Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: „Posłani - Trzeźwi - Wolni” - 41. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

Karol Porwich/Niedziela

Za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim przypomniano, że „trzeźwość jest polską racją stanu”, bo troska o wolność od pijaństwa i uzależnień jest troską o przyszłość całego narodu. Pod hasłem POSŁANI-TRZEŹWI-WOLNI na Jasnej Górze odbyła się 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. To czas ekspiacji za grzechy pijaństwa i modlitwy o odnowienie ducha wolności od nałogów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórskie spotkanie jest także wyrazem wdzięczności za zaangażowanie w działania na rzecz trzeźwości rodaków wielu ludzi czy środowisk. Dzieje się tak przez własny przykład abstynencji, modlitwę, różne formy wsparcia.

Jak wyjaśnił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w myśl tematu roku duszpasterskiego w Polsce „Posłani w pokoju Chrystusa”, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoje zbawienie, ale też zbawienie innych, a grzech pijaństwa jest zagrożeniem także duchowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za bł. ks. Bronisławem Markiewiczem bp Bronakowski uwrażliwiał, że „Polska albo będzie trzeźwa albo jej wcale nie będzie”. Zwrócił uwagę, że podstawowym obszarem troski o trzeźwość jest rodzina. – Jeżeli moglibyśmy najkrócej powiedzieć, to rodzina chroni miłością. Tam gdzie jest miłość w rodzinie, tam nie ma problemów z nadużywaniem alkoholu czy sięganiem różnego rodzaju używki prowadzące do uzależnień – powiedział bp Bronakowski. Zauważył, że czynnikiem chroniącym jest też religijność, głęboka wiara, formacja duchowa w różnych wspólnotach.

Bp Bronakowski podkreślił też, że samorząd i państwo muszą podjąć zdecydowane działania nad ochroną trzeźwości w ojczyźnie. Tu zwrócił uwagę przede wszystkim na likwidację reklamy alkoholu, potrzebę ograniczenia ekonomicznej i fizycznej dostępności do alkoholu. Przypomniał, że w Polsce jest czterokrotnie więcej punktów sprzedaży alkoholu niż określa to Światowa Organizacja Zdrowia, a cena alkoholu jest jedną z niższych w skali światowej.

W homilii przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych podkreślił, że wolności w żaden sposób nie da się pogodzić z panującym pijaństwem. – Bo wolność narodu nie mierzy się tylko nienaruszalnością granic, wolnymi wyborami i innymi swobodami obywatelskimi. Wolność narodu mierzy się przede wszystkim wiernością prawu Bożemu, wiernością chrześcijańskiemu dziedzictwu - wyjaśnił bp Bronakowski.

Reklama

Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości zgromadziła głównie diecezjalnych duszpasterzy trzeźwości, zakonnych referentów trzeźwości oraz przedstawicieli różnorakich środowisk, wspólnot i bractw zaangażowanych w służbę na rzecz trzeźwości. Jasnogórskie spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń.

Podziel się cytatem

Reklama

Wacław z Rzeszowa należy Diakoni Wyzwolenia Człowieka i do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Krucjata Wyzwolenia Człowieka to program krzewienia abstynencji zainicjowany przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz Ruch Światło-Życie. Skupia tylko całkowitych abstynentów. Podstawową formą działania jest świadectwo stylu życia jej członków. Jak wyjaśnia pan Wacław członkowie wspólnoty modlą się za innych, o uwolnienie z nałogów: alkoholu, papierosów, narkotyków czy seksu. - Organizujemy rekolekcje dla osób uzależnionych i współuzależnionych (bo żona alkoholika jest osobą współuzależnioną). Tłumaczymy ludziom, że alkohol nie jest właściwą drogą, że życie w trzeźwości jest normalne i szczęśliwe. Cieszymy się, że ludzie szukają ratunku. To wielka radość, jeżeli na 100 osób uzależnionych uda nam się uratować jednego człowieka – powiedział członek Krucjaty.

Reklama

Mężczyzna również przeszedł trudną drogę, zanim zaczął „ratować ludzi”, bo sam był uzależniony. Jak zauważył, alkohol niszczy wszystko: relacje małżeńskie, z dziećmi i bliskimi. - Jestem alkoholikiem, trzeźwieję już 22 lata. Rozpadła się moja rodzina, to oni byli najbardziej poszkodowani w moim uzależnieniu. Alkohol niszczył moje myślenie, nie panowałem nad swoim zachowaniem. To nie jest takie łatwe, jak ktoś mówi „wytrzeźwiej”. Trzeźwość jest procesem, nauką uczenia się kontroli swoich emocji, uczęszczaniem na mitingi anonimowych alkoholików i przede wszystkim oddaniem tego Bogu - opowiadał pan Wacław.

Dodał, że bez wsparcia rodziny nie przetrwałby ciężkich chwil. Dziś Matce Bożej dziękuję za trzeźwość, szczęśliwą rodzinę i że teraz może nieść pomoc innym.

- Chciałam zmienić swoje życie, chciałam być dumna z siebie, nie zadawać sobie pytania, dlaczego ja tak nisko upadłam? Tylko doceniać talenty, które dostałam od Boga i by każdy mnie szanował - powiedziała pani Maria z okolic Krosna. Jak opowiadała, od ośmiu lat jest trzeźwa, należy do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i to dodaje jej sił. Przyjechała do Matki Bożej, żeby podziękować za wytrwałość, ale też prosić o uzdrowienie z nałogu dla swojego brata.

Reklama

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych podkreślił potrzebę mobilizacji całego społeczeństwa do działań trzeźwościowych. Zauważył, że potrzeba nie tylko specjalistów precyzyjnie określających współczesne zagrożenia, ale ludzi zdolnych swoją postawą budować świat ludzi wolnych.

Bp Bronakowski wskazał, że w Polsce alkohol jest jedną z trzech przyczyn przedwczesnej śmierci, rocznie zabija ponad 20 tys. osób, czyli populację jednego miasteczka.

Zachęcał do promowania nowej kultury wolności w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym i do podjęcia dobrowolnej abstynencji. – Nie lękajmy się przeciwności, nie lękajmy się tych, co rozpijają naród, przecież Chrystus, zapewnia nas, że kto straci życie z Jego powodu, ten je zachowa – apelował przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-06-19 11:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórskie dożynki 2018

Bożena Sztajner/Niedziela

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę i Święto Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki odbywa się 1-2 września na Jasnej Górze

Więcej ...

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Więcej ...

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...