Reklama

Kościół

Rzym: dzisiaj rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin

Rzym

Ks. Zbigniew Tracz

Rzym

Dzisiaj w Rzymie rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin, które potrwa do niedzieli, 26 czerwca. Tematem spotkania są słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Wydarzenie o niespotykanej dotąd formule, charakteryzuje się „wieloośrodkowym i powszechnym” wymiarem. Głównym miejscem spotkania jest Rzym, ale w tych samych dniach każda diecezja będzie mogła zorganizować lokalne spotkanie dla swoich rodzin i wspólnot.

Każda rodzina na świecie może więc wziąć udział w tym spotkaniu, zaplanowanym w szóstą rocznicę [publikacji adhortacji apostolskiej] «Amoris laetitia» i cztery lata po [wydaniu adhortacji] «Gaudete et exsultate»” - podkreślił to papież Franciszek w swoim przesłaniu wideo. „Tym razem - dodał papież - będzie to zrządzenie Opatrzności, aby zrealizować ogólnoświatowe wydarzenie, w którym będą mogły wziąć udział wszystkie rodziny, które chcą czuć się częścią wspólnoty kościelnej”.

Przeczytaj także: Modlitwa i hymn X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie

Franciszek zachęcił wspólnoty diecezjalne, aby w miarę możliwości zaplanowały inicjatywy oparte na temacie Spotkania. „Proszę was, abyście byli żywiołowi, aktywni i kreatywni, abyście organizowali się wraz z rodzinami, zgodnie z tym, co będzie miało miejsce w Rzymie. Jest to cenna okazja, aby z entuzjazmem poświęcić się duszpasterstwu rodzin: małżonkowie, rodziny i duszpasterze razem. Odwagi, dlatego drodzy duszpasterze i drogie rodziny, pomagajcie sobie nawzajem w organizowaniu spotkań w diecezjach i parafiach na wszystkich kontynentach. Życzymy udanej podróży na następne Światowe Spotkanie Rodzin!” – powiedział Ojciec Święty.

Do Światowego Spotkania Rodzin Franciszek odniósł się po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” 19 czerwca: „Dziękuję biskupom, proboszczom i pracownikom duszpasterstwa rodzin, którzy zwołali rodziny na chwile refleksji, celebracji i świętowania. Przede wszystkim dziękuję małżonkom i rodzinom, które będą dawać świadectwo o miłości rodzinnej jako powołaniu i drodze do świętości. Dobrego spotkania!” - życzył papież.

X Światowe Spotkanie Rodzin rozpocznie się w środę 22 czerwca Festiwalem Rodzin w obecności Ojca Świętego w watykańskiej Auli Pawła VI. Tam też będą się odbywać wszystkie konferencje i panele dyskusyjne. Podczas środowego spotkania, do udziału w którym zaproszeni są nie tylko uczestnicy Spotkania Rodzin, ale też mieszkańcy Rzymu i pielgrzymi, którym udało się odebrać bezpłatne wejściówki, uczestnicy wysłuchają najpierw świadectw pięciu rodzin. Będą one opowiadały o sposobach, w jaki Pan Bóg zainterweniował w różnego rodzaju trudności. Wśród przemawiających, znajdą się m.in. rodzice kandydatki na ołtarze Chiary Corbelli Petrillo, która poświęciła swoje zdrowie i życie dla ratowania synka, a także Zakia Seddiki - muzułmanka, żona zamordowanego w ubiegłym roku ambasadora Włoch w RDC, Luki Attanasiego. Odpowiedzią na te świadectwa będzie przemówienie Ojca Świętego. Podczas wieczornego koncertu wystąpią m.in. muzycy z popularnej we Włoszech grupy Il Volo, którzy w spotkaniu rodzin uczestniczą wspólnie ze swoimi rodzinami. Podczas spotkania odbędzie się też telemost, łączący uczestników spotkania z ukraińskimi rodzinami w Kijowie.

Reklama

W czwartek 23 czerwca tematem dnia będzie miłość rodzinna. Po pierwszej konferencji pt. „Kościół domowy i synodalność”, dwa panele dyskusyjne podejmą temat: „Małżonkowie i kapłani razem w budowaniu Kościoła” oraz „Młodzi i osoby starsze razem dla Kościoła jutra”. Po drugiej konferencji „Towarzyszenie w pierwszych latach małżeństwa” odbędą się dwa kolejne panele: „Miłość rodzinna w czasie próby” (mowa będzie m.in. o zdradzie małżeńskiej i porzuceniu) oraz „Towarzyszyć ojcostwu i macierzyństwu” (w tym również o adopcji). Dzień zakończy się koncertem muzyki klasycznej zatytułowanym "Radość Muzyki" i zwiedzaniem Pałacu Laterańskiego, który jest otwarty dla pielgrzymów od 20 do 26 czerwca, oferując zwiedzanie z przewodnikiem, w wielu językach. Z kolei w Bazylice św. Jana na Lateranie, z którą sąsiaduje pałac, od 19 do 26 czerwca obecne są relikwie świętych małżonków i rodziców św. Tereski od Dzieciątka Jezus - Ludwika i Zelii Martin.

Tematem piątku 24 czerwca będzie powołanie. Pierwsza konferencja dotyczyć będzie tożsamości i misji rodziny chrześcijańskiej. Nastąpią po niej dwa panele „Być chrześcijaninem w erze cyfrowej” oraz „Powołanie i misja na peryferiach egzystencjalnych” (wśród migrantów, osób pogrążonych w nałogach, gdy w rodzinie panuje przemoc”. Wśród panelistów znajdą się m.in. Gustavo Huguenin i Fabiola Goulart - brazylijskie małżeństwo specjalistów od mediów społecznościowych, związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, którzy w 2015 r. wybrali się w roczną podróż poślubną do Krakowa, gdzie współorganizowali spotkanie młodych z papieżem. Po drugiej konferencji tego dnia „Katechumenat małżeński” odbędzie się panel na temat formacji osób towarzyszących i wychowawców, a następnie przejazd do kilkunastu parafii rzymskich, w których odbędzie się panel o komunii rodzinnej „w stylu komunii kościelnej”, a także spotkania i modlitwy w grupach językowych i narodowych. Pielgrzymi z Polski spotkają się tego dnia w kościele Santa Maria in Campitelli, w którym odbędzie się wieczór uwielbienia, animowany przez Fundację "Tak dla Rodziny" i duszpasterstwo Polaków w Rzymie.

Reklama

Tematem soboty 25 czerwca będą „drogi świętości”. Dzień rozpocznie adoracja eucharystyczna, po której uczestnicy spotkania wysłuchają konferencji „Beltrame Quattrocchi: Rodzina drogą świętości”. Dróg świętości dotyczyć będzie też przedostatni panel dyskusyjny, a na ostatnim zostanie przedstawiona ksiażka poświęcona świętym i błogosławionym małżonkom, przygotowana przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Wieczorem na Placu św. Piotra papież odprawi Mszę św. dla uczestników spotkania, a także mieszkańców i pielgrzymów, znajdujących się w Wiecznym Mieście. Na zakończenie Eucharystii odbędzie się też uroczyste posłanie rodzin.

W niedzielę 26 czerwca ponownie zgromadzą się oni na placu św. Piotra, by wziąć udział w modlitwie „Anioł Pański” i wysłuchać papieskiego przesłania dla rodzin.

Reklama

Wszystkie najważniejsze spotkania, począwszy od środy 22 czerwca, kiedy to w obecności papieża Franciszka będzie miał miejsce Festiwal Rodzin będą transmitowane na żywo przez stację Tv2000, we współpracy z Vatican Media. Patronami całego spotkania są bł. Ludwik i Maria Beltrame Quattrocchi, a przez całe spotkanie w Auli Pawła VI wystawiony będzie relikwiarz, zawierający relikwie oraz pamiątki błogosławionych małżonków, m.in. ich egzemplarz Pisma Świętego, pierścionek zaręczynowy i obrazek MB Pompejańskiej, podarowany Ludwikowi przez żonę.

Na Spotkanie udała się też delegacja Kościoła w Polsce. W jej składzie znajduje się pięć małżeństw z kilku diecezji z bp Wiesławem Śmigilem, przewodniczącym Rady ds. Rodziny KEP, biskupem sosnowieckim Grzegorzem Kaszakiem, członkiem Rady ds. Rodziny, ks. Przemysławem Drągiem i ks. Robertem Wielądekiem (ustępującym i nowym dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin) oraz Beatą Choroszewską, krajową doradczynią życia rodzinnego.

Do Rzymu udał się ponadto wraz z 50 przedstawicielami rodzin polonijnych z całego świata bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Obecna jest także rodzina z Ukrainy, której pobyt w Rzymie sfinansował Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Światowe Spotkania Rodzin zainicjował św. Jan Paweł II. Pierwsze odbyło się w Rzymie w 1994 r. pod hasłem „Rodzina sercem cywilizacji miłości”. Kolejne organizowane są zazwyczaj co trzy lata. X Światowe Spotkanie Rodzin zakończy trwający od 19 marca 2021 r. Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Hasłem spotkania są słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”. Światowe Spotkania Rodzin mają na celu prowadzenie dialogu, ukazywanie roli rodziny w ewangelizacji, a także umocnienie tożsamości rodziny.

2022-06-22 09:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół chce pomagać rodzinom

PAP/EPA/Maurizio Brambatti

X Światowe Spotkanie Rodzin zakończyło się 26 czerwca w Rzymie. Tematem spotkania były słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”.<

Więcej ...

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

Blisko z babciami i dziadkami

2023-02-08 09:12

Agnieszka Dziarmaga

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień...

Kościół

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...