Reklama

Wiara

26 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa a wniebowstąpienie

Karol Porwich/Niedziela

Jezus przygotowuje się do zakończenia swojej pielgrzymki na ziemi i powrotu do Ojca. Przy końcu liturgii swojego życia błogosławi swoich uczniów, którzy mają teraz przejść od postawy radosnego uniesienia do skutecznego szerzenia Ewangelii na wszystkich drogach tego świata. Ziemska droga Jezusa kończy się w sercu Tego, którego nazywa swoim Ojcem.

Z Dziejów Apostolskich

Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy jeszcze wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba». (Dz 1, 9-11)

Refleksja

Wniebowstąpienie Jezusa do Ojca zapoczątkowało powrót do utraconego raju odrodzonej ludzkości, która wstępuje tam, podążając za swym Panem: oto rozpoczęło się nowe panowanie Jezusa w królestwie Ojca, dokąd i my również zdążamy przez całe nasze ziemskie pielgrzymowanie. Wniebowstąpienie jest przyjęciem ofiary Chrystusa ze strony Ojca. Triumfujące człowieczeństwo Chrystusa wstępuje do nieba. Jego Krew wstępuje tam wraz z Jego Ciałem i jaśnieje przed tronem Boga, jako zwycięskie trofeum, nie tylko po to, aby otrzymać należną nagrodę, ale aby otworzyć nam zamknięte drzwi do raju. Wołanie miłości Boskiej Krwi nie przestaje rozbrzmiewać w niebiosach, aby wypraszać u Ojca Jego miłosierdzie. Wstępując na zawsze do chwały nieba, Jezus zdobył dla siebie i dla nas wszystkich prawo i godność bycia mieszkańcami niebiańskiego przybytku. A to posiadanie nieba przez Chrystusa jest i dla nas gwarancją tego, że również my – jeżeli zechcemy – możemy to osiągnąć, podążając drogą przez Niego otwartą. Wniebowstąpienie staje się również zapowiedzią paruzji, w której zakończenie ziemskiego czasu Jezusa zawiera już w sobie zakończenie ziemskiego czasu Kościoła.

[zdjecie id="130104"][/zdjecie]

Z „Komentarza do Ewangelii św. Jana” Orygenesa, kapłana (Księga 6, 56)

Kiedy następnie wstępuje w niebo, zdobny w zwycięstwa i trofea, wraz z ciałem powstałym z martwych, wtedy niektóre Potęgi mówią: Któż to jest Ten, który przybywa z Edomu, z Bosry idzie w szatach szkarłatnych? Ten wspaniały w swoim odzieniu, który kroczy z wielką swą mocą? (Iz 63, 1). Ci, którzy wprowadzają Go do bram niebiańskich, mówią: Bramy, podnieście swe szczyty i unieście się, prastare podwoje, aby mógł wkroczyć Król chwały (Ps 24, 7). Dlatego później pytają, tak jak gdyby było konieczne mówić w ten sposób, widząc Jego skrwawioną prawicę i Jego samego wypełnionego zbawczymi czynami: Dlaczego krwawa jest Twoja suknia i szaty Twe jak u tego, co wygniata winogrona w tłoczni? (Iz 63, 2) On odpowiada: Sam jeden wygniatałem je do kadzi (Iz 63, 3). Zaiste, potrzebował obmyć w winie swą odzież i w krwi winogron swą szatę (Rdz 49, 11). Istotnie, wziął na siebie nasze słabości, nasze choroby, poniósł grzechy całego świata.

Reklama

Prośby

Ojciec oddał wszystkie sprawy w ręce Jezusa Chrystusa, zmartwychwstałego i wstępującego do chwały nieba. On wstawia się za nami. Wołajmy z wiarą:

Prowadź nas do siebie, Panie.

Prośmy za Kościół, by dzięki mocy Ducha Świętego dawałmwiarygodne świadectwo chwały, która nas oczekuje:

Prowadź nas do siebie, Panie.

Prośmy, by codziennie kierowała nami nadzieja nowego świata oraz miłość bliźniego:

Prowadź nas do siebie, Panie.

Prośmy za naszymi zmarłymi, by mieli udział w chwale Chrystusa, który siedzi po prawicy Ojca w niebie:

Prowadź nas do siebie, Panie.

Panie, pragniemy oczekiwać Twego przyjścia jak wierni słudzy i roztropne niewiasty. Chcemy mieć nasze lampy rozpalone wiarą i miłością, i składać Ci naszą ofiarę uwielbienia. Udzielaj nam tego, Ty, który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-25 20:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa a zmartwychwstanie

Karol Porwich/Niedziela

Źródłem śmierci jest grzech. Wierzący w Chrystusa są umarli dla grzechu i żyją dla Niego, jako ci, którzy również powstali z martwych, mocą sakramentu chrztu św. Są oni zatem ustrzeżeni od mocy grzechu, aby żyć, jak Jezus zmartwychwstały i pozostawać w nowej relacji z Bogiem.

Więcej ...

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...