Reklama

Kościół

Lublin: święto patronalne KUL

kul.pl

– Kontemplacja Serca Bożego i medytacja nad słowem Bożym prowadzą do odkrycia, że Bóg, w którego wierzymy i któremu ufamy jest Miłością – powiedział dziś podczas Mszy św. w kościele akademickim w Lublinie biskup polowy Wiesław Lechowicz. Ordynariusz Wojskowy koncelebrował liturgię w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, które jest świętem patronalnym KUL.

W homilii bp Lechowicz przywołał fragment ze statutu uczelni: „Zadaniem Uniwersytetu jest poszukiwanie i przekazywanie prawdy poprzez prowadzenie badań naukowych w duchu idei veritas in caritate” czyli prawdy w miłości.

Wskazał, że katedrą "prawdy w miłości" jest Najświętsze Serce Jezusa.

Zdaniem bp. Lechowicza druga prawda, której katolicki uniwersytet winien szczególnie służyć zawiera się w wezwaniu: „Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności”. – Litanijne wezwanie mówi o wszystkich skarbach mądrości, to znaczy nie ogranicza mądrości tylko do wymiaru intelektualnego. Chodzi i o mądrość umysłu, i o mądrość serca, o mądrość słów i czynów, o mądrość w relacji do Boga, drugiego człowieka i samego siebie. Takie rozumienie mądrości znajduje swe potwierdzenie w liście św. Jakuba – apostoł pyta: „Kto spośród was jest mądry?” i odpowiada: „Niech wykaże się w swym nienagannym postępowaniu” (Jk 3,13) – przekonywał Ordynariusz Wojskowy.

Dodał, że w „biblijnym ujęciu mądrość to nie tylko wiedza i poznanie, ale życie będące naśladowaniem Jezusa, wcielonej Bożej Mądrości”. – Serce Boże jako szkoła mądrości życiowej staje się wzorem dla każdej katolickiej uczelni, której absolwenci odznaczają się nie tylko rozległą wiedzą, ale i umiejętnością naśladowania Jezusa – powiedział.

Biskup polowy zachęcił do refleksji nad prawdą kryjącą się w wezwaniu: „Serce Jezusa pokoju i pojednanie nasze”. – Uniwersytet to z założenia miejsce, które łączy, a nie dzieli; które jeśli prowadzi do niepokoju, to tylko twórczego, związanego z procesem badawczym, z poszukiwaniem i odkrywaniem prawdy. Dlatego życzę Wam pokoju serca – powiedział.

– Ponieważ Serce Jezusa jest hojne dla wszystkich, które je wzywają, dlatego jesteśmy dobrej myśli, że nasze dzisiejsze modlitwy i życzenia zostaną wysłuchane – podkreślił.

Reklama

Eucharystię koncelebrował abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL. We Mszy św. uczestniczyła społeczność akademicka uczelni. Po Mszy św. w Auli kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów oraz doktora habilitowanego, listów gratulacyjnych wyróżniającym się pracownikom naukowym i doktorantom, a także wręczenie Nagród im. Anieli hr. Potulickiej oraz promocje doktorskie.

Uczelnia została powierzona opiece Serca Jezusowego przez pierwszego rektora uniwersytetu - ks. Idziego Radziszewskiego. W sposób uroczysty społeczność akademicka obchodzi to święto od 1920 roku. Symbol Najświętszego Serca Jezusa, od którego rozchodzą się ciemnozłote promienie widnieje na uniwersyteckim sztandarze, nawiązuje do niego również ornamentyka insygniów rektorskich.

2022-06-24 13:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Akademickie miasto

Niedziela lubelska 40/2022, str. VII

Igor z Charkowa wybrał studia na KUL

Ks. Mieczysław Puzewicz

Igor z Charkowa wybrał studia na KUL

Wojna przyciąga studentów z Ukrainy do Lublina.

Więcej ...

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Więcej ...

Abp Szewczuk: liczne rosyjskie zbrodnie trzeba osądzić

2022-12-08 16:38

PAP/SERGEI ILNITSKY

Obrońcy Bachmutu proszą o modlitwę za nich – powiedział dziś abp Światosław Szewczuk. Trwają ciężkie walki w okolicach tego miasta. Ukraińcy usiłują odzyskiwać równocześnie tereny obwodu ługańskiego, co utrudniają olbrzymie ilości min rozstawionych tam przez Rosjan. Agresor wciąż ostrzeliwuje też cywilów, m.in. w Mikołajowie czy Chersoniu. Dodatkową zbrodnią jest przymusowa mobilizacja na terenach okupowanych, np. w Melitopolu. „A jednak Ukraińcy bohatersko trwają” – podkreślił hierarcha.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...