Reklama

Wiara

20 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa – znak jedności

Karol Porwich/Niedziela

Św. Paweł Apostoł podkreśla pokojową i jednoczącą rolę Jezusa Chrystusa. Przez swoją odkupieńczą śmierć zniweczył On wszelką przeszkodę, aby stworzyć nową i zjednoczoną ludzkość.

Z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan

Ale teraz w Chrystusie Jezusie wy, którzy niegdyś byliście daleko, staliście się bliscy przez krew Chrystusa. A przyszedłszy zwiastował pokój wam, którzyście daleko, i pokój tym, którzy blisko, bo przez Niego jedni i drudzy w jednym Duchu mamy przystęp do Ojca. A więc nie jesteście już obcymi i przybyszami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga – zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie głowicą węgla jest sam Chrystus Jezus. (Ef 2, 13.17-20)

[zdjecie id="130104"][/zdjecie]

Refleksja

Ludzie zawsze dążyli do jedności – jest to pewien głos ich natury, który pozwala im czuć się braćmi i popycha ich do tworzenia jednej wielkiej rodziny. Bóg oferuje wszystkim dar Kościoła, który jest znakiem i narzędziem jedności. Kościół jest właśnie taki, ponieważ przekazuje przesłanie miłości swojego Założyciela; daje świadectwo żywej jedności w miłości, o którą Chrystus prosił Ojca, zanim złożył najwyższą ofiarę ze swojego życia. Pojednanie, które wypełniło się przez śmierć Chrystusa, zrodziło pokój oraz jedność z Bogiem. W ten sposób we Krwi Chrystusa, która jest naszym pokojem, rodzi się nowa ludzkość, a bycie współobywatelami świętych i domownikami Boga pomaga w przekraczaniu społecznych granic naszych miast i regionów, rozszerza relacje braterskie, sięgające bram nieba. Chrześcijanie, jako członkowie niebiańskiej rodziny, stają się umiłowanymi dziećmi Bożymi oraz posiadają prawo do dziedzictwa, którego im hojnie udziela ich Ojciec Niebieski. Miejsce przebywania tej rodziny Bożej ukazane jest jako budowla: Apostołowie oraz prorocy stanowią fundament owej budowli, natomiast Chrystus jest kamieniem węgielnym, który spaja tę budowlę.

Z dzieła „Przeciw Fabianowi” św. Fulgencjusza z Ruspe, biskupa (Księga 8, 19.20)

Z daru miłości zostało nam udzielone, że to, co celebrujemy na sposób mistyczny, dokonuje się również w rzeczywistości. Dokładnie tak, jak mówi Apostoł: „Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba” (1 Kor 10, 17). Nasz Zbawiciel pragnął, abyśmy na pamiątkę Jego śmierci, prosili o to, o co On prosił dla nas: „Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno” (J 17, 11). O to zatem prosimy dla nas, kiedy składamy w ofierze Ciało i Krew Chrystusa. To była modlitwa, w której Zbawiciel prosił za swoich uczniów, pokazując, że również my, podczas świętej ofiary, powinniśmy wypraszać szczególnie tę łaskę, o którą On, ustanawiając obrzęd tej ofiary, raczył prosić jako najwyższy Kapłan. Jednakże to, o co prosimy, to znaczy o jedność z Ojcem i Synem, otrzymujemy przez jedność duchowej łaski. Podczas gdy święty Kościół modli się w czasie świętej ofiary Ciała i Krwi Chrystusa, aby została mu udzielona łaska Ducha Świętego, tym samym wyprasza dar miłości, przez który jest w stanie zachować jedność w Duchu oraz życie w pokoju.

Reklama

Prośby

Bracia i siostry, wzywajmy dobroci Boga Ojca, aby zachował nas na zawsze w jedności, i wołajmy:

Ty jesteś naszym pokojem, Panie.

Ześlij na nas Ducha Świętego, byśmy potrafili okazać jedność w jednym Ciele, jakim jest Kościół:

Ty jesteś naszym pokojem, Panie.

Ty nas odkupiłeś w odnawiającej wodzie chrztu św.mi w Krwi Chrystusa; daj nam wszystkim jedność serc:

Ty jesteś naszym pokojem, Panie.

Ty nas wyzwoliłeś i zbawiłeś; pomagaj tym, których odkupiłeś przez przelanie swojej Krwi, żyć dla Ciebie i być znakiem jedności dla świata:

Ty jesteś naszym pokojem, Panie.

Boże, strzeż swojego Kościoła rozproszonego po całym świecie, lecz zjednoczonego przez mękę i chwalebną Krew Twojego Syna; udzielaj mu skutecznej obrony przeciwko wszelkim pokusom świata i spraw, by stawał się narzędziem Twojego pokoju. Prosimy o to przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Reklama

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-19 20:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa a zmartwychwstanie

Karol Porwich/Niedziela

Źródłem śmierci jest grzech. Wierzący w Chrystusa są umarli dla grzechu i żyją dla Niego, jako ci, którzy również powstali z martwych, mocą sakramentu chrztu św. Są oni zatem ustrzeżeni od mocy grzechu, aby żyć, jak Jezus zmartwychwstały i pozostawać w nowej relacji z Bogiem.

Więcej ...

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Więcej ...

Warszawa: Debata „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele”

2023-02-01 07:28

PAP/Albert Zawada

– Otwarta i jawna dyskusja na ten temat nie zaszkodzi Janowi Pawłowi, ale może zaszkodzić przyszłym pokoleniom, które zostaną odarte z jego obecności – powiedziała Paulina Guzik podczas debaty „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele” zorganizowanej przez KAI 31 stycznia. W spotkaniu wzięli ponadto udział: o. Adam Żak SJ oraz publicysta „Rzeczypospolitej” Tomasz Krzyżak. Zaproszenia na debatę nie przyjął Marcin Gutowski, publicysta TVN24, autor reportażu telewizyjnego i książki „Bielmo”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...