Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach

Archiwum Parafii

W sercu Boga

Monumentalna świątynia parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach w dekanacie Łódź-Olechów góruje swoim majestatycznym pięknem nad okolicą. Jej mury wypełnia gorliwa modlitwa parafian, którzy od wielu lat wypraszają u Boga liczne łaski dla siebie oraz swoich bliskich.

Historia parafii

Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiły się już w 1346 roku, a kilkaset lat później został wybudowany drewniany kościół. W drugiej połowie XIX w. budynek świątyni odnowiono i upiększono. Początek ubiegłego stulecia to podjęcie przez parafian budowy nowego Domu Bożego, uwieńczone aktem dedykacji, który miał miejsce krótko przed rozpoczęciem konfliktu zbrojnego, jakiego świat jeszcze nie widział. Zniszczenia I wojny światowej zrujnowały także kurowiecką świątynię. Projekt jej odbudowy sporządził architekt Stefan Szyller – absolwent ASP w Petersburgu, który zaprojektował liczne budowle sakralne i obiekty użyteczności publicznej. Cała parafia z zapałem ruszyła do pracy przy wznoszeniu murów kościoła – najstarsi parafianie wspominają historie opowiadane przez ich dziadków, jak mieszkańcy Kurowic i okolicznych wiosek taczkami dostarczali materiał na budowę – mówi ks. Maciej Łazanek, proboszcz. Na pamiątkę dramatycznych okoliczności odbudowy, w zewnętrzne ściany kościoła wmurowano łuski pocisków, by pamięć o wojnie była przestrogą dla przyszłych pokoleń.

Piękno sacrum

Ołtarz główny został zbudowany z drzewa dębowego w stylu neogotyckim, z obrazem malowanym na płótnie przedstawiającym Chrystusa Miłosiernego. Powyżej nad obrazem umieszczony jest Chrystus na krzyżu w otoczeniu dwóch aniołów, a powyżej umieszczone jest Serce Pana Jezusa, nad którym unosi się Duch Święty w postaci gołębicy. Całość ołtarza zwieńczają wieżyczki, Po prawej i lewej stronie znajdują się rzeźbione postacie św. Kazimierza i św. Stanisława Kostki. Wchodząc do kaplicy możemy dostrzec późnorenesansowy ołtarz z pierwszej połowy XVII w. z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem w srebrnej sukience oraz owalnymi medalionami przedstawiającymi św. Krzysztofa i św. Dorotę po bokach oraz sceną Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w predelli. Do całości wnętrza świątyni świetnie komponują się witraże, sprzyjając atmosferze modlitewnego skupienia oraz wyciszenia.

Reklama

Duszpasterska codzienność

Parafia liczy obecnie ponad 4 tys wiernych. Poza rodzinami które mieszkają na jej terenie od pokoleń i aktywnie włączają się w propozycje duszpasterskie, sprowadza się coraz większa liczba nowych mieszkańców - pochodzą oni w większości z Łodzi, a szukają u nas ciszy i odpoczynku od miejskiego zgiełku. Naszym zadaniem jako duszpasterzy jest pokazywanie wszystkim drogi do Boga – zaznacza ks. proboszcz. Parafianie chętnie angażują się w działalność grup formacyjnych. Bardzo liczną wspólnotą jest Żywy Różaniec, składający się z 20 róż. Ta forma modlitwy przyciąga zarówno młodych, jak i starszych. W parafii działają także aż trzy schole: dziecięca oraz dwie młodzieżowe. Dzięki nim liturgia jest ubogacana pięknym śpiewem, czego przykładem było czuwanie w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Prężnie działa oaza – postać ks. Franciszka Blachnickiego wciąż inspiruje oraz zachęca do pogłębiania własnej wiary oraz ewangelizacji najbliższego otoczenia. Szczególnie dziś widać, jak potrzebne jest zaangażowanie w sprawy Kościoła, bo przecież ksiądz nie dotrze wszędzie. Osoby świeckie swoim przykładem życia i gorliwości potrafią pociągnąć do Pana tych, co znajdują się na obrzeżach wiary. Model formacji zaproponowany przez ks. Blachnickiego daje świetne możliwości rozwoju swojej relacji z Bogiem – podkreśla ks. Łazanek. Wielu parafian odbywa swoją formację w Odnowie w Duchu Świętym. Przy ołtarzu widać dużą liczbę służby liturgicznej; w ostatnim czasie przyjęto do niej kilku nowych kandydatów. Charakter rolniczy parafii sprawia, że celebruje się Dni Krzyżowe z obrzędem poświęcenia pół oraz dożynki połączone z parafialnym festynem, który w ubiegłym roku zgromadził tysiące osób.

Reklama

Troska o powołania

W każdy pierwszy czwartek miesiąca jest sprawowana Msza św. w intencji powołań do służby Bożej, a biorą w niej udział m.in. rodzice kleryków. Moc tej modlitwy przynosi konkretne owoce: dwa lata temu parafia przeżywała uroczystość święceń prezbiteratu ks. Konrada Sulmirskiego, a tym roku dar sakramentu kapłaństwa otrzymał ks. Damian Klepacz. Na roku propedeutycznym w seminarium duchownym rozpoczął swoją formację kolejny kandydat. Ks. proboszcz ma nadzieję, że kolejni kandydaci niebawem zastukają do seminaryjnej furty. Posługę ks. Macieja Łazanka wspiera wikariusz ks. Kamil Siuta oraz rezydent ks. kan. Tadeusz Nosal, który wcześniej pełnił funkcję proboszcza.

- Serdecznie zapraszam wszystkich parafian i czytelników na uroczystości ku czci Najświętszego Serca Jezusowego. Obchody tego święta przenosimy na najbliższą niedzielę przypadającą po tej uroczystości; w tym roku będzie to 26 czerwca. Sumie odpustowej będzie przewodniczyć neoprezbiter ks. Damian Klepacz. W trudnych czasach, gdy tak wiele obaw i niepewności towarzyszy naszej codzienności, znajdziemy ukojenie przy Sercu Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności – kończy z uśmiechem ks. proboszcz.

2022-06-04 23:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. Świętej Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Chorzęcinie

Justyna Kunikowska

Więcej ...

Hiroszima: Dzięki Maryi przetrwali nuklearny armagedon

Wikipedia

Nie mieli prawa przeżyć. Powinni spłonąć lub umrzeć na chorobę popromienną. Dzięki Maryi jednak przetrwali nuklearny armagedon.

Więcej ...

„Gwiazda Europy”. Koncerty poświęcone Edycie Stein

2022-08-09 16:55
Koncert

Marzena Cyfert

Koncert "Gwiazda Europy" w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

Koncert pod kierownictwem prof. Andrzeja Kosendiaka, upamiętniający niezwykła wrocławiankę, patronkę Europy odbył się 8 sierpnia w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu. Wpisuje się on w obchody Roku Edyty Stein.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Wiara

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Wiadomości

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiadomości

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiara

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej...

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

Wiadomości

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Wiara

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

Kościół

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji