającego w piątek, 17 czerwca 2022 roku" - przekazano w dekrecie opublikowanym na stronie diecezji.

Poinformowano, że z dyspensy mogą skorzystać diecezjanie oraz goście, którzy w tym dniu będą przebywali na terenie diecezji warszawsko-praskiej.

"Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących lub uchodźców" - wyjaśnił kanclerz kurii ks. dr Dariusz Szczepaniuk.

Reklama

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz również udzielił dyspensy na piątek tłumacząc swoją decyzję względami duszpasterskimi. "Piątek 17 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni".

Kardynał Nycz zachęcił, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarować "dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego".

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik wskazał, by zastąpić wstrzemięźliwości "innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłosierdzia i pobożności", zaś metropolita przemyski, abp Adam Szal zobowiązał wiernych korzystających z dyspensy "do złożenia ofiary na misje".

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W związku z tym, wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych, takich jak modlitwa, post i jałmużna.

Podziel się cytatem

"Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę" – przypomnieli biskupi w komunikacie po 362. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Wieliczce w dniach 21-22 czerwca 2013 roku.

"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa" - wskazuje Kodeks Prawa Kanonicznego.

Dokument wyjaśnia, że do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat. Natomiast post mają obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia.

2022-06-14 07:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chrześcijański post przedłuża życie

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Sto czterdzieści jeden

2022-11-28 00:25

Karol Porwich

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem– mówił w homilii abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama